Vakcína proti rakovině - první klinické pokusy slaví úspěchy

21.04 2017|Věda
Vakcína proti rakovině - první klinické pokusy slaví úspěchy

Rakovina přichází v mnoha různých formách a není nic neobvyklého, že diagnostikovaní pacienti musí vydržet několik druhů léčby, než se najde ten, který je pro jejich formu rakoviny účinný. Pokud to trvá příliš dlouho, následky mohou být fatální.

Vakcína proti rakovině

Závažnost rakoviny přiměla lékaře a vědce ze všech oblastí života, aby prozkoumali všechna možná řešení, včetně těch, které se občas mohou zdát neobvyklá. V poslední době vědci zkoumali nalézt očkovací látky, které se obvykle používají proti virům a bakteriím a přepracovali je tak, aby působily proti konkrétním rakovinným buňkám.

Lékaři z Dana-Faber Cancer Institutu v Bostonu v čele s Catherine Wu představili výsledky nové léčby rakoviny. Jejich personalizované vakcíny proti rakovině zabránily předčasnému relapsu u 12 pacientů s rakovinou kůže a zároveň v kombinaci s lékem proti rakovině posílily imunitu pacienta.

Zatímco dřívější vakcíny proti rakovině cílily na singulární rakovinový protein nalezený u všech pacientů, tyto vakcíny obsahují individualizované neoantigeny, které jsou mutované proteiny specifickymi pro nádor každého jednotlivého pacienta.

Tyto neoantigeny identifikují pacientům nádor a poskytnou lékařům informace, které potřebují k určení jedinečné mutace. Jakmile imunitní systém pacienta poskytne dávku nádorových neoantigenů, mohou se u něj aktivovat T buňky, které zaútočí na rakovinné buňky.

Nová naděje pro pacienty na celém světě

Na rozdíl od předchozích pokusů o výrobu vakcíny proti rakovině, které neprokázaly žádné závratné výsledky při zastavování rakovinného bujení, tým doktorky Wu udělal velký pokrok, když vyrobil osobní vakcíny na každou konkrétní formu rakoviny.

Vakcíny byly aplikovány injekčně pod kůži pacienta po dobu 5 měsíců. Během té doby nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Všem pacientů doktorky Wu, kterým byly vakcíny podávány, budou zdarma aplikovány ještě více než 2,5 roku.

Personalizované vakcíny jsou nákladné a jejich výroba trvá měsíce, což je limitujícím faktorem při poskytování péče pacientům s pokročilou rakovinou. Přesto je tato studie pozitivním signálem pro mnoho onkologů, kteří chtějí využívat imunitní systém v boji proti rakovině.

Každý rok je po celém světě diagnostikováno miliony pacientů s rakovinou. Rakovina mnohých z nich je léčitelná, avšak dostupná chemoterapeutická léčba může být velmi toxická. Pokud se vakcína proti rakovině doktorky Wu prokáže jako bezpečná a efektivní, mohli by pacienti po celém světě získat novou naději.

Autor: liv

Vakcína proti rakovině - první klinické pokusy slaví úspěchy. Lékem budoucnosti proti rakovině se zdá být vakcína proti rakovině. Nově testovaná vakcína proti rakovině
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ