Timgad - dech beroucí starověké římské město v Alžírsku

01.02 2017|Cestování
Timgad - dech beroucí starověké římské město v Alžírsku

Trosky starověkého města Timgad leží na úpatí masivu Aures, asi 35 kilometrů východně od města Batna, v moderním Alžírsku. Bylo postaveno téměř před 2000 léty, ale jeho krása a velikost vám vezme dech i dnes.

Fascinující architektura Timgadu

Timgad postavil římský císař Marcus Ulpius Traianus. Město, jež se může pochlubit obrovskou přesností, fascinuje architekty celá staletí. Timgad je jedním z nejlepších přeživších příkladů plánu ve tvaru mřížky, kterou požívali starořímští urbanisté.

Město bylo původně založeno jako vojenská kolonie císaře Traianuse kolem roku 100 a mělo sloužit jako bašta proti Berberům z nedalekých hor Aures. Původními obyvateli byli parthští veteráni z římské armády, kterým zde byl udělen pobyt za odměnu za léta služeb zemi.
Původní návrh města měl půdorys dokonalého čtverce, který byl na každé straně dlouhý 355 metrů s ortogonálním designem. V plánu bylo poskytnout prostor pro bydlení pro 15 000 obyvatel, ale město tohle číslo během následujících 300 let velmi rychle přerostlo. Během druhého a třetího století si Timgad užil klidnou existenci. Od 3. století se stal centrem křesťanské aktivity a centrem donacistů. Po invazi vandalů v 5. století se město dostalo do poklesu a původní obyvatelé byli následně vyhozeni Berbery.

Sloupy


Město bylo staletí zapomenuto

K oživení Timgadu došlo v 6. století, díky byzantskému císaři Justiánovi. Nová pevnost císaře byla postavena mimo původní město, ale mnoho původních bloků římské stavby bylo znovu použito. Město ovšem znovu padlo po arabské invazi v 7. století. V 8. století bylo úplně opuštěno a na několik staletí zapomenuto. Až v roce 1881 bylo znovu vykopáno z písku. V roce 1982 bylo připsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Arch Trajan


Timgad, ležící v písku Sahary, zůstal výjimečně zachovaný. Na západním konci Decamanus maximus stále stojí 12 metrů vysoký triumfální oblouk, který byl nazýván Arch Trajan. Arch Trajan byl částečně obnoven v roce 1900. Mimo něj se dochoval také chrám zasvěcený Jupiteru, který má přibližně stejné rozměry jako Pantheon v Římě nebo Velká byzantská citadela na jihovýchodě města. Dochovalo se také divadlo o kapacitě 3500 lidí, knihovna, bazilika a čtyři veřejné lázeňské domy.

Autor: Jad

Timgad - dech beroucí starověké římské město v Alžírsku
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ