Dar al-Hajar - perla Jemenu

16.10 2015|Cestování
Dar al-Hajar - perla Jemenu

Mnoho úžasných míst na africkém kontinentu se vztahuje k islámské kultuře. I když palác Dar al-Hajar nelze započítat k artefaktům minulých staletí, přesto stojí tato unikání stavba v Jemenu za vidění.

Palác Dar al-Hajar - druhý znak Jemenu

Ti z nás, kteří přicházejí do Jemenu poprvé, narazí téměř na každém kroku na obraz paláce Dar al-Hajar, který je jedním z hlavních symbolů poštovních známek, pohlednic, lahví minerální vody i triček.

Poté, co palác, který se nachází ve Wadi Dhar, asi 15 kilometrů od hlavního města San´á, uvidíte osobně, určitě pochopíte, proč je kultovním symbolem Jemenu. To, co dělá budovu atraktivní, je možná příkladná jemenská architektura, umístění na vrcholu skály a klidná zelená oáza Wadi v okolí. Jen zřídka kdy se najde stavba vytvořená člověkem, která je v tak harmonické kombinaci se skalními útvary.
Trocha historie

Vraťme se zpět ke dni, kdy Jemen neměl ani krále ani prezidenta. Místo nich spočívalo vedení země na ramenou imama, islámského duchovního vůdce. Imamem se stal po otcově smrti v roce 1904 Yahya Mohamed Hamiddin (1869 - 1948) z islámské náboženské sekty Zaydis. Ten u moci zůstal až do své vraždy v roce 1948. Palác Dar al-Hajar postavil v roce 1930 jako své letní sídlo. Jeho dvorní architekt mu poradil, aby z paláce vytvořil lepší místo pro hosty než je Lone Rock - druhé letní sídlo Hamiddina. A tak se do toho pustili.

Dar al-Hajar


I když jsou design a technické vlastnosti paláce velmi vzdálené od staveb stejného věku, jako jsou Eiffelova věž v Paříži nebo Empire State Building v New Yorku, cesta jeho vnitřními apartmány a vedlejšími místnostmi je stejně zajímavá, možná i zajímavější. Palác má dokonce i klimatizační systém vytesaný do skály s vodní nádrží. Ve své době byla taková moderní technika v Jemenu ojedinělá.

Vyhlídka


Turisté jsou vítaní i uvnitř

V současnosti byl palác obnoven pro návštěvníky a funguje jako muzeum. Po zakoupení lístku máte volný přístup do pětipodlažní budovy, ve které se můžete kochat spoustou malých i velkých místností situovaných kolem točitých schodů. Uvidíte kuchyň, sklady, prostory pro ženy, zasedací místnost pro vysoce postavené osoby a přátelé Yahya. Můžete si také vyzkoušet ochladit sklenici vody v tehdejším chladícím systému. Z vrcholku budovy si pak můžete užít krásný výhled do oázy Wadi.

Autor: Jad

Dar al-Hajar - perla Jemenu. Palác Dar al-Hajar je právem považován za perlu a jeden ze symbolů Jemenu. Dar al-Hajar postavený vysoko na skalách uprostřed zelené oázy je
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ