10 super tipů na výlety v Karlovarském kraji

09.08 2021|Cestování
10 super tipů na výlety v Karlovarském kraji

Léto je za dveřmi a rozvolňování láká k výletům. Deset tipů na zajímavé výlety za hrady, zámky i přírodními útvary v okolí Karlových Varů vám přinášíme v dnešním článku.

10. Hrad Loket

Kdysi nedobytný hrad obklopen Ohří, dnes jedna z nejkrásnějších památek v Karlovarském kraji. Hrad Loket se nachází nedaleko samotných Karlových Varů, které také doporučujeme navštívit. Nenáročná a malebná trasa vede z Doubí přes Svatošské skály, kde si na své přijdou zejména děti. Útvary totiž mají svá specifická jména, která získala podle pověsti o zkamenělé svatbě. Ve skalách tak lze najít Tchýni, Ženicha a Nevěstu, Muzikanty a další.

Od Svatošských skal je to k Lokti už jen kousek. Prohlídka nabízí návštěvníkům nejen zajímavé interiéry hradu, ale také expozici historického porcelánu či vězeňských kobek. Provádění útrpného práva můžete zhlédnout skrze pohyblivé figuríny. Více informací najdete přímo na stránkách hradu: https://www.hradloket.cz/.

9. Románská falc v Chebu

Jediná svého druhu u nás, taková je románská falc nacházející se v Chebu. Falc představuje typ středověkého císařského hradu, a byl to právě císař Fridrich Barbarossa, kdo předchozí hrad nechal přebudovat na falc. Dominantou areálu je především přes 18 metrů vysoká Černá věž, která má na některých místech zdi tlusté až 3 metry.

S falcí se pojí mnoho pověstí, například ta o chudé dívce Madlence, která při přebírání hrachu uviděla ve zdi hradu tajemnou ruku. Trochu hrachu do ní vsypala a ruka zmizela. To se opakovalo třikrát, až poslední noc začaly padat ze škvíry ve zdi zlaté hrachové lusk. Když purkrabí proboural zeď, našel za ní ostatky rytíře. Madlenku však postihl špatný konec. Našli ji utopenou v Ohři. Věří se, že si ji rytíř zavolal k sobě. Více informací o hradu a dalších pověstech najdete zde: http://www.hrad-cheb.cz/cz/.

8. Hrad Skalná (Vildštejn)

Město Skalná nebylo vždy součástí českých zemí. Naopak patřilo k území německých Štaufů, a tak mu nikdo neřekne jinak než Vildštejn. Stejné jméno nese i hrad, který patří k nejstarším na našem území. Nedaleko od něj se navíc nachází i národní přírodní rezervace Soos, do které se po zaplacení nevysokého vstupného také můžete podívat.

I s Vildštejnem se pojí zajímavé pověsti (například se o něm mluví jako o trpasličím ráji, protože právě trpaslíci kdysi kolem Skalné žili). Občas je však skutečnost mnohem zajímavější a děsivější než pověst. V roce 1987 na sebe Vildštejn strhl pozornost – to když se v jeho zdech našly ostatky zazděné ženy. Po zkoumání se zjistilo, že šlo o ženu z 17. až 18. století a že byla před smrtí nejspíš mučena. Zámek má bohatou historii, která ne vždy byla přístupná veřejnosti. Od roku 1999 se do něj však může podívat kdokoliv. Více informací o Vildštejnu najdete na jeho webových stránkách: https://www.vildstejn.cz/cs/.

7. Skalky skřítků

Úpatí Doupovských hor je terčem mnoha turistů, protože se na něm nachází pohádkově znějící přírodní útvar – Skalky skřítků. Svůj název si vysloužily právem, vypadají totiž přesně jako jeskyně pro maličké trpaslíky a gnómy. Ve skutečnosti jsou dutiny způsobeny unikajícími plyny ve skalní stěně. Návštěvníky čeká podívaná na zhruba 60 maličkých dutin a úzkých chodeb, jejichž průměr se pohybuje od 5 do 120 centimetrů. Podle pověstí však vytvořili dutiny skřítci, kteří zde žili daleko od lidí a chránili svůj poklad v nitru skály. Skalky jsou v Česku ojedinělým úkazem, a proto jsou také chráněné. Více si o nich můžete přečíst zde: http://www.obeckyselka.cz/skalkyskritku.

6. Vysoký kámen v Krušných horách

Křemencový masiv nepřehlédnete. Díky své výšce i neobvyklému
vzhledu koneckonců i získal své jméno. Nachází se nad vesnicí Kostelní na Kraslicku, která jej také zachránila před zničením. Na kámen je možné vylézt (je na něm upravená vyhlídka) a pokochat se úžasným výhledem, jenž nabízí. I zezdola vás však ohromí. Připomíná totiž zříceninu hradu, k čemuž se samozřejmě váže pověst.

Kdysi prý Vysoký kámen skutečně býval hradem, ale vládl mu krutý pán. Jednoho večera odehnal od svých vrat potulného pěvce, který hrad proklel a ten se tak propadl do země. Pán a jeho družina však nedošli odpočinku, stále je možné je slyšet lomozit a naříkat. Na Velký pátek se šťastlivcům také naskýtá možnost přijít si k pokladu, který pán měl. Dovést by vás k němu měla hodná Bílá paní.

5. Naučná stezka Smraďoch

Už jen kvůli svému jménu zaujme naučná stezka Smraďoch zejména děti. Při prvním nádechu vám dojde, proč má přírodní rezervace zrovna takový název. Množství bahenních jezírek totiž prostupuje oxid uhličitý a sirovodík, což má za následek dvě věci: zaprvé jezírka neustále bublají, zadruhé je celý prostor vyplněn charakteristickým pachem „zkažených vajec“. Toto prostředí však vyhovuje rostlinám a živočichům, kteří zde žijí. Z rostlin se ujímají dokonce i vzácné druhy. Celková délka trasy nečiní ani 1 kilometr, můžete si ji však prodloužit procházkou k minerálnímu prameni Farská kyselka. Vhodná je i pro vozíčkáře a rodiny s kočárky.

4. Zámek Kynžvart

Pokud máte v oblibě spíše zámky než hrady, vydejte se na Kynžvart, který patří do Evropského kulturního dědictví a je spojen se jménem kancléře Metternicha. Nudit se v něm nebudou ani ti nejmenší, pro které je připravená speciální dětská prohlídka, kdy děti navštíví zámek jako princové a princezny.

Dospělí návštěvníci ocení nádherné interiéry, jejichž součástí je velkolepá hodovní síť a tajuplná knihovna čítající rukopisy z 12. století. Prohlédnout si můžete i kabinet kuriozit a muzeum příběhů. A když si budete po prohlídkách chtít odpočinout, můžete využít procházky parkem v anglickém stylu. Od května do září dokonce s průvodcem. Více informací najdete na: https://www.zamek-kynzvart.cz/cs.

3. Františkovy lázně

Být v Karlovarském kraji a nenavštívit ani jedny lázně? To si neumíme představit. Františkovy lázně se svou malebnou kolonádou jsou vhodným místem pro každého, kdo se chce pokochat barevnou architekturou a nasát lázeňskou atmosféru. Rodina s dětmi, senioři i mladiství si můžou užít jednu ze čtyř srdíčkových tras, které jsou značeny zeleným, modrým, červeným nebo žlutým srdíčkem. Při procházce narazíte na podstatnou část tolik oblíbených minerálních pramenů. O Františkových lázních zjistíte další informace zde: https://www.frantiskovylazne.cz/.

2. Mariánské lázně

Mariánské lázně jsou stejně působivé jako ty Františkovy, ne-li víc. Jejich dominantou je oblíbená Zpívající fontána, která tryská vodu za zvuků symfonických skladeb. Nezapomeňte se podívat i na Hlavní kolonádu, též nazývanou Kolonáda Maxima Gorkého. Při horkém počasí můžete využít i blízké koupaliště Lido v přírodní scenérii. Na procházku se můžete vydat buď ke klášteru Teplá, nebo k rybníku a loveckému zámečku Kladská. Zámeček se nachází v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Více informací nejen o Mariánských lázních, ale i o tipech na výlet, najdete zde: https://www.marianskelazne.cz/.

1. Botanická zahrada ve Slavkovském lese

A Slavkovský les neopustíme ani v našem posledním tipu na výlet. „Jen tři kříže z bílýho kamení,“ zpívá se ve známé trampské písničce. Z bílého kamene ty slavkovské sice nejsou, přesto je na ně pěkná podívaná. Při návštěvě CHKO je nepřehlédnete, neboť se hrdě tyčí ve výšce 817 metrů nad mořem. Prostřední a levý kříž jsou kamenné a původní. Poslední kříž byl nahrazen dřevěným, protože byl poškozen. V okolí této památky navíc rostou vzácné druhy rostlin, čímž vytváří z místa přírodní botanickou zahradu. Vydat se do ní můžete po stezce Mnichovské hadce. Stezka má celkem 12 kilometrů, a tak je vhodná jak pro cyklisty, tak turisty.

Autor: lan

Karlovarský kraj to není jen lázeňský trojúhelník. V nejzápadnějším kraji České republiky najdete i mnoho krásných hradů, naučných stezek a přírodních kras.10 tipů, kam v Karlovarském kraji vám přiblíží ty nejhezčí z nich,
Zajímavosti a novinky

 299 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ