Ztráta čichu předpovídá blížící se smrt

30.03 2017|Věda
Ztráta čichu předpovídá blížící se smrt

Pokud lidé ve středním nebo starším věku ztratí svůj čich, zvyšuje se u nich riziko předčasného úmrtí. Ztráta čichu by mohla předpovídat úmrtnost do 5 let. Naznačuje to nová studie vědců z Univerzity ve Stockholmu.

Ztráta čichu je předzvěstí blížící se smrti

Ačkoliv předchozí výzkum ukázal souvislost mezi Alzheimerovou chorobou a oslabeným čichem, je to poprvé, co se ukázalo, že ztráta čichu zvyšuje pravděpodobnost úmrtí jakéhokoliv pacienta. Vědci z Univerzity ve Stockholmu sledovali 1774 Švédů ve věku mezi 40-90 lety po dobu 10 let. Na začátku studie byly tito lidé požádání, aby podstoupili test, v rámci kterého měli identifikovat 13 různých pachů.

Ve výsledcích vědci zjistili, že jejich šance na úmrtí úzce souvisí s tím, jak dobře v testu dopadli. Každá špatná odpověď zvýšila riziko úmrtí v průběhu sledovaného období o 8 %. Výsledky této studie přispívají k rostoucímu počtu důkazů, že testování čichu může poskytnou cenný náhled do zdraví mozku u pacientů všech věkových kategorií.

"Naše výsledky nebyly vysvětleny demencí, která byla dříve spojena se ztrátou čichu. Zjistili jsme, že riziko úmrtí lze jednoznačně předpovědět při ztrátě čichu," řekl Dr. Jonas Olofsson, vedoucí autor studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of American Geriatrics Society. "V našem dalším výzkumu se budeme snažit určit biologické procesy, které mohou tento jev vysvětlit," dodal Olofsson.

Ztráta čichu a Alzheimerova choroba

Předchozí studie Univerzity na Floridě zjistila, že je možné diagnostikovat Alzheimerovu chorobu tím, že testujeme, jak blízko se člověk musí nacházet, aby cítil arašídy. Všem pacientům, kteří potřebovali mít arašídy od levé nosní dírky blíže než 6 cm, byla diagnostikována Alzheimerova choroba. Studie Harvardské univerzity přišla také na to, že lidé s Alzheimerovou chorobou měli větší problémy identifikovat 10 běžných pachů, včetně citronu, máty a jahody.

Vědci se domnívají, že plaky, které ucpávají mozkové buňky u Alzheimerovy choroby, mohou poškodit čichový nerv v mozku, což je prvním příznakem toho, co přijde. Nicméně lidé, kteří dočasně ztratí čich by neměli panikařit. Může to být důsledkem jiných příčin, třeba zánětu vedlejších nosních dutin, říkají vědci.

Autor: Liv, Telegraph

Ztráta čichu předpovídá blížící se smrt. Pokud člověk ve středním a vyšším věku ztratí dlouhodobě čich, znamená to podle vědců blížící se smrt. Ztráta čichu a smrt
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ