14 šílených faktů o nás, o kterých jsme netušili

17.10 2015|Zajímavosti
14 šílených faktů o nás, o kterých jsme netušili

Člověk je opravdu jedinečný a pokud se může dozvědět něco nového o sobě, neváhá a jde do toho. Některé věci o nás nejsou na první pohled patrné, ale jsou přítomné v každém z nás. V tomto článku iFenomen publikuje fakta, která vám o vás řeknou více, než jste o sobě doposud věděli.

1.

Vaše oblíbená píseň je spojena s emocionální událostí

Vědecké výzkumy potvrdily, že vaše oblíbené písně vás spojují s emocionálně významnou událostí ve vašem životě.

2. Hudba může ovlivnit naše rozhodnutí

Vědci z univerzity v Groningenu například zjistili, že když v autorádiu hraje rytmická hudba, budeme mít tendence jezdit rychleji a agresivněji. Zjistili také, že veselá hudba nás může skutečně udělat šťastnými a smutná hudba smutnými. To znamená, že si nevybíráme hudbu podle nálady, ale námi vybraná hudba nastaví naší náladu.

3. Čím víc budete utrácet peníze za ostatní, tím budete šťastnější

Tento fakt prokázaly četné studie. Zdravý rozum velí, abychom vydělané peníze utráceli za sebe, ale biologie vyžaduje, abychom utráceli spíše za druhé, protože jsme nastaveni tak, abychom se starali o rodinu.

4. Chcete-li být šťastnější, utrácejte peníze za zkušenosti, ne za věci

Zdravý rozum nám jako vždy tvrdí: Pokud utratíme peníze za zábavu, budeme později litovat. Pokud si koupíme nějakou věc, budeme ji používat dlouho. Pravda je ovšem taková, že k novým věcem si zvykáme rychleji, než si myslíme a potěšení z nich přejde za několik dní.

5. Většina dnešních dětí by byla v roce 1950 poslána do psychiatrické léčebny

Přibližně polovina světové populace v současné době trpí chronickou depresí a syndromem úzkosti. Přibližně stejné procento je závislé na používání některých látek. Pokud by se od poloviny 20. století nezměnily psychiatrické normy, polovina z nás by byla bezpečně uzavřena v blázinci.

6. Některé náboženské praktiky snižují stres

Studie ukazují, že lidé, kteří se pravidelně modlí a meditují, jsou méně náchylní k depresím a stresu.

7. Peníze přináší uspokojení jen pokud jich je maximálně 75 000 USD ročně

Peníze přináší uspokojení jen do té doby, dokud jich není dost na pokrytí všech našich základních potřeb. Pokud byste byli členy střední třídy a pak jste náhle zbohatli, pravděpodobně vám to nepřineslo větší štěstí.

8. Stres je nakažlivá věc

Pokud se často stýkáte s depresivními lidmi, brzy se sami stane jedním z nich. To všechno bez ohledu na to, jaké události se dějí ve vašem životě.

9. Pokud jste schopni přesvědčit sami sebe, že jste vyspaní, mozek vám uvěří

Náš mozek obecně nevidí rozdíl mezi reálným a imaginárním světem. Pokud pospíte třeba 5 hodin, a budete si opakovat, že jste se vyspali dobře, mozek vám to uvěří a vy budete cítit nárůst síly.

10. Lidé ve věku 18-33 let mají nejvíce depresí

Rodiny, výchova, práce - to vše způsobuje hodně stresu, že ano? Roky, které nazýváme nejlepšími, jsou ve skutečnosti těmi nejobtížnějšími.

11. Chytří lidé se podceňují, hloupí se zase nadhodnocují

Tento fakt se nazývá Dunningův–Krugerův efekt. Dunningův-Krugerův efekt říká, že míra odbornosti v daném oboru má vliv na schopnost hodnocení sebe i druhých. Lidé s nízkými schopnostmi či kompetencemi v dané oblasti dosahují nízkého výkonu, avšak mají naopak tendenci výrazně přeceňovat dosažený výsledek při srovnávání s ostatními. Naopak lidé s vysokou odborností své dosažené výsledky mírně podceňují. V prvním případě jde o přecenění vlastních sil, ve druhém případě o přecenění sil ostatních.

12. Váš mozek si nepamatuje události z minulosti, vymýšlí si je

To je důvod, proč jsou výpovědi svědků nespolehlivé. Mozek si mění všechny vzpomínky pokaždé, když se k nim vrací. Chcete, aby vám něco zůstalo v mysli? Snažte se myslet pravou stranou tak málo, jak je to jen možně.

13. Vaše rozhodnutí bude racionálnější, pokud o něm přemýšlíte v cizím jazyce

Důkazem toho je studie Univerzity v Chicagu. Když lidé přemýšlejí o nějakém rozhodnutí v cizím jazyce, rozhodují se ve větší míře na základě logiky.

14. Pokud sdílíte své plány s druhými, šance na jejich realizaci padají

A není to závistí, jak byste si mohli na první pohled myslet. Hlavním důvodem, proč lidé obvykle sdílejí své plány je sebeuspokojení, samolibost. Jak už jsme zmínili, mozek nevidí rozdíl mezi reálným a imaginárním světem. Pokud jste něco vymysleli a někomu o tom řekli, šance na to, že své plány splníte okamžitě klesá, protože mozek to díky své neschopnost rozlišit mezi realitou a iluzí pokládá za splněné a dál už se nesnaží.

Autor: Jad

14 šílených faktů o nás, a kterých jsme netušili. Člověk je opravdu jedinečný a pokud se může dozvědět něco nového o sobě, neváhá a jde do toho. Některé věci o nás nejsou
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ