NASA objevila na Plutu gigantické, 500 metrů vysoké, ledové věže

12.01 2017|Věda
NASA objevila na Plutu gigantické, 500 metrů vysoké, ledové věže

Kosmické sondě NASA New Horizons trvalo téměř 10 let, než proletěla napříč Sluneční soustavou, až k Plutu. A když se tam konečně dostala, objevila úžasné věže z ledu, které se tyčí do výšky 500 metrů.

Je to poprvé, kdy byl tento jev objeven ve Sluneční soustavě jinde než na Zemi. Nová analýza těchto hřebenů určila atmosférický proces, který pomohl tyto útvary vytvořit. Výrazné zvrásnění povrchu můžete vidět u pohoří Tartarus na Plutu, které New Horizons objevil v červenci 2015.

Penitentes

Podobné útvary se nacházejí i na Zemi ve vysokých nadmořských výškách a nazývají se Penitentes. Mají tvar věží nebo lopatek a jsou ze ztvrdlého sněhu nebo ledu. Formace dostaly svůj název podle svého tvaru, který připomíná kajícníky, kteří klečí při pokání.

Když NASA poprvé analyzovala obrazy, které dostala z New Horizons, vědci nevěděli, jak tyto záhadné modro-šedé hřebeny nazvat. Hřebeny stojící na Plutu jsou více než 500 metrů vysoké, což je stokrát více, než ty na Zemi, které měly obvykle něco málo přes metr a výjimečně dosáhly i 5 metrů.

Hřebeny na Tartarus Dorsa naznačují, že k tvorbě Penitentes je nezbytná přítomnost atmosféry, což by vysvětlovalo, proč dosud nebyly vidět na jiných ledových družicích nebo trpasličích planetách.Penitentes

Vědci teď mohou hledat Penitentes i jinde

Exotické rozdíly v životním prostředí mohou vést k velmi různým podmínkám. V případě Pluta je teplota mnohem chladnější než na Zemi a atmosféra je mnohem tenčí, ale platí tam stejné fyzikální principy. Penitentes jsou vytvořeny erozí, kde led sublimuje ve velmi chladných podmínkách, stává se přímo vodní párou, aniž by se přeměňovalo na kapalinu.

Penitentes na Plutu se skládají z metanu a dusíku namísto vody a vznikly patrně dle stejných principů jako na Zemi. Vědci mají tři důkazy, které tuto verzi podporují verzi. Vědci už dříve spekulovali, že Penitentes mohou existovat i na Jupiterově měsíci Europa, ale tohle je poprvé, kdy byl tento jev potvrzen jinde ve Slunečné soustavě. Teď, když vědci vědí, že tyto útvary vznikají na Plutu, mohou díky technice modelování pomoci určit, ve kterých jiných světech vznikají stejné útvary.

Autor: Liv

NASA objevila na Plutu gigantické, 500 metrů vysoké, ledové věže. Kosmická sonda NASA New Horizons objevila na Plutu Penitentes
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ