Ordos - největší město duchů, které čeká na své obyvatelé

21.10 2015|Zajímavosti
Ordos - největší město duchů, které čeká na své obyvatelé

Čína pokračuje v realizaci svých megalomanských projektů, které mají zajistit růst HDP. Ve Vnitřním Mongolsku postavila město Ordos pro milion obyvatel, právem přezdívané jako město duchů. Žije v něm totiž jen 20 tisíc lidí, takže 98 % budov zůstalo prázdných.

V Číně je takových měst duchů plných letišť, nákupních center a domů bez obyvatel celá řada. Čínské úřady oznámily, že tyto projekty "pro růst HDP" dříve či později zaplní lidí, úředníci, turisté nebo nájemníci. Zatím se to ovšem nějak nedaří.

Ordos


Čínská vláda se zároveň snaží o urychlení ekonomiky pomocí projektů v oblasti infrastruktury. K roční míře čínského HDP to přidá 1 až 1,5 %.

Ordos City


Město Ordos ve Vnitřním Mongolsku se začalo stavět v roce 2003. Navzdory tomu, že ve městě bydlí jen 17 % Mongolců, rozhodla se Čína postavit město v mongolském stylu.

Sídliště


Od roku 2010 bylo na ploše 355 kilometrů čtverečních postaveno město pro milion lidí. Nicméně, do roku 2013 se podařilo obsadit jen 2 % města.

Běžný provoz


Hlavní investor a developer nastolil v roce 2008 cenu bydlení na 10-11 tisíc USD za čtvrtletí. Dnes cena klesla 3 krát na 4-4,5 tisíc USD. Tak nebo tak, ceny jsou pro většinu obyvatel provincie nereálné, protože průměrný plat v oblasti je 400 až 500 USD.

Poloprázdná dálnice


Část prázdného města chce čínská vláda koupit pro vysloužilé vojáky. Mělo by tam žít 20 -25 tisíc veteránů.

Domy


Během 3 až 5 let provozu jsou všechny společnosti nuceny pokračovat ve ztrátách a pokračovat v opravách, úpravách chodníků, veřejného osvětlení a zajišťování bezpečnosti. Tyto náklady jsou 10 až 12 milionů USD měsíčně.

Divadlo


Projekt Ordos byl zahájen v regionu Kangbashi poté, co se zde našly velké zásoby uhlí a dalších nerostných surovin. Oblast byla rychle zastavěna kancelářskými budovami, administrativními centry, vládními budovami, muzei, kulturním objekty a sportovními zařízeními.

Jeden z obyvatel Ordosu


Problém je však v tom, že se jim oblast nedaří zalidnit. Se současným tempem by trvalo dalších 50 let, než by kapacitu města zaplnili. Paradoxem je, že Čína je přelidněna a tady vzniklo moderní město duchů, kde nikdo nechce bydlet.

Autor: jad

Ordos - největší město duchů, které čeká na své obyvatelé. Ve Vnitřním Mongolsku postavila město Ordos pro milion obyvatel, právem přezdívané jako město duchů. Město duchů Ordos je
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ