Řekni kolik zubů jsi ztratil a my ti řekneme, jak dlouho budeš žít

17.02 2017|Věda
Řekni kolik zubů jsi ztratil a my ti řekneme, jak dlouho budeš žít

Podle nového průzkumu britské nadace Oral Health může být ztráta zubů hlavním ukazatelem toho, jak dlouho se dožijeme.

Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví člověka

Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života a že ti, kteří mají plný počet zubů ještě v 74 mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let.

Studie se opírá o jasné důkazy, které ukazují, že ztráta zubů během života úzce souvisí se stresem. Ten zahrnuje specifické sociální, emocionální, ekonomické a vzdělanostní zkušenosti dané osoby, i její zdravotní problémy, jako různá chronická onemocnění, dále genetické podmínky, způsob stravování a životní styl.

Důkazy prokázaly, že lidé, kteří ztratili do 65 let pět a více zubů, s daleko větší pravděpodobností trpí dalšími vážnými zdravotními problémy, jako jsou kardiovaskulární choroby, cukrovka a osteoporóza, které by mohly vážně omezit délku jejich života. Mnohé z těchto nemocí byly dříve spojeny s kvalitou života člověka a jeho sociálně-ekonomickým postavením.

Takto blízký vztah mez naším orálním zdravím a kvalitou života by měl lidi povzbudit k tomu, aby věnovali zvýšenou pozornost zdraví úst a pravidelně si nechali kontrolovat jakékoliv známky onemocnění, které by mohlo vést ke ztrátě zubů.

Ztráta zubů může způsobit další zdravotní potíže

"Existuje mnoho důvodů, proč někdo může ztratit své zuby. Může to být způsobeno traumatem, kouřením nebo jen špatnou péčí o ústní dutinou. Taky to může souviset s onemocněním dásní, které je úzce spojeno se zdravotním stavem jako jsou srdeční choroby a diabetes," říká Dr. Nigel Carter OBE, výkonný ředitel nadace Oral Health.

"Tento výzkum nám ukazuje, že ztráta zubů může často naznačovat nekvalitu v jiných oblastech života člověka, a tedy i vyšší pravděpodobnost, že někdo má zdravotní problémy. Důležité také je, že nemoci spojené se ztrátou zubů, jako je onemocnění dásní, mohou rovněž přispívat ke zvýšenému riziku onemocnění, která mohou člověka značně omezit. Je zřejmé, že to, co se děje v našich ústech může být opravdu užitečné pro naše celkové zdraví," dodává Dr Carter.

Mohlo by Vás zajímat:

Jak si správně čistit zuby. Nejdůležitější postupy

Autor: Mak, Oral Health

Řekni kolik zubů jsi ztratil a my ti řekneme, jak dlouho budeš žít. Počet ztracených zubů během života naznačuje, jak dlouho se dožijete
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ