Dovolená v Dubaji: 17 míst, které musíte vidět

26.10 2015|Cestování
Dovolená v Dubaji: 17 míst, které musíte vidět

Pompézní Dubaj ve Spojených arabských emirátech je žhavý tip na podzimní i jarní dovolenou. Dubaj je město plné výškových budov, nákupních center, krásných pláží a skvělé zábavy. Máme pro vás 15 míst, které si na dovolené v Dubaji nesmíte nechat ujít.

1. Burj Khalifa

Top jedničkou, kterou na vaší dovolené v Dubaji musíte navštívit, je nejvyšší budova ve městě i na světě, Burj Khalifa. Mrakodrap se tyčí uprostřed Dubaje mezi jezírky a parkovou výsadbou a měří neuvěřitelných 828 metrů. Je součástí největšího nákupního centra na světě a se svými 162 patry překonává výšku nejvyšší budovy na světě. Spíše než avizované nákupní centrum se však řadí mezi postmoderní univerzální budovy, kde se jsou luxusní byty, hotelové pokoje, kanceláře, restaurace, kina, sauny či obchody nejrůznějšího druhu. Ve 124 patře Burj Khalifa na vás čeká vyhlídková plošina, na kterou vás vyveze nejrychlejší výtah na světě. Z vyhlídky si můžete užít dech beroucí panorama. Vstupné na Burj Chalifa je lepší si objednat předem po internetu, kde vás vyjde zhruba na 700 Kč. Kdybyste si chtěli lístek koupit na místě, stálo by vás to přibližně 2200 Kč.

Pohled z Burj Khalifa


Až se vrátíte zpátky na zem, určitě si nenechte ujít vodní představení na prostorném náměstí s obrovským bazénem a fontánami. Probíhá každou hodinu za doprovodu hudby.




2. Dubajské muzeum

Dalším zajímavým místem, které si na dovolené v Dubaji nesmíte nechat ujít, je Dubajské muzeum. Dubajské muzeum se nachází v pevnosti Al-Fahidi a bylo postaveno na ochranu zálivu v roce 1787. Budova muzea je nejstarší budovou v Dubaji. Stěny pevnosti jsou postaveny z tradičních korálových bloků, které jsou spojeny vápnem. U hradeb Al-Fahidi je postavena velká dřevěná plachetnice. Muzeum se věnuje historii Dubaje a celých Spojených Arabských Emirátů. Zvláštní multimediální formou ukazuje život na území Spojených Arabských Emirátů v dávných dobách. Jsou zde vystaveny exponáty, mezi kterými jsou figuríny lidí zobrazující různé řemesla. Jedním z nejstarších exponátů jsou artefakty z 3000-4000 let starých hrobů vykopaných v archeologickém nalezišti v Al Qusais.

Dubajské museum


3. Bastakia - Starý Dubaj

Čtvrť Bastakia nebo-li Starý Dubaj byla postavena na konci 19. století a byla domovem bohatých perských obchodníků, kteří se zabývali prodejem perel a textilu. Bastakia zabírá východní část Bur Dubaj podél zálivu a korálovo-vápencových budov s mnoha větrnými věžemi. Větrné věže sloužily jako klimatizace. Odváděly vítr z vrcholu věže do spodní části domu. Bastakia je typická svou výraznou arabskou architekturou. Úzké uličky v staro-arabském stylu a krásně vyřezávané dveře a mřížky ve vás snadno evokují tehdejší časy. Uvnitř čtvrti najdete Majlis Gallery se sbírkou tradiční arabské keramiky a nábytku a také galerii XVA, ve které se můžete pokochat sbírkou současného umění.

Bastakia


3. Dům šejka Saeeda al Maktoum

Šejk Saeed Al Maktoum vládl Dubaji od roku 1921 do roku 1958. Byl to dědeček současného vládce. Jeho bývalý dům byl přestavěn na muzeum, které je skvělým příkladem klasické arabské architektury. Původní dům byl postaven v roce 1896 šejkovým otcem, který chtěl z balkonu pozorovat lodní přepravu. Posléze byl dům zničen a následně přestavěn do současné podoby. Uvnitř domu šejka Saeefa al Maktoum najdete exponáty historických fotografií a dokumentů s mnoha nádhernými starými fotografiemi Dubaje z období mezi lety 1948 a 1953. Část domu u moře je věnována fotografiím o rybaření, sběru perel a stavbách lodí. V celém objektu se nachází mnoho dobových dopisů, map, mincí a dopisních známek.

Dům šejka Saeeda al Maktoum


4. Dubajský zliv

Dubajský záliv rozděluje Dubaj na dvě města na Deira na severu a Bur Dubaj na jihu. Záliv byl v minulosti důležitým přístavištěm pro tradiční dřevěné lodě „dhows“ převážející zboží z Indie či Afriky. Plachetnice dhows se přímo na březích zálivu také vyráběly. Dalším důležitým zdrojem obživy byl rybolov a lov perel. Na lovu perel byla vystavěná tehdejší ekonomika zálivu. Před 4000 lety vyrostla kolem zálivu malá vesnice. Moderní éra Dubajského zálivu začala v roce 1830, kdy se v této oblasti usadil kmen Bani Yas. Dnešní záliv, oddělující moderní část Bur Dubai od starobylé čtvrti Deira, je stále plný klasických lodí dhows a jeho břehy propojuje místní tradiční vodní taxi – tedy malá dřevěná loďka „abra“. Ta pojme 20 pasažérů sedících ve 2 řadách zády k sobě na dřevěných lavicích, nad hlavami jim vytváří stín baldachýny z barevných látek. Loď pohání jeden motor a řídí jeden řidič většinou sedící na starém sedadle z auta.

Dubajský záliv


5. Mešita Jumeirah

Mešita Jumeirah je považována za jednu z nejkrásnějších dubajských mešit. Jumeirah je přesnou kopií mešity Al-Azhar v Káhiře, která je osmkrát větší. Mešita Jumeirah je vrcholným příkladem islámské architektury. Kamenná struktura mešity byla postavena podle středověké tradice se dvěma minarety, které zobrazují jemné detaily zdejší kamenické práce. Minarety se tyčí do výšky 70 metrů. Mešita během dne září ve slunečním světle. Ve tmě pak osvětlují tuto modlitebnu četné reflektory.

Mešita Jumeirah


6. Deira

Deira se nachází na severním břehu Dubajského zálivu. Na břehu zálivu můžete obdivovat starověké plachetnice i moderní banky a hotely. Pro turisty je Deira nejznámější kvůli tradičním trhům souks, které fungují během celého dne. Deira Gold Souq je světově proslulý jako největší bazar zlata na světě, což je i důvodem, proč Dubaj získal název "město zlata". Na trzích si můžete koupit šperky v různých provedeních, od tradičních až po moderní. Dokonce si můžete vymyslet vlastní design. Deira Spice Souq - trh koření vám nabídne stánky snad se všemi druhy koření, od kadidla, kmínu, papriky, šafránu, přes škumpy, tymián a podobně. Trh byl založen v roce 1830 poté, co byly obnoveny větrné věže. Pokud na své dovolené v Dubaji zatoužíte po něčem méně turisticky známém, pak si zajděte na rybí trh.

Trh koření


7. Sheikh Zayed Road

Sheikh Zayed Road je hlavní dopravní tepnou, která prochází moderní centrální obchodní čtvrtí. Silnice Sheikh Zayed spojuje Dubaj s proslulým Abu Dhabi. Podél celé její délky se tyčí ocelově skleněné mrakodrapy. Vznikly tu kancelářské budovy jako architektonická mistrovská díla, ale také obrovské luxusní hotely, jako je např. "Fairmont" nebo "Jumeirah Emirates Tower". Každá z těchto výškových budov je charakterizována zcela individuální souhrou světla a stínu v těch nejrůznějších barvách, které doslova hrají na skleněných fasádách. Tento nádherný pohled byste si v žádném případě neměli nechat ujít.

Hlavní atrakce se nachází v pásu mezi kruhovým objezdem a první křižovatkou. Prvním zajímavým místem je Courtyard Gallery, kde se nachází sbírka současného umění arabských umělců. Dubaj World Trade Tower je pro změnu vyhlídková terasa, která ve svém nejvyšším patře nabízí návštěvníkům panoramatický výhled. Gold and Diamond Park and Museum je komplex obchodů a muzea, kde sídlí přes 118 výrobců a 30 maloobchodníků se šperky. V muzeu si můžete prohlédnout historii výroby arabských šperků i výrobní závody.

Silnice Sheikh Zayed


9. Mešita Bastakia

Mešita Bastaki sice není jedna z největších nebo nejpompéznějších mešit ve Spojených arabských emirátech, ale na druhou stranu je jedna z nejvíce fotogenických. Tato malá krásná mešita je ukázkou vynikající a detilní architektonické práce. Má nepřehlédnutelnou bílou fasádu. Nedaleko můžete vidět poslední zbytky hradeb města, které byly postaveny v polovině 19. století ze sádry a korálů.

Bastakia


10. Heritage and Diving Village

Architekturu a kulturní a námořní dědictví Dubaje si můžete prohlédnout v Heritage and Diving Village. V Diving Village (Město potápěčů) uvidíte všechno, co souvisí s potápěním se za perlami a životem rybářů. Naskytne se vám skvělá ukázka toho, jak moc byl život lovců perel nebezpečný. Muzeum vám také ukáže tradiční arabské plachetnice dhow, které se ještě dnes staví. Některé z nich jsou k vidění dokonce v původní velikosti. Hned vedle Diving Village se nachází Heritage Village, které vám připomene dědictví Beduínů v Dubaji. Můžete proniknout do tajů tradičního beduínského a pobřežního života na vesnici s perskými domy, tradičními kavárnami a malým tržištěm, kde hrnčíři a tkalci praktikují svá řemesla přímo na stáncích. Do toho vám bude hezky hrát místní hudba.

Heritage and Diving Village


11. Dubajské akvárium a podvodní zoo

Jedna z největších turistických atrakcí Dubaje je Dubajské akvárium a podvodní zoo, které poskytlo přístřeší asi 140 druhům mořských živočichů v přízemní části nákupního centra Dubai Mall. Akvárium je tak obrovské, že jej nemůžete minout. Zůstanete ohromeni obrovskou přední stěnou, která je vyrobena z akrylu a je zapsána v Guinessově knize rekordů. Jde o největší akrylovou stěnu na světě, její šíře je neuvěřitelných 75 cm.

Dubajské akvárium


Samotné akvárium obsahuje 10 milionů litrů vody a jeho rozměry jsou 50 x 11 x 20 m. Kochat se budete přes 33 tisíci vodními živočichy. Ohromující je také množství vyskytujících se žraloků a rejnoků, nad vašimi hlavami jich bude kroužit na 400. Pod celou délkou akvária vede podvodní tunel, který vás doslova vtáhne do podmořského života.

Pokud vám ani to není dost, nabízí akvárium nadšencům možnost projet se na loďce s proskleným dnem (v rámci vstupného za 100 AED), nebo přímo v potápěčské výstroji skočit mezi hladové žraločí tlamy (od 225 do 1 875 AED). Nad samotným akváriem se nachází zoo s akvárii a terárii, kde vás bude čekat řada dalších vodních tvorů.



12. Dubai Mall

Dubai Mall je nejlepší nákupní centrum ve městě a zároveň vstupní branou k mrakodrapu Burdž Chalífa a do Dubajského akvária. Kromě nekonečného počtu luxusní obchodů zde najdete kluziště, herní zónu, multikino, řadu restaurací, živou hudbu i módní přehlídky. Nejznámější akcí v obchodním centru Dubai Mall je každoroční Shopping Festival Dubai v lednu a únoru a Dubai Summer surprises Festival v červenci a srpnu.

Dubai Mall


13. Burj al-Arab

Burj Al-Arab je nejvyšší hotel na světě. Přesně 321 metrů vysoký hotel se nachází na svém vlastním umělém ostrově na pobřeží Dubaje. Exteriér hotelu byl navržen tak, aby se podobal vlající plachetnici dhow. Po nocích se exteriér Burj al-Araba rozzáří choreografií barevných světelných přehlídek. Hotel je dekadentní všemi způsoby, patří k nejdražším hotelům na světě a to nejluxusnější apartmá stojí více než 15 000 USD na noc.

Pro ty, kteří nemají neomezený příjem peněz, existuje jiný způsob, jak si luxus nejvyššího stupně užít, můžete si zajít na večeři do podvodní restaurace Al-Mahara, která je od podlahy až ke stropu skleněná, takže zatímco budete jíst, budou se všude kolem vás prohánět žraloci a další mořští živočichové. Pokud se vám nechce na večeři, tak se do budovy můžete dostat alespoň na odpolední čaj ve Skyview baru ve 27. patře s nezapomenutelným panoramatickým výhledem na město.

Burj al-Arab


14. Pláž Jumeirah

Tento pás bílé písečné blaženosti je v Dubaji pláží číslo jedna. Po celé délce pláže stojí hotely, díky čemuž se Jumeirah Beach stala nejoblíbenějším místem turistů. Na pláží je výborné zázemí s dostatkem lehátek, restaurací a nabídkou vodní sportů.

Pláž Jumeirah


15. Mall of the Emirates

Mall of the Emirates je jedním z nejslavnějších městských center s velkolepým lyžařským areálem Ski Dubai uvnitř. Vnitřní sjezdovka má dokonce i svou vlastní kabinkovou lanovku. Na sjezdovce ja krásných -4 stupňů Celsia. Kromě lyžování si i zde užijete nakupování bez hranic, spoustu restaurací, multi-kino a další atrakce, díky kterým se rozhodně nebudete nudit.

Ski Dubai


16. Palm Islands - Palmový ostrov

Palmové ostrovy (v originále Palm Islands) označují skupinku uměle vybudovaných ostrovů v Dubaji. Stojí za nimi developerský gigant Nakheel Properties, ostrovy leží při pobřeží Dubaje nedaleko od hotelu Burdž al Arab. Tři ostrovy mají tvar palmy a kmenem jsou připojeny k dubajské pevnině.

Palmové ostrovy


Na ostrovech se rozkládají desítky exkluzivních vil s vlastními plážemi, luxusní byty, přístavy, zábavní parky, restaurace, nákupní centra, sportovní zařízení, zdravotní lázně a kilometry luxusních pláží s bílým pískem. Celý poloostrov je obehnaný 11 km dlouhým vlnolamem, na jehož nejvzdálenějším konci od pobřeží leží hotel Atlantis.




17. Aquaventure Waterpark

Aquaventure Waterpark je naprostá špička mezi akvaparky. Akvapark najdete v překrásném hotelu Atlantis The Palm. Pokud milujete dobrodružství, koupání a skvělou zábavu, pak o dovolené v Dubaji musíte zavítat i tam. Vrcholnou atrakcí je 27 metrová skluzavka Leap of Faith, ve které se u konce sklouznete přes nádrž se žraloky.





Autor: Jad

Dovolená v Dubaji: 17 míst, které musíte vidět. Co navštívit na dovolené v Dubaji? 16 míst v Dubaji, které rozhodně musíte navštívit. Dubaj je skvělé místo na dovolenou na podzim i na
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Martin|06.02 2023 11:35
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jake oblrceni je vhodné do Burj Khalifa pro muže a ženu děkuji za odpověď
Odpovědět
 0