12 turisticky nejzajímavějších míst na Kypru

05.01 2019|Cestování
12 turisticky nejzajímavějších míst na Kypru

Tento malý ostrov je plný historie. Kypr byl po staletí ctihodným impériem. Jeho záviděníhodná pozice zvyšovala jeho hodnotu pro všechny, kteří se dostali k moci ve východním Středomoří. Pro turisty, kteří se zajímají o víc než jen písek a slunce, je Kypr ideálním místem.

Najdete zde četná archeologická naleziště, krásné byzantské kostely, kláštery a muzea. Ostrov neuvěřitelně bohatý na faunu a flóru je nádherným místem pro pěší turistiku. O úchvatných plážích nemluvě. Dnes pro vás máme 12 turisticky nejzajímavějších míst na Kypru.

1. Starověký Kourion

O starobylá místa není na Kypru nouze, ale Kourion je svým způsobem speciální. Romantické umístění trosek starobylého města na pobřežních skalách s vyhlídkou na krajinu a Středozemní moře dělá z Kourionu kouzelné místo. Součástí obrovského areálu je divadlo a dům Eustolios. Ti, kteří mají dostatek času, by si určitě neměli nechat ujít byzantskou baziliku s rozpadlými sloupy a pozůstatky mozaikové podlahy.

Kourion


2. Hrad sv. Hilarion

Svatý Hilarion je jedna z nejkrásnějších zřícenin ve Středozemním moři. St. Hilarion je bývalá křižácká bašta opředena spoustou místních legend a mýtů. Svatý Hilarion nalezl v jeskyni na této hoře útočiště po svém útěku ze Svaté země a žil zde až do své smrti. Na jeho připomínku zde Byzantinci nejprve založili kostel, posléze však i strážní hrad, jež získal po světci jméno. Po cestě vedoucí průsmykem pod St. Hilarionem je to z přístavu Kyrenia do Nikosie něco málo přes dvacet kilometrů. Těm, kteří vystoupají až na vrchol, se naskytne fantastická vyhlídka.

Hrad sv. Hilarion


3. Larnaca

Larnaca je letovisko, které se nachází na jihovýchodě ostrova. Je to nejpopulárnější turistická základna na ostrově. I přesto si zachovává svou místní duši. K dispozici je zde veškeré zázemí pro zábavu na slunci i v moři. Za návštěvu stojí stará rozpadlá turecká čtvrť a bohatě zdobený kostel Agios Lazaros, který místu dodává jeho kouzlo. Na západě Larnaky se nachází solné jezero, které na jaře obývají hejna růžových plameňáků. V okolí Larnaky se rozkládá spousta kopců a turistických atrakcí.

Larnaca


4. Poloostrov Karpas

Nejkrásnější oblastí na Kypru je osamělý a drsný poloostrov Karpas, který lemují dlouhé pásy zlatých písčitých pláží s drsnými skalnatými kopci. Pokud chcete zažít poklidný a nedotčený ostrovní život, pak je Karpas tím pravým místem. Najdete zde malebné vesnice i skryté historické památky. Je to ideální jednodenní výlet autem. Za shlédnutí určitě stojí mozaika Agia Triada ve vesnici Sipahi nebo vesnice Dipkarpaz a malá zřícenina kostela Agios Fion. Nenechte si ujít ani odpočinek na proslulé Zlaté pláži (Golden Beach) poloostrova.

Karpas


5. Starověký Salamis

Obrovské archeologické naleziště Salamis je domovem bohatých mramorových zřícenin a společně se starověkým Kourionem patří k nejlepším historickým památkám na Kypru. Archeologické naleziště se nachází na severu Kypru a z Nikósie je to jednodenní výlet. Putování po stezkách mezi ruinami v Salamis vás zavede do různých časových období a dá vám skvělou lekci v rozsáhlé historii Kypru. Fascinující jsou velké helenistické sochy bez hlav, ruiny byzantských kostelů i rezervoárová oblast, která je dokonalou ukázkou inženýrských schopností tehdejší doby.

Salamis


6. Hrad Kolossi

Tento malý, ale dokonale tvarovaný hrad, který se nachází nedaleko Limassolu, je starou křižáckou pevností a připomínkou významu Kypru pro Evropany během křížových výprav do Svaté země. Hrad v Kolossi je označován za nejzachovalejší ze středověkých hradů na celém ostrově. Někdejší bašta křižáků na ostrově dnes patří k často navštěvovaným památkám jižní části Kypru. Dominuje mu přístupná třípodlažní masivní věž (donjon) ukončená cimbuřím, odkud je překrásný kruhový výhled na úrodné planiny poloostrova Akrotiri.

Kolossi


7. Cape Greco

Dokonce i podél bujarého jižního pobřeží Kypru existují oblasti, kde můžete uniknout davům. Cape Greco je neuvěřitelně krásný pobřežní park s mnoha turistickými stezkami, které začínají východně od letoviska Agia Napa. Zdejší fauna a flóra je velmi rozmanitá. Obdivovat můžete endemické divoké orchidee, které kvetou na začátku jara, i nádherné pobřežní scenérie s azurově modrým mořem. Stezky se táhnou až k bodu Cape Greco, který je nejvýchodnějším bodem na jihu Kypru.

Cape Greco


8. Vesnice Troodos

Pohoří Troodos se rozkládá na jihozápadě regionu a je plné krásných vesnic s tradičními domy řezanými z kamene a dlážděnými uličkami. Pohoří skrývá ty nejúžasnější kostely a kláštery na Kypru, ve kterých se dochovaly fresky a nástěnné malby ze středověku. Kostely v pohoří Troodos jsou natolik historicky důležité, že devět z nich získalo status světového dědictví UNESCO. Pronajměte si na den auto a projeďte je jeden po druhém. Opravdu to stojí za to. Ujistěte se, že nevynecháte kostel archanděla Michaila v pěkné obci Pedoulas.

Troodos


9. Dům Dionýza

Na celém ostrově Kypr bylo nalezeno hodně cenných archeologických nálezů. Pathos není výjimkou. Tři set metrů severně od přístavu tohoto města objevili archeologové jedinečné nálezy - budovy, které byly zdobeny starými mozaikami. Tento objekt je již pod kontrolou UNESCO. Celkově byly nalezeny tři objekty, které byly kdysi starožitnými domy a jsou podmíněně nazývány domy Dionýza, Theseuse a Aionu. Z těchto starobylých venkovských domů dnes prakticky nic nezbylo, s výjimkou krásné mozaiky odrážející filozofické a mýtické motivy populární ve starověkém Řecku.

10. Kyperské muzeum

Na Kypru se nachází mnoho muzeí, ale to v hlavním městě Nikósie je místem, kde se můžete seznámit s celou historií ostrova. Muzeum je skvěle promyšlené. Seznámí vás s historií od dob neolitu po osmánskou dobu. Součástí výstavy je také obrovská sbírka terakotových votivních soch ze 7. století před naším letopočtem.

11. Pláž Nissi

Pohádková pláž Nissi s bílým pískem a tyrkysovým mořem se nachází v Agia Napa. Ano, v létě je Nissi Beach přeplněná, ale ani to ji neubírá na kráse a popularitě. Voda je na břehu velmi mělká a díky tomu, že se pláž nachází v zátoce, si tyrkysové moře mohou užít i rodiny s malými dětmi.

Nissi


12. Kyrenia

Kyrenia je nejhezčí město severního Kypru, které si zachovalo svůj starý osmanský charakter. Dominantou města je hrad Kyrenia, který dohlíží na kuriózní přístav na východní straně města.

Kyrenia


Pokud se přemluvíte k výstupu na hradby, odměnou vám bude fantastický výhled na město i okolí. Kyrenia je skvělé místo pro romantické procházky i načerpání místní atmosféry. Když si budete odpočinout, zázemí vám poskytne jedna z mnoha kaváren s výhledem na přístav.

Autor: Liv

12 turisticky nejzajímavějších míst na Kypru. Ostrov Kypr nabízí nejen úchvatné tyrkysové pláže, ale také bohatou historii.
Zajímavosti a novinky

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ