Jak staré je vaše tělo?

29.10 2015|Zajímavosti
Jak staré je vaše tělo?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. I když člověk vnímá sám sebe jako celek, lidské tělo se skládá z malých kousků, buněk, přičemž každá z nich má jiný věk.

Různé orgány a tkáně lidského těla dokončují svůj životní cyklus v různých časech. To znamená, že věk našeho těla je nestabilní.

1. Kožní buňky

Kompletní výměna kožních buněk probíhá v našem těle každých 14 dnů. Kožní buňky jsou vytvořeny z hlubších vrstev dermis a postupně směrem k povrchu nahrazují staré buňky novými.

2. Svalová tkáň

Kosterní svalová tkáň se kompletně obnovuje v intervalech 15 až 16 let. Míru obnovy buněk ovlivňuje věk osoby. Čím je člověk starší, tím je proces obnovy pomalejší.

3. Kostní tkáň

Během 7 až 10 let dochází k úplné regeneraci buněk z kostní tkáně. Struktura kostry se regeneruje stejně u starých i mladých buněk. Regeneraci může zhoršovat špatná a nevyvážená strava, což může vést k celé řadě komplikací. Kosti v lidském těle denně vytvoří miliony nových buněk.

4. Krevní buňky

Kompletní obnova krvinek trvá 120 až 150 dnů. Tělo zdravého člověka produkuje denně takové množství krvinek, kolik jich denně zemře. Je to zhruba 500 miliard buněk, přičemž každá z nich má jiný účel.

5. Žaludek

Epitelové buňky žaludku, které do těla filtrují živiny, se obnovují velmi rychle, všechny během 3 až 5 dnů. Tato rychlost regenerace je opravdu nutná, protože buňky v žaludku jsou vystaveny velmi agresivnímu prostředí - žaludeční tekutině a enzymům, které jsou zodpovědné za zpracování potravy.

6. Střevo

Buňky střevního epitelu obnovuje tělo každých pět dnů. Průměrný věk střeva je u každého člověka 15 až 16 let.

7. Játra

Buňky jater se kompletně aktualizují během 300 až 500 dní. Je překvapivé, že po ztrátě 75 % jaterních buněk stačí tělu pouze tři měsíce, aby jejich počet plně obnovil. Zdravý člověk se tak vůbec nemusí o svá játra bát. V případě transplantace jater buňky znova dorůstají.

8. Srdce

Po dlouhou dobu se předpokládalo, že se buňky srdeční svalové tkáně neobnovují. Nicméně, nedávné studie prokázaly, že ke kompletní obnově srdečního svalu dochází každých 20 let.

9. Oči

Oční čočky a mozkové buňky zodpovědné za zpracování vizuálních informací jsou stejně staré jako lidské tělo. Regenerují a aktualizují se pouze buňky rohovky. K obnově rohovky dochází poměrně rychle, celý cyklus trvá asi 7 až 10 dní.

10. Mozek

Hippocampus je část mozku zodpovědná za učení, paměť a čichové senzory. Buňky se zde obnovují pravidelně podle toho, jakou na ně vyvíjíme aktivitu. Čím vyšší fyzickou a mozkovou aktivitu vyvíjíme, tím častěji se v těchto oblastech tvoří nové neurony.

Autor: Jad

Jak staré je vaše tělo? Zní to neuvěřitelně, ale každá část lidského tělo je jinak stará. Ptáte se, proč? Lidské tělo se skládá z buněk, přičemž každá buňka se
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ