Objevte krásy rakouských jezer Mondsee a Irsee

01.05 2019|Cestování
Objevte krásy rakouských jezer Mondsee a Irsee

Region MondSeeLand se rozkládá kolem jezer Mondsee a Irrsee. Nachází se pouhých 20 minut autem od města Salcburku, kde se každoročně koná proslulý festival vážné hudby a tvoří bránu do Solné komory. Obě jezera patří díky své teplotě, která dosahuje až 27 stupňů Celsia, k nejteplejším jezerům ke koupání v Solné komoře. MondSeeLand ovšem nabízí mnohem víc, než jen koupání. Na své si přijdou turisté, sportovci i milovníci kultury a historie.

Zatopené, tisíce let staré vesnice

MondSeeLand se může pochlubit 6000 let starými dějinami. Nedaleko od břehu jezera Mondsee a u obce Schraflink byly pod vodou objeveny zbytky sídlišť a vyzvednuty bohaté nálezy podávající svědectví o hrnčířství a nástrojích z kamene a kostí pocházející z mladší doby kamenné. Byly označeny za zbytky kultury kůlových staveb.

Ve vědě se pro ní vžil díky hlavnímu nalezišti u jezera Mondsee název kultura Mondsee. Ta byla přibližně vymezena roky 2800 až 1800 př. Kr. a zahrnuje převážnou část Horního Rakouska a části Salcburku. Nové výzkumy dokázaly, že se jednalo o původní pevninská sídliště, která později zatopila zvedající se hladina jezera.

V roce 748 založil bavorský vévoda Odilo ze šlechtického rodu Agilolfingerů klášter Mondsee. Od té doby měl klášter rozhodující vliv na rozvoj krajiny, jak v duchovně-kulturním tak i v hospodářském ohledu, a dal vzniknout kulturní krajině s jedinečnými rysy. Za císaře Leopolda II. byl klášter v roce 1791 zrušen. V roce 1810 pověřil Napoleon vládou nad Mondsee bavorského polního maršála Karla Philippa von Wrede. Z bývalého kláštera se stal zámek Mondsee. Dědičně přešel do vlastnictví hrabat z Almeidy a v roce 1984 byl prodán a přestavěn na hotel. Ten byl otevřen v roce 2001. Dnes je známý především bývalý klášterní kostel, který byl Janem Pavlem II. v roce 2005 povýšen na basiliku minor.

V obcích Mondsee, Attersee a Seewalchen je možné navštívit nové informační pavilony k pravěkým kůlovým stavbám v Alpách, které patří ke světovému dědictví UNESCO. Pavilony kůlových staveb jsou volně přístupné a vysvětlují, proč byly tyto archeologické nálezy zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zprostředkovávají dějiny obyvatel kůlových sídlišť, které dnes leží pod vodou. Nabízí přitom odpověď na nejčastější otázky k zatopeným, až 6000 let starým vesnicím.

Attersee


Procházku kolem pavilonů lze spojit s výletem do rakouského Muzea kůlových staveb v Mondsee a Vlastivědných domků ve Vocklabruck a Schorflink am Attersee, kde jsou k vidění originální nálezy sídlišť mladší doby kamenné a bronzové. Prohlídky pavilonů s průvodcem, které jsou nabízeny také v kombinaci s okružní plavbou po jezeře, je možné si zarezervovat v Turistické kanceláři Mondsee a Attersee.

Bazilika sv. Michaela si zahrála ve filmu "Za zvuků hudby"

Bazilika sv. Michaela je symbolem Mondsee a vypráví fascinující dějiny bohaté na události. Pochází ze 12. století a je jedním z největších gotických kostelů v Rakousku. Výjimečně bohatou výzdobu kostel získal v pozdním 17. a raném 18. století. V tomto bývalém benediktýnském klášterním kostele byla natočena svatební scéna amerického filmového muzikálu "Za zvuků hudby" z roku 1957, ve kterém si hlavní roli zahráli Julia Andrewsová a Christopher Plummer. Dodnes sem přijíždějí četní návštěvníci, aby si udělali vlastní obrázek o této působivé bazilice, nebo si v ní sami řekli své ano. K dalším kulturním pokladům tohoto kostela, který byl v roce 2005 povýšen na baziliku minor, patří díla barokního sochaře Menrada Guggenbichlera.

Pokud vám historie ještě nestačila, navštivte skanzen Mondseer Rauchhaus (kouřový dům Mondsee) a Selské muzeum MondseeLand. V těchto dvou muzeích se dozvíte všechno zajímavé o selském životě v minulosti. Zajímavou zastávku si můžete udělat v Solnokomorném muzeu lokální železnice. Slavná železniční trať ze Salcburku do Bad Ischl je dnes bohužel minulostí. V tomto muzeu však opět ožívá. Obdivujte model této tak oblíbené železnice stejně jako zachované a zrestaurované originální vozy.

Bazilika sv. Michaela


Jezero Mondsee

Jezero Mondsee je obklopeno překrásným horským panoramatem, které láká k horské turistice. Hory Schober, Drachenwand, Schafberg a Mondseeberg čekají na zdolání. Jezero samotné je již od 18. století v soukromém vlastnictví. Celé jezero včetně přítoků je navíc evropské chráněné území. Od roku 2013 patří kůlové stavby zaplavené vodou k světovému kulturnímu dědictví UNESCO.

Během letních měsíců, od května do září, organizují obě místní plavební společnosti pravidelné výletní plavby po jezeře Mondsee. Jezero Mondsee přitom můžete prozkoumat z paluby tří lodí. Klasickou nabídku doplňují tematické plavby po Mondsee nejstarší dřevěnou lodí typu dětské disko, plavba lodí za úplňku nebo tzv. dětská plavba s lodním skřítkem Maniem.

Celoroční nabídku doplňují speciální adventní, mikulášské a vánoční plavby. Je dobré vědět, že výletní plavby neprobíhají podle přesného plavebního řádu. Odjezdy se řídí podle počtu účastníků. Informace vám podá kapitán. Na jezeře Mondsee je možné si půjčit elektrické čluny, veslice, šlapadla, plachetnice, surfy, kajaky a Stand up Paddelings.

V zásadě je dovoleno na jezerech Mondsee a Irrsee plavat všude tam, kde je přístup k jezeru veřejný. Vstup na soukromé pláže a především na označená chráněná krajinná území je přísně zakázán.

Jezero Mondsee


Jezero Irrsee

Jezero Irrsee, nazývané také Zeller See je skutečným přírodním rájem. Celé jezero je již desítky let nejpřísnější přírodní rezervací, a to včetně bažinatých břehů bohatých na živočišné a rostlinné druhy. Díky tomu si Irrsee ve značné míře uchovalo svůj přirozený vzhled. Místa vyhrazená ke koupání lákají ke schlazení v nejteplejším koupacím jezeře v Solné komoře. Při projížďce na kole nebo při procházce kolem jezera Irrsee se nabízí možnost pozorovat vzácné druhy zvířat a roslin.

Jezero Irrsee


Pěší turistika v regionu MondSeeLand

Pokud je vaší vášní turistika, pak si v regionu určitě přijdete na své. 150 kilometrů dlouhá síť turistických tras okouzlí rekreační turisty i profíky. Díky poloze přímo na okraji Alp se v oblasti nachází náročné alpské horské trasy i procházky po mírných vrcholcích. Největší výzvou je bezpochyby hora Schafberg. K výstupu na vrchol je třeba počítat se 3 až 4 hodinami. Odměnou vám bude výhled na všechny jezera v Solné komoře. Pro všechny, kdo se hned nechtějí popasovat s králem tamních hor, je v regionu Mondseeland osm tématických okruhů všech obtížností.

1. Od myslivny Wartenfels k vrcholu Schobergipfel a Frauenkopf

Tato trasa vede přes starý hrad loupeživých rytířů zříceninu Wartenfels na Schober přes Frauenkopf a zpátky. Jsou nutné alpinistické zkušenosti a rozhodně byste se na tento výlet neměli vydávat za špatného počasí.

Výlet začíná u myslivny Wartenfels, odkud vede lesem ke zřícenině strmá turistická stezka, která zabere zhruba 20 minut. Tato cesta je zážitkem také pro děti. Od zříceniny pokračujte po turistické stezce lesem k vrcholu Schober. Tato stezka je částečně jištěna lany, proto je nutné mít jistou chůzi. Poté, co si vychutnáte výhled z vrcholu, pokračujte přes Frauenkopf a turistickou stezkou zpátky k výchozímu bodu.

Schoberstein


2. Drachenwand

Drachenwand je jedna z nejmarkantnějších hor v regionu Mondsee. K jejímu zdolání jsou nutné alpinistické zkušenosti. Výstup je vhodný pro osoby s bezpečnou stabilitou a netrpící závratí. Některé meziúseky musí být zdolány po žebříku a jsou jištěny lany. Schůdné jsou pouze při suchém počasí.

Krátce po zahájení výstupu od hostince Drachenwand odbočte vpravo do lesa a pokračujte až ke kapli sv. Tekly. Přejděte dřevěný most a odbočte vpravo. Následujte značení Drachenwand až k vrcholu. Sestupujte stejnou cestou.

3. Od Winklu k vrcholu Schafberg

Jedná se o nejjednodušší cestu, jak vystoupat na Schafberg. Výchozím bodem je Winkl bei St. Gilgen (parkoviště u hasičárny). Následujte značení turistické stezky č. 20 směr Schafbergalm. Když sem dorazíte, máte za sebou již dvě hodiny chůze. Nyní máte dvě možnosti. Buď dojdete pěšky po stezce č. 20, nebo se necháte vyvézt na vrchol lanovkou Schafbergbahn. Sestupujte stejnou cestou.

Schafberg


4. Helenenweg - stezky sv. Heleny

Vydejte se divokým údolím Helental k mlýnu, který je dodnes v provozu. Začněte u parkoviště Parkplatz West (Friedhof/hřbitov) a u obchodu s květinami zahněte doleva směr Hierzenbergerstrase. Odtud sledujte stále tok řeky Zeller Ache. Na konci asfaltové silnice je povoleno vstoupit na území podniku firmy AWD, odkud můžete zahnout doprava na divokou romantickou turistickou cestu. Přibližně po jednom kilometru dosáhnete svého cíle - mlýnu Erlachmuhle.

5. Tannenweg - Jedlová stezka

Tato trasa vás oslní skvělými výhledy na jezera Mondsee a Irrsee. Výchozím bodem je Aussichtsparkplatz II. Následujte symbol jedle. Dalšího půl kilometru jděte po silnici a pak odbočte vlevo. Pokračujte po silnici směrem na Ebnatbauern. Po Ebnatbauern jděte dál rovně k posedu v lese k řece Vockla. Podél Vockly jděte k Harpointu. V Harpointu odbočte vlevo, pokračujte po cestě ke kapli Lindenbauernkapelle. Po polních cestách se vydejte do Lindau.

Projděte Lindau, přejděte silnici a pak znovu vlevo. Poté, co přejdete malý příkop, přijdete k moštárně Zellgraber. Po asi 200 metrech narazíte na křižovatku. Dejte se vlevo a jděte asi 1 km po asfaltové cestě k přístřešku autobusové zastávky a pak na lesní cestu. Vystoupejte podél okraje lesa až k Auer-Stadl. Po pár minutách se ocitnete na cestě, po které jste šli na začátku. Jděte kousek ulicí Mondseebergstrase dolů z kopce k výchozímu bodu.

6. Okruh Kolomansberg

Tento okruh vede po stopách tetřeva hlušce k nejstaršímu dřevěnému kostelu v Rakousku. Začtěte u Gasthofu Hochsernerm kde si vychutnáte první nádhernou vyhlídku na jezera Mondsee a Irrsee. U bývalé horské stanice lanovky se vydejte vlevo do lesa. Pak následuje divokým lesem, až se před vámi zhruba po hodině výstupu objeví kostel sv. Kolomana.

Na vrcholu se nachází také Kolomanova studna, která láká k osvěžení. Na vrcholu jsou rovněž umístěny dvě radarové stanice rakouské armády. Od nejstaršího dřevěného kostela v Rakousku jděte nejprve stejnou cestou zpátky, na rozcestí ale neodbočte vpravo jako předtím, ale jděte po cestě rovně až k památní tabuli Kolomanstaferl. Přes Hausstattergraben a Schusterberg se vrátíte zpět k výchozímu bodu.

7. Libellenweg

Libellenweg je jednoduchá turistická stezka územím obce Oberhofen am Irrsee. Začněte u farního kostela Oberhofenu, nezapomeňte se přitom podívat dovnitř. Z centra obce následujte značení směrem na jih, podél malého lesíku a po loukách. Mějte uši nastražené, abyste slyšeli jasný pískavý zvuk. Jedná se o kolihu velkou, erbovního ptáka obce Oberhofen.

Po celém Rakousku se vyskytuje již velmi málo párů kolihy. V chráněné krajinné oblasti Nordmoor, ke které se nyní blížíte, sedí na vejcích několik párů. Když ptáci vzlétnou, vypustí pronikavý tón podobný flétně. Pak je možné je snadno pozorovat, protože normálně sedí ve vysoké trávě. Po Nordmooru odbočte vpravo podél okraje lesa po štěrkové cestě směrem k části obce Hohenroith. Odsud se vám naskytne zajímavý výhled na region MondSeeLand a především na dějiny jeho geologického vzniku. Po pár kilometrech přijdete opět zpátky do Rabenschwandu a dále k výchozímu bodu do Oberhofenu am Irrsee.

Koliha velká


8. Fideler Bauer

Poslední v nabídce je delší okruh značený symbolem klobouku. Výchozím bodem je Mondsee u Gosaugraben (za bazilikou). Jděte po stezce č. 3 k parkovišti s vyhlídkou I (Aussichtsparkplatz I). Dále k bývalému Hochalmu. Sestupujte dále po stezce č. 3 přes Riedschwandt ke Gasthofu Fideler Bauer a dále až k farnímu kostelu v Oberwangeru. Vpravo od válečného památníku pokračuje túra po cestě č. 21 (Konradweg) ke kostelu sv. Konráda. Cesta číslo 21 pak vede kolem kaple sv. Konráda přes Bischofer k Mondsee. Přejděte na cestu č. 22. která vede přes Schusberg do Uterstabau. Odsud pokrčujte po turistické stezce č. 1 dolů z kopce k jezer Mondsee.

Kultura v MondSeeLandu

V regionu MondSeeLand se koná během roku řada akcí. Zvláště oblíbené jsou letní koncerty. V červenci a v srpnu se při pěkném počasí konají téměř každý den na náměstí Marktplatz v Mondsee živá hudební vystoupení. Při nich umělci v krojích prezentují to nejlepší ze lokální hudby.

Vrcholem léta je každoroční Seefest (Jezerní festival). Tradičně se pořádá první srpnový víkend (neděle musí být v srpnu). Po dobu tří dnů se louka u jezera promění na dějiště festivalu a hudebníci různých žánrů vystupují na velkém festivalovém pódiu.

Příznivci komorní hudby si přijdou na své během Dnů hudby (Musiktage). Každoročně koncem srpna/začátkem září opanuje Mondsee na týden vážná hudba. Pod taktovkou Auryn Quartettu je každý rok věnován jednomu skladateli, který je pak ústřední postavou koncertů.

Vedle hudebních akcí se konají také sportovní highlighty. Obzvláště oblíbené jsou především Mondseer půlmaraton a Cyklistický maraton 5 jezer (5-Seen Radmaraton) na začátku a na konci června.

Venkovské tradice si můžete vychutnat na každoročním farmářském trhu (Bauernmarkt) třetí neděli v září. Ve středu zájmu jsou obvykle regionální výrobky, hudební produkce, výstavy zemědělských strojů a podobně.

Rej akcí doplňuje více než 1500 akcí každý rok, které organizují nejrůznější tradiční spolky ve městech a obcích regionu. Klidně a rozjímavě se uzavírá rok v době Adventu. Po čtyři adventní víkendy se koná všemi oblíbený adventní trh. Přímo před malebnou bazilikou se můžete nechat kulinářsky rozmazlovat a naslouchat příjemné vánoční hudbě.

V gotické křížové chodbě bývalého benediktýnského kláštera Mondsee najdou milovníci uměleckých řemesel i nějaký ten vánoční dárek. Je zde zastoupeno vše od rušně plstěných výrobků, přes keramiku až po vánoční cukroví. Důraz se přitom klade na autentičnost produktů a jejich původ.

Autor: liv

Region horního Rakouska MondSeeLand má rozhodně co nabídnout. Jezera Mondsee a Irrsee jsou obklopeny úchvatnými vrcholky Alp. Oblast vhodná pro turistiku i cyklistiku láká k zimnímu i letnímu odpočinku.
Zajímavosti a novinky

 310 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ