10 nejzajímavějších psychologických faktů o lásce

22.02 2016|Zajímavosti
10 nejzajímavějších psychologických faktů o lásce

Láska má mnoho podob i fascinujících tajemství, o které se zajímaví vědci, lékaři i zamilovaní samotni. Dnes se s vámi na ifenoménu o některé z nich podělíme.

1. Láska je příbuzná s kokainem

Pokud byste sledovali aktivitu mozku zamilovaného člověka, všimli byste si jednoho zajímavého detailu - v mozku zamilovaného člověka jsou velmi zóny, které jsou odpovědné za za tzv. systém odměn. Vědci tuto vlastnost připisují vlivu vysokých dávek dopaminu - látky, která obvykle vyvolává pocit potěšení. Je zvláštní, že s takovou sílou reagují tyto oblasti mozku pouze při požití kokainu.

2. Láska jako způsob přežití

U dvojic, které tvoří dlouholeté páry, existují tři etapy vztahu: období touhy, vášně a náklonnosti. Touha v tomto případě není jen obyčejné se zaměření na konkrétní osobu, ale sexuální apetit, který patří mezi základní lidské potřeby, jako je uspokojení hladu nebo žízně. Vášeň - to je fixace na konkrétní objekt. Náklonnost - to je silná vazba důležitá pro dlouhodobý vztah. Vědci jsou přesvědčeni, že romantická láska u lidí je upravená forma zaujetí konkrétním objektem u zvířat. U našich předků se objevila jako způsob přežití. Jinými slovy, láska pomáhá šetřit úsilí, peníze a je potřebná k najití partnera za účelem zplození potomka.

3. Láska trvá od 1,5 do 3 let

Délka lásky má konkrétní biologický smysl. Tím je garance toho, že se otec zúčastní prvních měsíců po narození dítěte, které jsou pro matku nejtěžší. Díky tomu, i přes překážky, jako jsou rozdílné názory, zájmy, různé nesoulady a podobně, může láska trvat mnohem déle.

4. Láska je slepá

Snímky mozku, které vytvořil německý vědec Andreas Bartel ukazují, že zóny, které jsou u nezamilovaných lidí obvykle aktivní, jsou u zamilovaných vypnuty. Jsou to zóny negativních emocí a racionálního rozhodování.

5. Odkud se bere deprese

Člověk nešťastný v lásce prochází dvěma etapami. Nejprve mu hladina dopaminu stoupá. V důsledku takového předávkování se u člověka objeví zuřivost a ještě větší pocit lásky. Později přijde druhá fáze. Dopamin klesne pod průměrnou úroveň, což způsobí deprese.

6. Láska je závislost

Poté, co se účinky lásky u zamilovaného člověka stanou podobné účinkům kokainu, doporučují vědci zacházet s člověkem, kterého trápí neopětovaná láska jako se závislým na drogách. Je třeba z okolí postiženého odstranit všechny pobídky a vzpomínky - vyhodit dostupné fotografie, vyhodit telefonní číslo a přimět ho dělat něco úplně nového, něco, co mu pomůže zapomenout.

7. Láska může být léčena léky

Stejně jako psychopati, kteří nekontrolují své činy, i krev zamilovaných prochází vážnými chemickými změnami. Velmi se u nich snižuje hladina důležitého hormonu serotoninu, který ovlivňuje náladu. Vědci z toho viní již výše zmíněný dopamin: přírodní drogu, která nás tlačí k šílenosti, jež nám v mozku vypíná náš kontrolní systém. Statistiky trestných činů z lásky jsou tak vysoké, že se v USA hovoří o nutnosti léčit lásku prášky.

8. Serotonin zabíjí lásku

Vědci zjistili, že pokud dají myši velkou dávku serotoninu, myš odmítne svého partnera a začne se pářit s kýmkoliv. Vědci si to vysvětlují takto - serotonin snižuje hladinu dopaminu a úroveň lásky. Je důležité si uvědomit, že hladinu dopaminu snižují i moderní antidepresiva.

9. Novinky zachraňují lásku

Po příjezdu do cizí země, do neznámého hotelu, se v mnoha párech probudí nová vášeň. V reakci na jakoukoliv novinku se v mozku uvolní ve vysokých koncentracích dopamin, který může díky tomuto zkratu zažehnout nový plamen lásky. Američtí psychologové běžně párům radí, aby jednou týdně podnikli něco nového, zajeli si na nové místo, zašli si do jiné restaurace než obvykle, zkusili nový sport, nebo vymysleli něco nového v posteli.

10. Muži milují očima

U mužů je v období zamilovanosti aktivní oblast mozkové kůry, která je zodpovědná za vidění. Takže není divu, že muží tvrdí, že milují očima. U žen je zase aktivní oblast mozku spojená s pamětí - instinktivně si pamatují chování partnera za několik týdnů, a to následně analyzují a poté řádně zvažují výhody a nevýhody tohoto muže. Výsledkem je to, že si ženy mnohem lépe pamatují všechny detaily první, romantické fáze vztahu.

Autor: Jad

10 nejzajímavější psychologických faktů o lásce. Láska má mnoho podob i fascinujících tajemství, o které se zajímaví vědci, lékaři i zamilovaní samotni. Láska
Zajímavosti a novinky

 561 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
zanet|08.03 2016 15:06
Hmmmm zajímavé. Beru antidepresiva už 4 roky a už tři roky mám výborně fungující vztah, kdy tu lásku doopravdy cítím. Takže Serotonin v tom asi mít prsty nebude, nebo ne tak moc :)
Odpovědět
 2 
Tereza|09.03 2016 08:14
Co je to za pharma propagandu?!
Odpovědět
 -1 
Dominik|27.05 2016 07:24
Myslím, že tu nepopisují lásku ale zamilovanost.
Odpovědět
 6