5 tipů, kam vyrazit v Estonsku
10 nejkrásnějších hradů a zámků na jižní Moravě
10 míst v Německu, která musíte navštívit
10 nejkrásnějších míst v Chorvatsku
Objevte krásy rakouských jezer Mondsee a Irsee
10 tipů kam v létě na výlety s dětmi
10 míst v Polsku poblíž hranic, které byste měli navštívit
Polský Książ: Schoval v něm Hitler ukradenou Jantarovou komnatu?
10 super tipů na výlety v Karlovarském kraji
10 nejkrásnějších hradů a zámků na jižní Moravě
10 míst v Německu, která musíte navštívit
10 nejkrásnějších míst v Chorvatsku
Objevte krásy rakouských jezer Mondsee a Irsee
10 tipů kam v létě na výlety s dětmi
10 míst v Polsku poblíž hranic, které byste měli navštívit
Polský Książ: Schoval v něm Hitler ukradenou Jantarovou komnatu?
10 super tipů na výlety v Karlovarském kraji
5 tipů, kam vyrazit v Estonsku

Nejmenší z Pobaltských republik; země s nejčistším vzduchem; místo pro lidi s otevřenou myslí. Pod těmito přízvisky je Estonsko známé ve světě, a stává se tak čím dál více přitažlivější turistickou destinací. Zelená krajina se mísí s písčitými plážemi, chladný vzduch je prosycen slanou vůní Baltského moře. Vy se zhluboka nadechujete s jedinou myšlenkou: kam teď vyrazím?
1. Tallin
Hlavní město Estonska by mělo být vaší první destinací, zvlášť v předvánoční době. Konají se zde vyhlášené vánoční trhy, které časopis Forbes zařadil do svého žebříčku 10 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Tallinské trhy se veřejnosti zpřístupní 15. listopadu a návštěvníci budou mít možnost si je projít až do 7. ledna.Jakmile vás omrzí trhy, vydejte se na procházku do Starého města, části Tallinu, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Středověkou atmosféru navozují historické budovy, úzké malebné uličky a množství obchůdků specializujících se na řemeslnou výrobu. Jednou z nejkouzelnějších ulic je bezesporu Katarina Käik (ulička svaté Kateřiny). Pokud byste se v Tallinu měli podívat na jedno jediné místo, měla by to být právě tato kamenná ulice, která je z obou stran lemovaná malými manufakturami, ve kterých se dodnes tradičními způsoby vyrábí například sklo, keramika, šperky či čepice.
Pokud si chcete užít dech beroucí výhled na celé město, vydejte se na tallinskou vysílací věž, která je se svou výškou 314 metrů nejvyšší budovou ve městě. Zhruba v polovině se nachází vyhlídková plošina pro návštěvníky, a kromě Tallinu z ní můžeme vidět i moře. Vstupenka vyjde dospělého na 13 euro, děti mají vstup o polovinu levnější.
2. Národní park Laheema
Laheema, v překladu „země zálivů“, se nachází na severu Estonska a spadá pod něj jak pevnina, tak moře. Byl založen v roce 1971 jako vůbec první národní park na území nejen Estonska, ale celého Sovětského svazu. Tvoří jej borové a smrkové lesy, jezera, rašeliniště a řeky. Typické jsou pro něj bludné balvany, které tvoří takzvaná kamenná pole. Zajímavým úkazem jsou také plošiny s tenkou či úplně chybějící svrchní vrstvou půdy, kterým se říká alvary. Místo hlíny a trávy na jejich povrchu najdeme pouze kameny, případně mechy a lišejníky.Fauna je v parku opravdu rozmanitá, přesto ne nepodobná českým lesům. Spatřit můžete stáda srnek, zajíce, lišku či hejna labutí a čápů. Pokud se vám poštěstí, objevíte také bobra, norka či losa. Čím se však estonský park odlišuje od našich končin je výskyt létající veverky, které se říká poletuška. Na své si v parku přijdou nejen turisté, ale také cyklisté, jelikož terén je převážně rovinatý a protkaný značenými stezkami. Nejznámější je stezka Viru Raba, má zhruba čtyři kilometry a v polovině vyhlídkovou věž. Zvlášť pozorní botanici si všimnou také všudypřítomných masožravých rostlin.
3. Kuressaare
Z parku zpět do města, a dokonce na ostrov; městečko Kuressaare se nachází na ostrově Saaremaa na pobřeží Rižského zálivu. Jde o atraktivní turistickou destinaci, jelikož se jedná o lázeňské město. Nejen místní sem přijíždí za pověstným mořským bahnem, jenž má léčivé účinky. Kromě lázní lze v městě navštívit také biskupský hrad původem z 13. století. Obklopuje jej vodní příkop, barokní opevnění a nechybí mu ani rozsáhlý park. Čtvercovou stavbu se dvěma věžemi nelze minout, nachází se totiž v centru města. Za zmínku stojí také kostel svatého Vavřince postavený v neoklasicistním slohu. Pokud jste odpůrci naducaných zlatých andělíčků a barokní pompéznosti jako takového, tento kostel vás zaručeně nadchne svým prostým interiérem.Ostrov Saaremaa
4. Bogs
Tímto krátkým slůvkem označují Estonci svá rašeliniště. Možná si říkáte, že rašeliniště může být jen těžko turistickým cílem, opak je však pravdou. Každý Estonec vám řekne, že nesmíte Estonsko opustit bez alespoň jedné návštěvy bogu. Pokud přemýšlíte o návštěvě Estonska, přibalte si s sebou také sněžnice; výborně vám poslouží při takzvaném „bog walking“, chození po bažinách. Nenechte se zmást sněžnicemi, jde o sport, který můžete provozovat v jakémkoli ročním období.„Chodit po rašeliništi je jako chodit po obří, vodou nasáklé, mycí houbě. I když je zem na pohled suchá, po došlápnutí se o pár centimetrů propadnete a nohu vám obklopí voda. Nebýt sněžnic, chůze by byla velmi obtížná a místy i nemožná,“ říká šéfredaktor webu pohora.cz Michal Kroužil, který si bog walking vyzkoušel na vlastní kůži.
Kroužil také radí, aby rodiče uvážili, zda do sněžnic obují i své děti; zábava je to sice velká, ale může být i riskantní, zvlášť když se dostanete do oblastí, kde je vody příliš mnoho, a místo mechu se tam rozkládají hluboká jezírka, o kterých místní tvrdí, že omládnete o deset let, pokud se v nich vykoupete.
5. Viljandi
Poslední místo z našeho seznamu se nachází na jihu Estonska. Viljandi je malebné historické městečko, do kterého se vyplatí přijet především v létě, protože se v něm koná jeden z největších folkových hudebních festivalů v Evropě. Celoročně nabízí Viljandi také přístup do zříceniny vilínského hradu, kostelu svatého Jana a většího kostelu svatého Petra. Jindy poklidné tiché město se vždy poslední víkend v červnu změní na veselé a mírumilovné setkání hudebních nadšenců. Přátelská atmosféra prostupuje celý festival, a tak často můžete vidět skupinky lidí s kytarami, jak sedí na zemi, zpívají a neznámí kolemjdoucí se k nim připojují, byť jen na jednu oblíbenou píseň.Pokud si chcete z Estonska přivézt zajímavý suvenýr, zapište se do workshopu Bonifatius Guild, kde si vlastnoručně vyrobíte krabičku či schránku na dopisy a jiné cennosti. Workshop, trvá tři hodiny, stojí 12 euro na osobu, přičemž veškeré materiály jsou již zahrnuty v ceně. Pozor, zaregistrovat se musíte nejméně týden předem přes e-mail bonifatiusegild@gmail.com. Ve skupince vás musí být nejméně šest, můžete si tak s přáteli udělat příjemné odpoledne a vyrobit si navzájem (vánoční) dárek.
Autor: Světlana Nedvědová
Estonskou je nejmenší z Pobaltských republik. I přesto má mnoho co nabídnout. Nenechte si ujít Tallin, Národní park Laheema, Kuressaare nebo Bogs.
Zajímavosti a novinky
302
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ