7 fascinujících faktů o Austrálii, které jste zaručeně nevěděli

18.11 2015|Zajímavosti
7 fascinujících faktů o Austrálii, které jste zaručeně nevěděli

Austrálie je země, kde věci fungují trochu jinak, než jsme zvyklí. Lidé zde bojují proti králíkům, po silnicích zde cestují obrovské železné příšery a léto trvá od prosince do února.

IFenomen vám přináší jedinečnou možnost nahlédnou na opačnou stranu Země a zjistit pár zajímavých informací o Austrálii, které jste zaručeně nevěděli.

1. Austrálie - země velbloudů

Velbloudi byli do Austrálie přivezeni v roce 1866. Tehdy jich sem přivezli přesně 100. Dnes se populace volně žijících velbloudů rozrostla na více než 1 milion. Austrálie je tak jedinou zemí na světě, kde můžete najít v přírodě volně pasoucí se stáda divokých velbloudů. Z Austrálie je nakupuje Saúdská Arábie, která z nich vyrábí různé delikatesy.

Velbloudi


2. A těch králíků!

Austrálie má s dováženými zvířaty chronickou smůlu. Tato požehnaná země jim umožňuje se divoce množit, dokud se nestanou hrozbou pro všechny živé bytosti. Populace králíků vznikla v Austrálii z pouhých 24 kusů, které dovezli na lodích první kolonizátoři. Tito roztomilí králíčci byli tak plodní, že jejich rozmnožování bylo během let označeno za agresivní. Kvůli jejich destruktivním činnostem musela Austrálie použít celou řadu opatření, od snahy je zlikvidovat až po stavbu obrovského plotu. Australané byli dokonce nuceni použít biologické zbraně. Králiky uměle nakazili myxomem. To vedlo ke snížení počtu králičí populace z 600 milionů na 100 milionů. Nicméně, králíci se nevzdali, vznikla u nich genetická odolnost proti viru, takže se od roku 1991 jejich populace vrátila k 200 až 300 milionů. Konfrontace lidí a králíků tedy i nadále pokračuje.

Králíci


3. Králičí plot v Austrálii

Každý, kdo zná Velkou čínskou zeď, ví, že byla postavena na ochranu před útoky kočovníků. V Austrálii také vzniklo masivní opevnění na ochranu osob a hospodářských zvířat, avšak ne před kočovníky, ale před králíky. Plot postavený ze dřeva, kovu a drátu je dlouhý 3256 kilometrů a je to vlastně nejdelší plot na světě. Kolem plotu má dokonce pravidelnou stráž hlídka na velbloudech.

Plot proti králíkům


4. Austrálie má také "Alpy"

Australské "Alpy" jsou součástí velkého horského masivu, který se táhne přes 3500 kilometrů od severu k jihu. Nejvyšším vrcholem masivu je Mount Kosciuszko, který objevil polský badatel Paul Strzelecki. Každou zimu zde napadne více sněhu než ve švýcarských Alpách, což je skvělá zpráva pro milovníky zimních sportů.

Australské hory


5. Australské pláže

V Austrálii je více než 10 000 pláží. Pokud byste chtěli každý den navštívit jednu pláž, bude vám to trvat více než 27 let. Mimochodem, většina Australanů žije v pobřežních oblastech - v okruhu 50 kilometrů od oceánu. Stát věnuje velkou pozornost životnímu prostředí, takže mnoho z pláží se nachází v nárazníkové zóně a má téměř původní vzhled.

Australská pláž


6. Monstra na silnicích

Vnitrozemí Austrálie je téměř opuštěné. Můžete ujet stovky kilometrů po silnici směrem do vnitrozemí a můžete potkat třeba jen několik skotu. Z toho důvodu zde chybí rozsáhlá železniční síť a hlavní rozvoz nákladu zajišťují velké nákladní automobily. Výkoní tahači na 2 až 4 tunový náklad dosahují často délky přes 50 metrů. Tyto ocelové monstra se po silnici pohybují rychlostí 100 kilometrů za hodinu, takže při setkání s nimi je lepší zastavit u obrubníku a zadržet dech.

7. Málo politiků

Formální hlavou Austrálie je Alžběta II., královna, která je současně královnou Velké Británie. Ona schvaluje generálního guvernéra, který má pravomoc zasáhnout v případě ústavní krize, avšak v běžných dobách hraje převážně reprezentativní roli. Skutečnou moc v zemi má premiér. Zajímavé je, že účast ve volbách v Austrálii není jen čestným právem zdejších obvytel, ale také jejich přímou odpovědností. Pokud se občan nedostaví bez pádného důvodu k volebním urnám, bude potrestán pokutami ve výši 20 australských dolarů a 110 australských dolarů.

Autor: Jad

7 fascinujících faktů o Austrálii, které jste zaručeně nevěděli. Austrálie je země, kde věci fungují trochu jinak, než jsme zvyklí. Lidé zde bojují proti králíkům
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Paw|02.12 2015 04:45
bohuzel jeste v Tramtarii nezjistili ze jsou kralici chutna potrava a kdyz jo ,tak jeden stoji pres 30 dolaru !!! aby nahodou potravinove korporace nezchudly/..taky jeden udivenej div..
Odpovědět
 -4 
Jana|03.12 2015 11:39
Tak to je drsné. Člověk by řekl, že se jich budou chtít zbavit i zadarmo
Odpovědět
 -2 
Pepa|11.05 2017 11:05
ochhh
Odpovědět
 -1