12 zajímavostí o tajemných Stonehenge

13.10 2015|Zajímavosti
12 zajímavostí o tajemných Stonehenge

Historie Stonehenge je tak tajemná, že je tato stavba zařazena na čestné místo v panteonu nejzáhadnějších struktur světa. IFenomen vám přináší pár faktů, které vám umožní pozvednout závoj této mystické stavby.

1. Stáří Stonehenge

Vědci sice 100 % nevědí, kdo, kdy a proč Stonegenge postavil, mohou zato s jistotou určit stáří struktury. Nejvíce starověké součástí Stonehenge jsou datovány až do roku 3000 před naším letopočtem. Masivním kamenům je zhruba 2500 let a většina nejmladších konstrukčních prvků se
objevila v roce 1500 před našim letopočtem.

2. Některé části Stonehenge dováželi 250 kilometrů

Starověcí stavitelé Stonehenge nepoužívali místní suroviny. Například některé z malých kamenných pomníků byly přivezeny z území vzdáleného
zhruba 250 kilometrů. Je to docela impozantní úspěch, když si uvědomíte, že jejich hmotnost je něco kolem 4 tun. I když někteří stále věří, že při stavbě se používaly místní suroviny, vědci s jistotou vědí, že tomu tak není.

3. V oblasti Stonehenge byl původně hřbitov

Přesný účel stavby je neznámý, ale původně, ještě před stavbou velkých kamenů, byla oblast Stonehenge hřbitov, na němž odpočívá několik desítek lidí z mladší doby kamenné. V okolí je možné najít i díry odpovídající jejich hrobům.

4. Ne všichni mrtví byli zpopelněni

Většina ostatků, která se v oblasti Stonehenge našla, byla zpopelněna. Našly se ovšem i výjimky. Například, v roce 1923 zde byl nalezen muž bez hlavy ze 7. století
před našim letopočtem. Vědci došli k závěru, že je to zločinec, který byl popraven, ale podle pohřebiště se zdá, že byl velmi ušlechtilý nebo to byl kněz, případně kombinace obojího.

Stonehenge


5. Pověsti o účelu Stonehenge

Vzhledem tomu, že nikdo přesně neví, kdo a proč Stonehenge postavil, vzniká kolem něj řada pověstí. Nejméně škodlivá teorie říká, že to byl bývalý Druidský chrám nebo místo pro korunovaci. Další pověst tvrdí, že to byla starobylá observatoř, a dokonce i struktura postavená pro mimozemšťany. Mezi nejčastější konvenční teorie patří ta o prehistorickém chrámu, který byl postavený v souladu s určitými pohyby slunce.

6. První zmínka o Stonehenge se objevila ve 12. století

Navzdory tomu, že Stonehenge existují již 3500 let, první zmínky o nich se objevily již ve 12. století. Překvapivě dokonce i neznámý kronikář obdivoval velikost struktur a naříkal nad skutečností, že nikdo nezná jejich účel. V tomto ohledu věda za více než 800 let nepokročila.

7. Ve středověku lidé věřili, že Stonehenge vytvořil Merlin

Jediným pokrokem za 800 let bylo snad jen to, že lidé přestali věřit, že Stonehenge vytvořil Merlin. Ve středověké Anglii to byla nejpopulárnější myšlenka. Na druhou stranu - je snad víra v mimozemské stavitelé lepší?

8. Druidi Stonehenge začal využívat na počátku 20. století

Druidové v minulosti i dnes pravidelně pořádali kolem Stonehenge své obřady. Poprvé k nim došlo v roce 1905, kdy se zde sešla skupina 700 lidí s
barevnými starověkými šaty, falešnými vousy a velkým množstvím alkoholu. Britský tisk si událost nenechal ujít a popsal ji ve všech barvách.

Druidské slavnosti


9. Charles Darwin studoval kolem Stonehenge červy

V druhé polovině svého života věnoval Charles Darwin velkou pozornost červům a snažil se dokázat jejich obrovskou roli v přírodě. Pro svůj výzkum si vybral červy v okolí Stonehenge. Podél Stonehenge provedl Darwin několik odkrytí archeologického charakteru, což z něj dělá prvního archeologa zabývajícího se Stonehenge.

10. Stonehenge tvořily úplný kruh

Vědci se dlouhá léta dohadovali o tom, zda Stonehenge tvořily uzavřený kruh nebo ne. Záhada byla rozlousknuta v roce 2014. Zjistilo se, že podivné kruhy v blízkém terénu byly dříve taky pokryté jinými kameny Stonehenge. Masivní balvany změnily ve své době povahu půdy a v průběhu velkého sucha to začalo být viditelné.

11. Dříve se po kamenech Stonehenge mohlo šplhat

Do roku 1977 nebyl žádný zákaz dobývání Stonehenge. Až do počátku 20. století mohli lidé volně dobývat jednotlivé balvany. Po 20. století se to ovšem změnilo a dnes vás na vrcholky Stonehenge nikdo nepustí.

12. Letos je to 100 let, kdy Stonehenge stojí na veřejné půdě

Až do roku 1915 stál Stonehenge na soukromém pozemku. Veřejným se stál až díky Cecilu Chubbovi, který pozemek koupil v aukci, když jej prodával poslední žijící vlastník pozemku z rodiny Antrobus. Sir Cecil Chubb koupil pozemek v roce 1910 a v roce 1915 jej daroval vládě s podmínkou, že musí navždy zůstat přístupný veřejnost, přičemž vstupné nesmí být dražší než šilink na osobu. Později mu za to britská koruna udělila řád rytířství.

Autor: Jad

12 zajímavostí o tajemných Stonehenge, které stoprocentně ještě nevíte. Tajemné Stonehenge jsou protkány tajemstvími, který
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Pepík|06.09 2016 10:54
Je to neuvěřitelné místo. Hodně se mi tam líbilo. Dokonce jsem ho našel i v nějakém seznamu nejlepších náboženských míst světa http://jentop10.cz/10-nejposvatnejsich-mist-z-celeho-sveta/2/ asi bych ho tam taky zařadil.
Odpovědět
 1