10 zajímavých tipů na výlety v severních Čechách

18.08 2021|Cestování
10 zajímavých tipů na výlety v severních Čechách

Severní Čechy jsou právem oblíbeným místem turistů, a to jak domácích, tak zahraničních. V dnešním článku se podíváme na deset zajímavých míst, která určitě stojí za to navštívit.

10. Vysoký kámen (Krušné hory)

Křemencový masiv nepřehlédnete. Díky své výšce i neobvyklému vzhledu koneckonců i získal své jméno. Nachází se nad vesnicí Kostelní na Kraslicku, která jej také zachránila před zničením. Na kámen je možné vylézt (je na něm upravená vyhlídka) a pokochat se úžasným výhledem, jenž nabízí. I zezdola vás však ohromí. Připomíná totiž zříceninu hradu, k čemuž se samozřejmě váže pověst.

Kdysi prý Vysoký kámen skutečně býval hradem, ale vládl mu krutý pán. Jednoho večera odehnal od svých vrat potulného pěvce, který hrad proklel a ten se tak propadl do země. Pán a jeho družina však nedošli odpočinku, stále je možné je slyšet lomozit a naříkat. Na Velký pátek se šťastlivcům také naskýtá možnost přijít si k pokladu, který pán měl. Dovést by vás k němu měla hodná Bílá paní.




9. Zámek Krásný Dvůr a přilehlý zámecký park

Těžko říct, co je v Krásném Dvoře zajímavější: zámek, nebo zámecký park? Při rozhodování určitě ani jedno nevynechejte. Zámek s parkem se nachází ve stejnojmenné vesnici v okrese Louny a jsou úzce spojeny s rodem Černínů z Chudenic, někdejším předním šlechtickým rodem 18. století.

Zámecké interiéry se pyšní dobovým zařízením, sbírkou hodin, kamenin a porcelánu. Působivá jsou též malířská díla českých i zahraničních umělců. Prohlídka vám nabídne pohled na 18 místností. S průvodcem můžete nicméně navštívit také zámecký park, pokud si ji dopředu zarezervujete (jinak můžete park navštívit celoročně sami). Vidět v něm můžete například nově zrekonstruovaný Novogotický templ, ptačí voliéru, Panův templ, obelisk a gloriet. Více informací, včetně vstupného a návštěvní doby, najdete na webových stránkách zámku: https://www.zamek-krasnydvur.cz/cs.



8. České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří má unikátní zvlněný reliéf, za nějž vděčí sopečným vyvřelinám. Sopečná činnost v třetihorách dala také kopcům jejich charakteristický kuželovitý tvar. Vylézt můžete například na Milešovku, která je zároveň nejvyšším vrcholem Českého středohoří, Lovoš, Sedlo nebo Oblík. Kromě kopců můžete navštívit také národní přírodní památky a rezervace. Při toulkách si všímejte také památných stromů – je jich tu na 120. Více informací a tipů najdete přímo na webových stránkách CHKO: https://www.stredohori.cz/.




7. Tiské stěny (Krušné hory)

Skalní útvary nacházející se v CHKO Labské pískovce lákají svou kouzelnou atmosférou nejen turisty z Česka a zahraničí, ale také slavné filmové štáby. Právě zasněžené Tiské stěny a jejich skalní město posloužily jako kulisy při natáčení kultovního snímku Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (spoiler: v Letopisech Narnie jsou i záběry z Pravčické brány, kterou zmiňujeme níže). Tiské stěny jsou však územím s omezeným přístupem, takže se nemůžete toulat podle libosti. Prohlídkový okruh, naučné stezky a vyhlídky jsou však za nízký poplatek k dispozici všem nadšeným turistům, fanouškům fantastického světa Narnie, ale také horolezcům. Ne nadarmo se Tiským stěnám přezdívá ráj pro horolezce.



6. Děčín

Se svými 135 m.n.m je Děčín oficiálně nejníže položeným městem České republiky. V severočeském městě se nudit určitě nebudete. Ať už jedete na delší dovolenou nebo jen jednodenní výlet, Děčín nabízí spoustu příležitostí na vytvoření si nezapomenutelných zážitků. Navštívit můžete zoologickou zahradu, pískovcový kaňon Labe, zámek Děčín, podívat se na město z výšky vyhlídkové věže Růženka nebo jen tak projít centrum s cílem najít tu nejlepší zmrzlinu. Díky svému umístění je v Děčínu také dostatek hotelů a penzionů, z nichž je to nedaleko k všudypřítomným horám.




5. Pravčická brána a Sokolí hnízdo (České Švýcarsko)

Největší přírodní skalní most v Evropě. Tento titul si Pravčická brána právem zasloužila svými dech beroucími rozměry (šířka mostu 8 metrů, výška otvoru 16 metrů a rozpětí oblouku u dna 26,5 metru). Klenot Českého Švýcarska byste při návštěvě severních Čech určitě neměli vynechat. Jen doporučujeme vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů, kteří se na bránu chodí dívat od dopoledních hodin. Při výstupu vás určitě zaujme malebná přilehlá stavba, která nese příhodný název Sokolí hnízdo. Jde o výletní zámeček, penzion a restaurant, který sousedí s Pravčickou bránou už od roku 1881. Zatímco v přízemí zaženete hlad a žízeň, první patro slouží k ukojení chuti po kultuře. Nachází se v něm totiž galerie.



4. Edmundova a Divoká soutěska (České Švýcarsko)

Zážitek pro malé i velké nabízí plavba po soutěskách v srdci Českého Švýcarska. Edmundova soutěska, která nese jméno knížete Edmunda Clary-Aldringena, patří k nejcennějším částem národního parku. Pěšky se na ni dostanete z Hřenska, část soutěsky je navíc přístupná pouze na pramicích, které jsou v provozu od května do listopadu. Na Edmundovu rokli navazuje Divoká soutěska, také sjízdná v pramici. Loďky převáží zdarma kočárky, zato jízdní kola neberou. Nejlépe uděláte, když naplánujete celodenní pěší výlet s plavbou po soutěskách jako zlatým bodem. O výklad, stejně tak o zábavu, se postarají průvodčí. Více informací najdete na webových stránkách Hřenska: https://www.hrensko.cz/inpage/informace/.




3. Dolský mlýn (České Švýcarsko)

Stavba jako z pohádky, pomyslíte si při pohledu na Dolský mlýn. A vlastně budete mít pravdu. V roce 1952 se tady natáčela jedna z nejoblíbenějších českých pohádek, Pyšná princezna (a o 56 let později další princeznovský příběh, tentokrát Peklo s princeznou). Dolský mlýn je romantickou stavbou, přestože je z části rozbořený. Také stojí na svém místě už od roku 1515. Lidé z okolí i turisté k němu rádi a často vyráží, zejména v létě, aby se pokochali a případně zchladili na lesem obklopeném místě. K této kulturní památce se dostanete po udržované lesní cestě, nejlepším výchozím bodem je obec Jetřichovice. Při prohlídce neopomeňte ani památný strom stojící opodál. Smrk má 3 metry v obvodu a 27 metrů na výšku.



2. Zámek Ploskovice

Dechberoucí exteriér, neméně působivý interiér a rozlehlý zámecký park. To vše nabízí státní zámek Ploskovice. Navíc jde o další místo dobře známé z české pohádkové kinematografie. Ploskovice jste mohli vidět například v Jak si zasloužit princeznu, Princ a Večernice, Čertova nevěsta a dalších. Kromě filmových pohádek se objevil i v několika seriálech. Na výběr mají návštěvníci ze dvou okruhů prohlídek. Základní okruh vás provede po zámeckých interiérech čítajících 11 místností ve stylu 2. poloviny 19. století. Druhý okruh nese název Grotty a představuje uměle vytvořené vodní jeskyně v zámeckém suterénu. Momentálně je však kvůli rekonstrukci zámku uzavřený. Více informací najdete na webových stránkách zámku: https://www.zamek-ploskovice.cz/cs.




1. Zřícenina hradu Kyšperk (Krušné Hory)

První zmínka o hradu Kyšperk se datuje až do počátku 14. století, přesněji do roku 1319. Tehdy šlo o rozsáhlý a zdánlivě nedobytný gotický hrad, z něhož dnes zůstaly stejně rozsáhlé zříceniny. Za ně je zodpovědný požár v roce 1526, po němž se hrad již nikdy neobnovil. Dnes můžeme najít pozůstatky obvodové hradby, věžového paláce, obytné věže, a dokonce i suterénu. Kyšperk se nachází v okrese Teplice, nedaleko města Krupky. Od vlakové zastávky k němu vede turistická značka. Zejména na podzim jsou zříceniny obzvlášť působivé, když vykukují skrze opadané stromy a odráží zářijové slunce.



K hradu se navíc váže pověst o starcích–supech. Podle ní se jednou za 100 let Kyšperk zjeví ve své někdejší plné kráse. Kdo do hradu vejde, najde přízraky šesti zakletých starců. Každý má svou vlastní komnatu, akorát v poslední sedmé sedí další dva – hostitelé, jeden v šarlatovém plášti, druhý v bílém s krvavou skvrnou na prsou. Čekají, až se najde odvážlivec, který s nimi usedne k hostině a obřadně jim poděkuje za pohostinství. To se však zatím nestalo, a tak se kmeti vždy na konci dne promění v černé supy, vyletí z hradu do temné noci a ztratí se v lesích. I proto se Kyšperk nazývá také Supí hora.

Autor: lan

Severní Čechy mají turistům mnoho co nabídnout. Na své si přijdou milovníci přírody i historie. Vydejte se s námi na prohlídku deseti nejzajímavějších míst, které si v Severních Čechách nesmíte nechat ujít.
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ