Krvavé vodopády v Antarktidě - tajemství odhaleno

02.05 2017|Věda
Krvavé vodopády v Antarktidě - tajemství odhaleno

Krvavé vodopády v Antarktidě byly po léta zahaleny rouškou tajemství. Vědci ani za mák nemohli přijít na to, jak je možné, že ledovcem proudí voda, jejíž průměrná teplota je -17 stupňů, proč nezamrzne a proč mají tyto vodopády prapodivnou červenohnědou barvu. Nyní, po mnoha letech, udělali vědci zase jeden krok kupředu.

Taylorův ledovec a Krvavé vodopády

Krvavé vodopády plné červeno-hnědé vody padají z okraje ledovce Taylor ve východní Antarktidě, v oblasti zvané Viktoriina země. Poprvé je objevil Griffith Taylor v roce 1911, podle kterého pak byly i pojmenovány. Vědci si původně si mysleli, že děsivou červenou-hnědou barvu způsobila aktivita červených řas.

Nicméně, později se ukázalo, že "krvavý vodopád" vznikl díky oxidu železa, který se vytváří při rychlé oxidaci kovových mikročástic ve vodě. Radar, kterým vědci ledovec zkoumali ukázal, že pod ledovcem se rozprostírá složitá síť podledovcových slaných řek a jezero se slanou vodou, z něhož vytéká oxid železnatý, který vytváří tuto záhadnou červeno-hnědou barvu.

Voda v krvavých vodopádech je obecně charakterizována vysokým obsahem soli a pramení z místa vzdáleného několik kilometrů nad jezerem. Jezero bylo po miliony let schováno pod 400 metrů hrubou vrstvou ledu a slanost tamní vody byla několikanásobně vyšší než v běžných oceánech.

Místní mikroby se tak musely naučit žít v tomto extrémním místě bez slunečního světla a kyslíku. Vzorky odebrané z krvavých vodopádů ukázaly světu unikátní druhy bakterií Thiomicrospira a Desulfocapsa, které se naučily ke svému životu používat sulfáty a železo.

Proč voda v jezeru nezamrzá?

Slaná voda v jezeře má nižší bod mrazu než sladká a uvolňuje teplo, což je důvod, proč v některých místech led taje a teče zde voda. Krvavé vodopády jsou tak jediným místem na světě s nejchladnějším ledovcem s neustále tekoucí vodou.

Autor: Liv, Journal of Glaciology

Krvavé vodopády v Antarktidě odhalily své tajemství. Vědci již ví, proč z Krvavých vodopádů vytéká červená voda a proč i při teplotách pod nulou nezamrzá
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ