Preikestolen: Kazatelna, kterou si nesmíte nechat ujít
6 hradů a zámků ve Středních Čechách, které stojí za vidění
Eurovíkend v Barceloně: 6 míst, které musíte vidět
Dar al-Hajar - perla Jemenu
Timgad - dech beroucí starověké římské město v Alžírsku
10 magických pobřeží, na kterých budete chtít zůstat navždy
Dovolená v Dubaji: 17 míst, které musíte vidět
6 hradů a zámků ve Středních Čechách, které stojí za vidění
Eurovíkend v Barceloně: 6 míst, které musíte vidět
Dar al-Hajar - perla Jemenu
Timgad - dech beroucí starověké římské město v Alžírsku
10 magických pobřeží, na kterých budete chtít zůstat navždy
Dovolená v Dubaji: 17 míst, které musíte vidět
Preikestolen: Kazatelna, kterou si nesmíte nechat ujít
Nejeden milovník krásné a divoké přírody sní o cestování po Norsku. Přímoří i vnitrozemí této severské země je doslova protkáno bezpočtem úchvatných míst, která se navždy vryjí do vaší paměti. Jednou z největších atrakcí Norska je skalní plošina Preikestolen.
Vyhlídka, na kterou nezapomenete
Skalní blok Preikestolen, v překladu Kazatelna, je unikátní přírodní útvar v Norsku, který si při návštěvě této magické země nesmíte nechat ujít. Obrovský kvádrovitý skalní blok vysunutý ze svislé skalní stěny se tyčí 604 metrů nad blankytně modrou hladinou Lysefjordu v norském Rogalandu, asi 30 kilometrů na východ od Stavangeru. Preikestolen je jedinečný svou polohou i tvarem. Tento fascinující skalní útvar je výrazně vybočený ze svislé skalní stěny do strany a na jeho vrcholku se nachází plošina o přibližných rozměrech 25 x 25 metrů, ze které je neskutečný výhled.Vyhlídka z Kazatelny
Současný tvar Kazatelny formoval desítky tisíc let mohutný ledovec, který svou vahou způsobil skalnímu bloku boční trhlinu. Při pravidelném pozorování se zjistilo, že trhlina neustále roste. Trhlina má nyní zhruba 20 centimetrů. Předpokládá se však, že jednou bude tak velká, že způsobí pád horniny do 40 kilometrů dlouhého Lysefjordu, který je stejně jako Kazatelna ledovcového původu.
Kazatelna
První oficiální návštěvu zažil Preikestolen okolo roku 1900. V té době kolem cestoval na parníku nadšený sportovec a gymnasta Thomas Rundulf, který byl na pozoruhodný skalní útvar upozorněn kapitánem lodi. Při další výpravě se vydal Rundulf právě na Preikestolen. V roce 1949 byl pod Kazatelnou vybudován záchytný turistický bod v podobě chaty Preikestolhytta. V roce 1961 byla k této chatě dobudována i silnice.
Pohled z ptačí perspektivy
Cesta na Preikestolen
Na vrchol Preikestolen se můžete dostat z několika výchozích bodů. V sezóně od května do poloviny září můžete využít pravidelné autobusové linky z vesničky Tau, která vás vyveze až k chatě Preikestolhytta. Autobusy navazují na trajkety ze Stavangeru., takže se nemusíte bát, že byste někde museli dlouho čekat.Přístav ve Stavangeru
V případě, že se na Kazatelnu vydáte mimo sezónu, musí vám stačit autobus, který zastavuje v 9 kilometrů vzdáleném Jorpalandu. V zimě a sněhu se ovšem cesta nedoporučuje. Druhou variantou je doprava vlastním automobilem. V tomto případě můžete za poplatek zastavit na rozlehlém parkovišti u počátku trasy na vrchol. Trasa na Kazatelnu má zhruba 6 kilometrů, které by vám měly zabrat zhruba 4 hodiny po překrásné stezce, která je obklopená divokou přírodou plnou pohádkových jezírek a skalních útvarů. Na trase není žádné veřejné WC ani restaurace, proto je třeba s tím počítat.
Vrchol Preikestolenu a vyhlídka z něj předčí vaše očekávání. Dech beroucí výhled a fakt, že se zde nenachází žádná ochranná zábradlí vám způsobí husí kůži. Na Kazatelně budete naprosto svobodní. Záleží jen na vás, kam až vám odvaha dovolí zajít. Odvážnější turisté sedí na samotném okraji plošiny s nohami spuštěnými dolů. Jiní se raději s respektem kochají vyhlídkou z bezpečné vzdálenosti. Ať tak nebo tak, výlet na Preikestolen rozhodně stojí zato.
Autor: Jad
Preikestolen: Kazatelna, kterou si nesmíte nechat ujít. Preikestolen je nejatraktivnějším místem v Norsku. Při cestě na Preikestolen nezapomeňte na
Zajímavosti a novinky
559
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ