8 oblíbených atrakcí černého turismu

30.10 2015|Cestování
8 oblíbených atrakcí černého turismu

Projekt francouzského fotografa Ambroise Tézenas se věnuje atrakcím tzv. černého turismu - míst havárií, hromadných vražd a nehod. Z projektu vzniklo následujících osm fotografií, která zachycují tato tragická místa z různých částí světa.

1. Památník holocaustu - Murabmi, Rwanda

V roce 1994 bylo v Murambi zabito více než 40 tisíc civilistů. K vraždám došlo během Rwandské genocidy, při které bylo hutuyskými radikály vyvražděno více než 1 000 000 obyvatel Rwandy. Hutuové a Tutsiové měli mezi sebou vzájemnou nevraživost už od roku 1959, kdy se po protikoloniálním převratu chopili moci Hutuové. Tutsiové byli od té doby diskriminování a odcházeli do zahraničí. Přímou předehrou genocidy byl vpád jednotek Rwandské vlastenecké fronty ze sousední Ugandy v roce 1990. Rwandský prezident Juvenal Habyarimana se zřejmě již po této události rozhodl k radikálnímu řešení vleklých etnických sporů. Rwandský prezident naplánoval genocidu v roce 1992. Vlastní podnět k masovým vraždám dala smrt prezidentů Habyarimany a Cypriena Ntaryamiry 6. dubna 1994. Jejich letadlo bylo sestřeleno poblíž Kigali.

Murambi2. Památník Oradour-sur-Glane - Francie

Dne 10. června 1944 byli povražděni obyvatelé francouzského městečka Oradour-sur-Glane situovaného asi 200 kilometrů severovýchodně od Bordeaux. Zavražděno bylo 642 civilistů: muži byli většinou zastřeleni, 247 žen a 205 dětí bylo upáleno v místním kostele. Masakr provedli vojáci Waffen-SS z tankové divize Das Reich, pod velením SS-Sturmbannführera Adolfa Diekmanna, jako odvetu za zabití důstojníka Waffen-SS partyzány.

Oradour-sur-Glane3. Karosta Prison Museum - Liepaja, Lotyšsko

Karosta Prison je světově unikátní hotel. Je to vlastně bývalé vězení, které bylo přeměněno v hotel. Karosta Prison se nachází ve městě Liepaja v Lotyšsku. Na tomto místě bylo zavražděno mnoho lidí. Většina z nich byla střelena do hlavy. Někteří dokonce věří, že vězni v hotelu sloužili jako lovná zvěř. Lidé zde dokonce potkávají duchy. Muzeum bylo proměněno v zážitkový produkt se silnými negativními emocemi, ke kterému se dá ročně zlákat 30% návštěvníků. Emoční zážitky se každoročně stupňují, letos přidali adrenalinovou šanci na útěk a s tím i možnost překonat skutečné vězně, kterým se to nikdy nepodařilo. Pokud máte rádi adrenalin a dobrodružství, tak tady si ho užijete do sytosti.

Karosta Prison Museum4. Muzeum Sixth Floor - Dallas, USA

Muzeum Sixth Floor se nachází na náměstí Dealey Plaza v texaském městě Dallas, konkrétně na rohu ulic Elm street a Houston street. Samotné expozice jsou situovány v šestém patře budovy někdejšího Texaského knižního velkoskladu a jejich hlavním tématem je život a tragické úmrtí 35. prezidenta Spojených států amerických Johna F. Kennedyho. Muzeum bylo otevřeno dne 20. února 1989 a jeho situování do šestého patra výše zmíněné budovy není nijak náhodné. Dle závěrů několika oficiálních vyšetřování měl odtud Lee Harvey Oswald, zde zaměstnaný jako brigádník, vypálit dne 22. listopadu 1963 tři smrtící střely na prezidenta.

Expozice sestávají z fotografií, filmů, tištěných dokumentů a interaktivních obrazovek, které informují o okolnostech atentátu na Johna Kennedyho a v návaznosti s tím se zde návštěvníci mohou obeznámit s oficiálními závěry vyšetřovacích složek americké vlády, jako např. FBI, Warrenovy komise.

Muzeum Sixth Floor5. Hotel Polesie - Ukrajina

Hotel Polesí je jednou z nejvyšších budov v opuštěném městě Pripyat, které bylo zasažené černobylskou katastrofou. Hotel Polesie byl postaven v polovině 1970 pro delegace a hosty, kteří přijeli do černobylské elektrárny. V současné době je hotel napůl zničen. Hotel je uváděn ve videohře Call of Duty 4: Modern Warfare.

Hotel Polesie6. Škola ve Wenchuan - Čína

Wenchuan bylo epicentrem zemětřesení S´-čchuan v roce 2008, při kterém bylo zabito 69 000 lidí. Ve městě byla zničena třípatrová budova školy, ve které zemřelo 950 studentů.

Škola ve Wenchuan7. Muzeum Tuol Sleng - Kambodža

Tuol Sleng je muzeum genocidy nacházející se v hlavním městě Kambodže, Phnompenhu. Bývalé školní budovy sloužily letech 1975 - 1979 jako vězení, ve kterém bylo v průběhu vlády Rudých Khmerů uvězněno zhruba 16 000 lidí. Uvěznění přežilo pouze 12 vězňů, ostatní byli popraveni nebo umučeni. Z 300 členného personálu věznice byl za tento hrůzný čin odsouzen pouze jeden člověk, bývalý ředitel věznice Kang Kek Ieu (přezdívaný Duch), a to na 35 let.

Do věznice byli odváženi zejména političtí nepřátelé režimu nebo lidé, kteří byli obviněni během čistek ve straně. Odváženi do věznice byli spolu s jejich rodinami, stávalo se pouze vyjimečně, že byla žena (nebo muž) ponecháni doma, když byl jejich partner během čistek obviněn. Vězni byli poté mučeni a nuceni se doznat ke spolupráci s CIA a KGB. Mučení trvalo do chvíle, než se obviněný přiznal. Přiznání bylo posléze zaprotokolováno, podepsáno vězněm a vězeň byl posléze odvezen a s ostatními popraven ranou do hlavy a podříznutím hrdla. Malé děti byly popravovány bez výslechu, většinou několik dní po nástupu do věznice.

Muzeum Tuol Sleng8. Osvětim - Polsko

Za druhé světové války bylo město přičleněno k Německé říši a byl zde postaven nejprve koncentrační tábor Auschwitz I v areálu bývalých kasáren. Později, roku 1942, byl na druhé straně města vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III – Monowitz u blízké vesnice Monowice.

Roku 1942 bylo zahájeno masové vyvražďování, běžící denně po tisících obětí. V táboře se nacházely 4 plynové komory s krematorii. Denně bylo možné zavraždit a spálit až 10 000 lidí. V táboře byli vražděni nejen Židé, ale prakticky všechny národnosti okupované Evropy. Tábor se stal místem působení neblaze proslulých lékařů SS, zejména Josefa Mengeleho. Tito lékaři prováděli pokusy na lidech a nově příchozí na rampě tábora rozdělovali na ty, kteří jsou určeni k okamžitému zabití, na ty, kteří jsou určeni k utýrání otrockou prací a zabití později a nakonec na ty (zejména děti), kteří se hodí na jejich pokusy.

OsvětimAutor: Liv

8 oblíbených atrakcí černého turismu - Murabmi, Oradour-sur-Glane, Karosta Prison Muzeum, Muzeum Sixth Floor, Toul Sleng, Osvětim. Černý turismus vás
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ