5 monopolů, které tajně ovládají svět

09.11 2015|Zajímavosti
5 monopolů, které tajně ovládají svět

Monopolizace světě není vždy dobře viditelná. Řada obchodních a módních značek mění vnímání spotřebitelů jen změnou obalu a názvu. Ve skutečnosti však spotřebitelé, aniž by o tom věděli, používají stále stejný produkt. Dnes pro vás máme 5 monopolů, které tajně ovládají svůj obor i svět.

1. Všechny značkové sluneční brýle vyrábí Luxottica

Na trhu je spousta místa pro různé značkové brýle, a opravdu je z čeho vybírat - Oakley, Ray-Ban, Vouge, DKNX, Armani. A pokud chcete jen to nejlepší, pak určitě sáhnete po značkových slunečních brýlích za 500 USD od Prady nebo Bvlgari. Ale faktem je, že všechny tyto značkové brýle vyrobil jeden výrobce - Luxottica.

Zpočátku to byla malá italská firma, která vyrobila několik kusů měsíčně, ale pak dostala tato firma v 80. letech nějakou nákupní horečku a začala nakupovat všechny společnosti, které nějakým způsobem souvisely s brýlemi. Koupila i hodně designerů, kterým umožňuje vytvořit si vlastní řadu slunečních brýlí. Ať si tedy koupíte jakoukoliv značku brýlí, výrobce je pořád Luxottica. Brýle monopolu jsou doslova všude. Nemají konkurenta. Kdyby někdy někoho napadlo, že dá všem lidem na světě kontrolní čip, pak by mohl jisto jistě oslovit firmu Luxottica, díky níž by zotročil svět během několika měsíců.

2. Všechno jídlo pro kočky a psy dělá Menu Foods

Pokud jste kočka nebo pes, pravděpodobně si pamatujete, jak se v roce 2007 začalo stahovat všechno krmivo pro zvířata z trhu, v důsledku kontaminace melaminem. Na chvíli se zdálo, že se ozývá prohlášení mnoha značek. Jak ale mohlo najednou ve stejnou chvíli tolik značek (bylo jich tam asi 150) zjistit, že jejich krmivo je toxické? Důvodem je to, že většinu těchto krmiv produkuje stejná společnost. Pokud si koupíte mokré krmivo pro domácí zvířata značek Eukanuba, Iams, Nutro, Hy-Vee či Triumph, kupujete ve skutečnosti krmivo, které vzniklo ve stejném závodě.

Všechny výše uvedené značky krmiv produkuje kanadský monopol - Menu Foods, který nazval své krmiva různými značkami, protože ví, že lidem se líbí iluze volby. Aby toho nebylo málo, tak Menu Foods a podobné podniky jako je třeba Purina, získávají jednu konkrétní složku jejich krmiva (pšeničný lepek) od společnosti s názvem Nevada ChemNutra. Sousedé říkají, že ji vlastní bílý muž a jeho čínská manželka.

Jednoho dne pár objednal z Číny 800 tun podezřele levného pšeničného lepku a prodal jej téměř všem výrobcům krmiv, o kterých jste kdy mohli slyšet. Ani se neobtěžovali zkontrolovat, zda nebyl tento lepek toxický. To vyšlo najevo až v okamžiku, kdy začali umírat domácí mazlíčci po celém světě. Nedbalý dovozce zásobil tímto krmivem téměř každý supermarket v Americe. Ale nebojte se, už o Menu Foods neuslyšíte, protože koupil dalšího výrobce krmiv - Simmons krmivo pro domácí zvířata. A co ChemNutra? Ti zaplatili pokutu 35 000 USD, změnili své jméno na EOS Direct a i nadále dovážejí různé, často i pochybné, složky potravin. Mimochodem, existují mezi nimi i složky, které se přidávají do energetických drinků.

3. Kukuřice Monsanto

Kukuřice nebo kukuřičný škrob se nachází snad všude. Kukuřičný sirup je snad v každém bonbonu nebo sladké limonádě. Z kukuřice se vyrábějí gumové pneumatiky, zapalovací svíčky nebo sádrokartonové desky. Bez kukuřice zkrátka nemůžete postavit ani dům ani auto. Králem americké kukuřice je Biotechnologická společnost Monsanto. Tato firma vystavěla svou říši na dvou poněkud nudných věcech - na semenech a herbicidech.

Zabiják plevele Roundup - je největší prodejce herbicidů na světě. Semena vyrobená firmou Monsanto nejsou na Roundup citlivé, takže pokud chcete pěstovat kukuřici a chcete se zaručeně zbavit plevele, pak si zaručeně vyberete semena kukuřice Monsanto. To je důvod, proč 80 % kukuřice, která se produkuje v USA, je dodávána firmou Monsanto.

Asi si říkáte, že rostliny mohou přece samy produkovat nová semena, takže zemědělci nemusí kupovat semena kukuřice každý rok. Ale vaše úvaha je špatná. Společnost Monsanto se přece tak snadno nepřipraví o své zisky. Jejich plán došel tak daleko, že používají gen známý jako "Terminátor", který sterilizuje rostlinu tak, že nemůže produkovat semena. V důsledku toho musí zemědělci kupovat semena každý rok. Takže až budete příště s těžkým srdcem vybírat Coco-Colu nebo Pepsi, věřte, že tak nebo tak, kupujete Monsanto.

4. Nezáleží na tom, zda používáte Mac nebo PC - je to vždy Quanta

Ať už řešíte jakýkoliv druh sporu Mac vs. PC, dříve či později někdo bude tvrdit, že MAC má nejvyšší možnou kvalitu a výběr mezi nim a PC je jako výběr mezi Porsche a Toyotou Camry. Samozřejmě Apple tento názor rád podpoří. Rád zdůrazní, že PC se vyrábí ve špinavé továrně, zatímco produkty Apple vznikají v zářivě bílé laboratoři. Faktem je, že oba tyto počítače se vyrábí v Taiwanu a je velmi pravděpodobné, že se vyrábějí i ve stejné společnosti.

Tchajwanská společnost Quanta Computer vyrábí 33 % notebooků na celém světě značek Dell, HP, Sony, Toshiba a ano - Apple. Pokud čtete tento článek na notebooku. Je 90 % pravděpodobnost, že byl tento notebook vyroben v jedné ze sedmi největších společností, o kterých jste nikdy neslyšeli a jejichž výrobny sídlí v Tchaj-wanu. Žádná ze známých značek počítačů ve skutečnosti nic nevyrábí.

5. InBev - říše piva

Pokud rádi cestujete, pravděpodobně jste slyšeli, jak si lidé dělají legraci z amerického piva. Kanaďané si například dělají legraci z Budweiseru, Michelobu a s pocitem nadřazenosti popíjejí svůj Labatt. Pivní snobové z kultivovanějších zemí mohou poukazovat na vynikající kvalitu belgických piv jako je Leffe a Hoegaarden. Nikdo z nich si ovšem neuvědomuje, že všechny tyto piva vyrobila jedna společnost - InBev.

Značky jako Stella Artois, Alexander Keith, Beck, Boddington, Löwenbräu, Rolling Rock a mnoho dalších vyrábí jeden monopol - InBev. A to je jen částečný výčet značek, které tato firma vlastní. Pak existují piva jako Corona, Modelo nebo Pacifiko, které vyrábí společnost Grupo Modelo. V této společnosti má InBev kontrolní vlastnictví.

Autor: Jad

5 monopolů, které tajně ovládají svět. Pět společností ovládá pět oborů na celém světě, aniž by to kdokoliv ze spotřebitelů tušil.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ