Co se v našem těle děje při akupunktuře?

07.07 2017|Věda
Co se v našem těle děje při akupunktuře?

Tisíce let po vynalezení akupunktury stále probíhá kontroverzní debata o tom, zda technika čínské tradiční medicíny funguje či nikoliv. Zatímco předchozí studie ukázaly smíšené výsledky, nový výzkum potvrdil, že terapie jehlami má na lidské tělo určitý vliv.

Při akupunktuře se uvolňuje oxid dusnatý

Moderní západní medicína akupunkturu neuznává. Za jejím úspěchem vidí pouze placebo efekt, podle kterého se pacientům po akupunktuře uleví jen proto, že úlevu očekávají. Ve studii publikované tento týden v časopise Evidence-based Complementary and Alternative Medicine vědci měřili biologický účinek akupunktury. Zjistili přitom, že pokud se akupunktura dělá správně, tělo uvolňuje v místech vpichu jehel více oxidu dusnatého. Oxid dusnatý zvyšuje průtok krve, a tím působí jako přírodní analgetikum, které může navodit buď pocity tepla nebo chladu.

Vědci vpichovali akupunkturní jehly 25 mužům u ženám ve věku od 18 do 60 let. Vyzkoušeli přitom dvě různé metody. Při první z nich každých pět minut kroutili jehlou po dobu dvou minut. Proces trval 20 minut. Při druhé z nich aplikovali na 20 minut elektrické teplo. Pomocí zařízení, které může měřit molekuly v určitých oblastech pokožky, detekovali při obou metodách uvolňování oxidu dusnatého.

Výzkum na myších přisuzuje účinky akupunktury adenosinu

Dřívější výzkum prováděný na myších, který byl zveřejněn v prestižním časopise Nature Neuroscience, zjistil stejné účinky, ale jejich význam přikládal adenosinu. Ten v organismu plní celou řadu funkcí, od regulace spánku nebo srdeční činnosti, po potlačování nejrůznějších zánětů. Adenosin se nachází ve spodních vrstvách kůže, které akupunktura zasahuje. Při zabodnutí jehličky do tkání myši byla koncentrace adenosinu až 24 krát vyšší, než na stejném místě před zabodnutím. Adenosin předává signál mozku, který začne vylučovat endorfiny - efektivní zabijáky bolesti.

Jako vždy existují i proti této nejnovější studii námitky, které pokládají velikost testovaného vzorku za příliš malý. Podle nich by se k výsledkům mělo přistupovat spíše skepticky. Tým vědců se ovšem nevzdává a v dalším výzkumu chce pochopit základní buněčné mechanismy a rozdíly mezi oběma zmíněnými postupy.

Autor: Mak

Co se v našem těle děje při akupunktuře? Jsou účinky akupunktury jen výsledkem placebo efektu, jak tvrdí západní medicína, nebo opravdu funguje?
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ