20 faktů o Antarktidě, které určitě neznáte

11.02 2016|Zajímavosti
20 faktů o Antarktidě, které určitě neznáte

Tento článek je o nejvzdálenějším kontinentu světa - nejvyšším, největrnějším, nejprázdnějším a nejchladnějším místě na Zemi. Zde se podívejte na 20 faktů o Antarktidě, o kterých jste ještě nejspíš neslyšeli.

20 zajímavých faktů


1

Nemůžete na Antarktidě pracovat, pokud nejsou odstraněny vaše zuby moudrosti. Ordinace na zdejších stanicích nejsou, takže byste měli mít své zuby moudrosti pryč, stejně jako slepé střevo, i když jsou zcela zdravé.

2

Antarktida je nejsušším místem na světě.Běžný člověk si nejspíš vybaví spíše poušť někde v Africe, ale opak je pravdou.

3

Jako některé země (Austrálie, Německo, apod.) má kontinent Antarktidy svou vlastní doménu nejvyšší úrovně = aq.

4

Před 53 miliony lety byste mohli klidně odjet na Antarktidu na příjemnou dovolenou. Její břehy totiž lemovaly palmy a teplota zde byla v průměru kolem 20 stupňů Celsia.

5

Metallica zde zahrála jeden ze svých koncertů. Chtěla tak dosáhnout koncertování na všech kontinentech světa. Koncert měl název Freeze 'Em All a zbytek kontinentů navštívila během jednoho roku.

6

Nachází se zde jaderná elektrárna. Stanice Mc Murdo je největší komunitou v Antarktidě a je provozována USA od roku 1962.

7

Antarktida má hasiče. Patří do stanice Mc Murdo.

8

Přes extrémní teploty zde žije 1150 různých druhů hub. Tyto houby se dokonale adaptují na zdejší prostředí a jsou zvyklé na opakované zamrzávací a rozmrzávací cykly.

9

Antarktida (technicky) obsahuje každé časové pásmo na planetě. Všechny rovnoběžky, které používáme k definování časových pásem, se schází na obou pólech.

10

V Antarktidě nežijí žádní lední medvědi. Ty můžete vidět v Arktidě nebo v Kanadě.

11

K dispozici je zde bar a je vůbec nejjižnějším barem na světě.

12

Nejchladnější teplota co zde kdy byla zaznamenána byla -128,56 stupňů Fahrenheita (-89,2 stupňů Celsia). Ta byla zaregistrována 21. července 1983 na stanici Vostok.

13

Antarktida je pátý největší kontinent. Její rozloha je rovna 14 milionům čtverečních kilometrů.

14

99% Antarktidy je pokryto ledem.Ledovec pokrývající kontinent je často nazýván Ice Sheet.

15

Průměrná tloušťka ledu Antarktidy je asi 1 míle (1,6 km).

16

Transantarktické hory rozdělují kontinent na východní a západní sekci. Jedná se o jedno z nejdelších pohoří na světě.

17

Existence Antarktidy byl zcela neznámá až do doby, kdy byl kontinent poprvé objeven v roce 1820. Lidé si dříve mysleli, že se jedná pouze o skupinu ostrovů.

18

Norský polárník Roald Amundsen jako první člověk dosáhl jižního pólu. Na kontinent dorazil 14. prosince 1911 a zapíchl zde vlajku svého národa.

19

V návaznosti na tajná jednání podepsalo dvanáct zemí v roce 1959 smlouvu o Antarktidě, jež byla věnována na mírovou výzkumnou činnost. V současné době tuto smlouvu podepsalo už 48 národů.

20

V lednu 1979 se stal Emile Marco Palma prvním dítětem narozeným na tomto nejjižnějším kontinentu. Jednalo se o plánovanou akci Argentiny, aby si část Antarktidy mohla nárokovat.

Autor: Liv

20 faktů o Antarktidě, které určitě neznáte. Tento článek je o nejvzdálenějším kontinentu světa - nejvyšším, největrnějším, nejprázdnějším a nejchladnějším místě na Zemi. Antarktida
Zajímavosti a novinky

 601 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ