12 neuvěřitelných faktů, kterým lze jen těžko uvěřit

18.02 2016|Zajímavosti
12 neuvěřitelných faktů, kterým lze jen těžko uvěřit

Kde vyrábějí kondomy pro děti? Proč v krvavém steaku není krev? Existuje opravdu hotel se smrtícími pastmi? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších se dozvíte v následujících 12 neuvěřitelných faktech, které jsme pro vás shromáždili.

1. Sériový vrah v Chicagu postavil hotel se smrtelnými pastmi

Sériový vrah Henry Howard Holmes postavil v roce 1893 v Chicagu hotel se spoustou pastí. Během výstavby byl Holmes nahrazen velkým počtem dodavatelů, takže skutečný plán stavby znal pouze on. Jakmile byla výstavba hotelu dokončena, začal Henry Holmes provádět svá zvěrstva.

Většina obětí Holmesy byly ženy, které s nim pracovali, jejich milenci, ale i hosté hotelu, které mučil a zabíjel. Některé z obětí zavíral do zvukotěsných místností s přísunem plynu. Jiné uzamykal ve zvukotěsném trezoru, kde je ponechal smrti na pospas. Těla pak házel do základů budovy nebo prodával lékařské fakultě. Přesný počet obětí nebyl nikdy objasněn. Odhaduje se však, že svým zvráceným způsobem zabil přes 100 lidí.

Hotel v Chicagu


2. V Austrálii je malé městečko, jehož obyvatelé žijí podzemí

Téměř 1700 lidí žije v prostorách, které jsou umístěny v podzemí. Podzemní jsou bary, domy, hřbitovy a dokonce i kostel. Lidé zřídka vystupují na povrch, protože v oblasti je velmi suchá a horká teplota, která málokdy klesne pod 40 stupňů Celsia. Městečko Coober Pedy je známé také jako město opálů. Dříve se v těchto dolech těžily opály pro většinu planety. V současné době je těžba zakázaná a místní obyvatelé vydělávají na cestovních ruchu.

Coober Pedy


3. Každoroční daň v podobě koroptví a sýru

Drobná země Andorra byla povinna každoročně až do roku 1993 vyplácet roční daň prezidentovi Francie a hrabství Urgell. Daň byla poněkud zvláštní a skládala se z 960 franků prezidentovi Francie a z 460 peset, 12 sýrů, 12 kapounů, 12 koroptví a 6 kýt šunky pro hrabství Urgell.

4. Izolepa při odvíjení vyzařuje světlo

Přo odvíjení izolepy ve vakuu vzniká viditelné světlo a rentgenové záření. Odborníci se domnívají, že důvodem je účinek podobný tribulominiscenci. Triboluminiscence je optický jev, ve kterém se tvoří světlo pomocí lámání chemických vazeb v materiálu. Tento jev není zcela znám, ale zdá se, že je způsoben separací a sjednocením elektrických nábojů. Triboluminiscence lze pozorovat při lámání krystalů cukru a loupání lepicí pásky.

Izolepa


5. Ve Švýcarsku vyrábí kondomy pro děti

Švýcarská vláda má obavy o sexuální život dospívajících. Studie zjistila, že chlapci ve věku od 12 do 14 let nepoužívají kondomy, protože jsou pro ně příliš velké. Největší výrobce kondomů ve Švýcarsku proto zahájil prodej kondomů se zvláštním razítkem Hotshot. Tyto výrobky mají menší délku i průměr.

Kondom


6. Šťávu z grepu nelze pít v kombinaci s léky

Kombinace grepu nebo grepové šťávy a některých léků může být nebezpečná, v krajních případech smrtelná. Grepy totiž obsahují látky zvané furanokuraminy, které tlumí účinky některých enzymů, zejména pak aktivitu enzymu CYP3A4.

Tento enzym odbourává v normální situaci účinné látky řady léků už v trávicím traktu, tedy ještě před tím, než se vstřebají. Do organismu se jich proto dostane jen část. Pokud však furanokumariny činnost enzymu významně přibrzdí, nedochází k tomuto odbourávání a do organismu se jich pak vstřebá mnohem víc. V některých případech jde až o několikanásobně vyšší dávky, což s sebou nese řadu rizik. Typickým příkladem mohou být některé léky na hypertenzi (třeba léky ze skupiny tzv. blokátorů vápníkového kanálu).

Grep


7. Strom ve stromě

V Itálii roste morušový strom, ve kterém roste třešně. Třešeň se tyčí nad korunou Morušovníku. Předpokládá se, že třešňová kostka dopadla do koruny Morušovníku a tam naklíčila.

Strom ve stromě


8. Cestovní ruch v Thajsku

Masová turistika v Thajsku rozkvetla jen díky válce ve Vietnamu. Thajsko totiž sloužilo jako zázemí pro americké vojáky. Ti si zdejší kraj oblíbili a začali jej doporučovat dále.

Thajsko


9. Pro různé mláďata různé mléko

V Austrálii existují klokani, kteří jsou schopni souběžně produkovat dva typy mateřského mléka. Z jedné bradavka tak může klokaní samice krmit čerstvě narozené mládě a z druhé starší, které potřebuje jiný typ mateřského mléka.

Klokan


10. Krvavý, prosím!

Načervenalá kapalina, kterou může vidět ve steaku, které není úplně dopečení, není krev, jak se často domníváme. Krev je totiž ve skutečnosti zcela odstraněna v průběhu porážky zvířete. Načervenalá kapalina, kterou pokládáme za krev je protein myoglobin.

Steak


11. Modrá slepičí vejce

Kuřata Araucana jsou plemenem, které pochází z Latinské Ameriky. Tyto kuřeta snášejí modré nebo zelené vejce. Příčinou tohoto jevu je napadení kuřat specifickým retrovirem, který se integruje do genu hostitelské DNA a zvyšuje v něm pigment biliverdin. Tato vejce jsou pro běžnou konzumaci zcela bezpečná.

Modrá vajíčka


12. Ne všichni pavouci jsou dravci

Existují pavoučí druh s názvem bagheera kiplingi, který z 90 % konzumuje stravu rostlinného původu. Tito pavouci žijí v akátech a krmí se neobvyklými strukturami na špičkách listů, které jsou bohaté na tuky a bílkoviny.

Bagheera kiplingiAutor: Mak

12 neuvěřitelných faktů, kterým lze jen těžko uvěřit. Kde vyrábějí kondomy pro děti? Proč v krvavém steaku není krev? Existuje opravdu hotel se smrtícími pastmi?
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ