Dětská krev zlepšuje podle vědců paměť

27.04 2017|Věda
Dětská krev zlepšuje podle vědců paměť

Vědci zjistili, že plazma z pupečníkové krve obsahuje proteiny, které zlepšují učení a paměťové schopnosti tím, že zvyšují aktivitu hipokampu. Proteiny by také mohly zmírnit dopady Alzheimerovy choroby.

Pupečníková krev

Vědci z Univerzity ve Stanfordu v Kalifornii narazili na potenciální elixír mládí. Tým pod vedením Josepha Castellana zjistil, že krev novorozenců obsahuje proteiny působící proti stárnutí a zlepšující potenciál paměti. I když to může znít jako scénář z hororu, nemusíte se obávat, výzkum žádnému dítěti neublížil, protože testována byla krev, která byla odebrána z jejich pupeční šňůry.

Omlazující účinky krve novorozenců podrobně rozebrala studie zveřejněna v časopise Nature. Podobně jako u předchozí studie, která zkoumala účinky novorozenecké krve na paměť a její kognitivní efekt, Castellano a jeho tým věří, že by pupečníková krev mohla omlazovat paměť.

"Ukazuje se, že léčba plazmou z pupečníkové šňůry revitalizuje hipokampus a zlepšuje kognitivní funkce u starších myší," uvádí vědci. Při testování vědci vytvořili tři skupiny myší, přičemž každé skupině myší aplikovali plazmu z různých zdrojů. Jedna skupina dostávala plazmu z pupeční šňůry novorozenců, druhá plazmu od mladých lidí ve věku kolem 22 a třetí skupině byly aplikována plazma od lidí kolem 66 let.

Myši, kterým byla aplikována plazma z pupečníkové krve novorozenců, prokázaly největší zlepšení - prokazatelně rychleji se učily a měly lepší smysl pro navigaci v bludišti. To ukazuje na zvýšenou aktivitu v hipokampu, kde se nachází paměťové a učící centrum mozku.

Boj proti stárnutí

Castellano a jeho kolegové se domnívají, že účinky novorozenecké plazmy pocházejí z bílkovin. Pupečníková krev je bohatá na bílkoviny zvané TIMP2, jejichž počet v průběhu stárnutí klesá. To vysvětluje, proč stejné účinky neprokázaly také ostatní plazmy. Plazma mladých lidí tuto schopnost měla v omezeném množství a plazma starých lidí vůbec.

Je také známo, že omezení růstu enzymů v TIMP2 nazývaných matricové metaloproteinázy, se podílí na rozvoji Alzheimerovy choroby. Jak TIMP2 funguje, není stále jasné. Vědcům bude nějakou dobu trvat, než proces skutečně odhalí. "Zda a kdy bude terapie pomoci TIMP2 možná, teprve zjistíme, ale vzhledem k neustálému stárnutí populace budeme neustále hledat způsoby, jak omezit škodlivé účinky stárnutí," uvedl Castellano.

Autor: Mak

Dětská krev zlepšuje podle vědců paměť. Plazma z pupečníkové krve novorozenců zlepšuje paměť a kognitivní funkce. Pupečníková krev a omlazení paměti
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ