14 fascinujících faktů o Velké čínské zdi

12.10 2015|Zajímavosti
14 fascinujících faktů o Velké čínské zdi

O Velké čínské zdi existuje mnoho zajímavých faktů, které jen tak nenajdete, proto jsme pro vás připravili seznam 14 nejzajímavějších.

1. Stavba zdi trvala více než 1800 let

Velká čínská zeď se začala stavět ve 3. století před našim letopočtem. Poslední cihly bylo položeny za dynastie Ming, v letech 1368 - 1644 našeho letopočtu. Ve skutečnosti se většina přeživších fragmentů vztahuje k této době.

2. Čínská zeď nikdy nebyla jediný monolit

Velká čínská zeď není jen jedna nudle táhnoucí se po vrcholcích hor, jak se obecně traduje. Je to celá řada často překrývajících se zdí, pevností a kasáren. V některých místech je zeď dokonce přerušená nebo její obrannou funkci zastaly hory a řeky. Není proto tak jednoduché najít všechny její ztracené části. Původně to byla soustava samostatných zdí, které ani nebyly vzájemně propojeny. Později je stavebníci propojili, vyztužili, případně strhli a znovu postavili, pokud byla potřeba. Dnes se jedná spíše o komplex hradeb o délce 20 000 kilometrů.

3. Tajemná stavební přísada

Ze začátku se na stavbu Velké čínské zdi používala hlína, později kameny a cihly. Ale jako cement používali stavebníci lepkavou rýži, která stavbě dodávala sílu a vysvětluje skutečnost, proč se poměrně dobře zachovala až dodnes.

Část zdi


4. Stavba čínské zdi byl společný trest

Stavby Velké čínské zdi se po staletí účastnily miliony lidí. Existuje důvod věřit, že většina z nich byli zločinci usvědčeni z vážných trestných činů. Práce na stavbě byla tvrdá, nevděčná a dokonce nebezpečná. Stavba si údajně vyžádala nejméně 400 000 obětí.

5. Na počet mrtvých vodili po stěně kohouty

S ohledem na vysokou úmrtnost a častou absenci pohřbů, mnozí pozůstalí prováděli rituál, který měl ulevit duším, které na zdi uvízly. V rámci rituálu vodili po stěne kohouty přivázené na provázku nebo drátku. Byl to starobylý očistný rituál. Dá se tedy bezpečně říct, že kohouti zde byli ve své době častými hosty.

6. Konstrukce Velké čínské zdi byla předpověděna

Ve sbírce textů a básní Shijing z 11. až 6. století před našim letopočtem byla stavba zdi předpověděna. Podle textů měli budoucí vládci postavit Velkou zeď do zeleninové zahrady, aby se ochraňovali od zlých a nebezpečných kočovníků.

Velká čínská zeď


7. Na zdi jsou symboly věnované významným mužům

Zeď v Číně je symbol síly a jednoty. Není tedy překvapením, že se u ní stavěly celé chrámy, které byly věnovány významným historickým postavám. Na počest významných mužů byly do zdi vytesány fragmenty.

8. Velká čínská zeď svůj účel neplnila příliš dobře

Velká čínská zeď měla odradit agresivní kočovníky, kteří chtěli získat přístup k čínským zdrojům. To se ji ale moc nedařilo. Za prvé proto, že ze 17. století bylo ve zdi mnoho mezer. Za druhé proto, že v historii byly zeď hodně nízká. Měla nějaký 7 až 9 metrů. A za třetí proto, že zeď byla příliš velká na to, aby se dala ochránit celá.

9. Velká čínská zeď byl populárnější než celá země

Zvláštní význam byl zdi přiřknut teprve ve 20. století. Dalo by se říct, že to bylo v reakci na tlak ostatních zemí. Do té doby byl vztah Číny ke stěně lhostejný. Jen poté, co cestovatelé začali na zeď pět ódy, začala vláda přemýšlet nad tím, že je třeba zeď zpoplatnit, možná vymyslet nějaké legendy a posílit obraz zdi na světové scéně.

Velká čínská zeď 2


10. Zeď není viditelná z vesmíru

Jedním z největších mýtů je ten, že je zeď viditelná z vesmíru. Nejúžasnější na tom je, že tento mýtus se zrodil před sto lety, v době, kdy člověk nebyl ani schopný to zjistit. O pravdivosti tohoto tvrzení se dlouhá léta vedly spory. Jak to tedy s viditelností Velké čínské zdi opravdu je? Rozhodně neplatí tvrzení, že by byla vidět z povrchu Měsíce, jak se také dlouhá léta tradovalo. Z oběžné dráhy Země ale zeď opravdu vidět je – což dokazují i satelitní snímky. Neplatí ale tvrzení, že by byla jedinou stavbou, která je z vesmíru vidět, z výšky 320 kilometrů jsou totiž viditelné i jiné lidské výtvory.

11. Tisíce kilometrů zdi již zmizely

V současné době je délka všech stěn, mimo Velkou zeď, více než 20 tisíc kilometrů. Nicméně, původní stavba byla patrně mnohem dělší.

12.Části zdi byly použity ke stavbě domů ve 20 století

Jen několik let předtím, než čínské úřady uznaly propagandistický účinek Velké čínské zdi, na začátku kulturní revoluce v letech 1966 až 1976, byly některé části zdi rozmontovány a cihly byly použity na stavbu běžných domů. Pak se čínská vláda probudila a rozebírání zdi zatavila, alespoň oficiálně.

Velká čínská zeď 3


13. Část zdi zmizí do roku 2040

Velká čínská zeď se postupně hroutí vlivem času, přírody i člověka. Vědci věří, že nejméně tři tisíce kilometrů zdi už se zhroutily. Odhaduje se, že do 25 let se mohou tisíce
kilometrů zdi proměnit v trosky. Zvláště velké problémy má stěna v provincii Kan-su.

14. Nové úseky zdi

Zeď se na jedné straně hroutí, ale na druhé straně archeologové pravidelně nacházejí a formálně označují na mapě nové kusy komplexů stěn tvořících Velkou čínskou zeď. Naposledy bylo toto oznámení zveřejněno v roce 2012. Předpokládá se, že mnoho z nových stěn se nachází na hranicích s Mongolskem a možná i na jiných územích.

Autor:jd

Velká čínská zeď: - 14 fascinujících faktů. Je Velká čínská zeď viditelná z vesmíru? Kolik lidí už na ní ztratilo život? Víte jakou tajnou přísadu do Velké čínské zdi přidávali?
Zajímavosti a novinky

 570 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ