15 faktů o testování na zvířatech, které jste určitě nevěděli

27.02 2017|Věda
15 faktů o testování na zvířatech, které jste určitě nevěděli

Zvířata jsou využívána k testování léčiv, chemických látek, hnojiv, pesticidů, barev, prostředků pro domácnost, kosmetických složek, geneticky modifikovaných organismů, přírodních látek a jejich směsí. Testování na zvířatech má mnoho odpůrců, ale i příznivců. Jak jste na to vy?

1.

Americký Department of Agriculture podal v roce 2010 report, podle kterého bylo provedeno 97123 bolestivých testů na zvířatech, při kterých nebyla podaná žádná anestezie.

2.

V roce 1950 způsobila pilulka na spaní Thalidomid narození 10 000 dětí s těžkými deformitami. Před zahájením komerčního prodeje přitom byla testována na zvířatech.

3.

Šimpanzi sdílejí 99 % své DNA s lidmi. Myši jsou si geneticky podobné s lidmi jen na 98 %.

4.

Amerika a Gabon jsou jediné dvě země, které povolují testování na šimpanzích.

5.

Americká mezinárodní instituce zdraví utratí ročně 14-31 miliard USD za testování na zvířatech.

6.

Vědci Josepf a Charles Vacanti vypěstovali z implantovaných kravských chrupavčitých buněk lidské ucho nasazené na zadní straně živé myši, aby prozkoumali možnost výroby části lidského těla pro plastickou a rekonstrukční chirurgie.

7.

V průzkumu z roku 2011, kterého se zúčastnilo téměř 1000 biomedicínských vědců bylo zjištěno, že více než 90 % z nich považuje testování na zvířatech za zásadní.

8.

V roce 2010 bylo v Minnesotě používáno pro testování více koček (2703) než ve kterémkoliv jiném státě. V Jersey se testovalo na psech (6077) a v Massachusetts na primátech (7458).

9.

California Biomedical Research Association uvedla, že téměř každý lékařský průlom v posledních 100 letech vznikl z výzkumu, který používal k testování zvířata.

10.

Nejvíce testů na zvířatech v zemích EU provádí Franci, Německo a Velká Británie.

11.

92 % experimentálních léků, které byly účinné a bezpečné u zvířat, selhalo v klinických zkouškách na lidech, protože byly příliš nebezpečné nebo nefungovaly.

12.

Aktivisté za práva zvířat způsobí ve Velké Británii každý rok škody za miliony liber při poškozování majetku.

13.

Kočky byly použity k testování různých neurologických problémů, jako je epilepsie, hluchota a problémy s viděním, což silně přispělo k našemu chápání nervové soustavy.

14.

Psi mohou vyčenichat rakovinu, cukrovku nebo první známky záchvatu. V několika studiích psi překvapivě přesně odhadli podle zapáchajícího dechu nebo moči některé druhy rakoviny.

15.

Prasata lze naučit hrát videohry. Dr Stanley Curtis říká, že prasata mají úžasnou schopnost učit se a pamatovat si. Byla vytvořena videohra pro prasata. Prasata používala nos k ovládání hry a lentilky M&M byly používány jako odměna. Během 5-10 pokusů se prasata naučily to, co se po nich chtělo, což je stejně rychle jako šimpanzi.


Autor: Liv

15 faktů o testování na zvířatech, které jste určitě nevěděli. Zajímavá fakta o testování na zvířatech, která vás v mnohém překvapí. Souhlasíte s testováním na zvířatech?
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ