33 fascinujících faktů o Jupiteru

29.11 2017|Věda
33 fascinujících faktů o Jupiteru

Největší planeta sluneční soustavy Jupiter je na noční obloze nepřehlédnutelná, stejně jako zajímavosti o ní. Prozkoumejte s námi Jupiter prostřednictvím následujících 33 fascinujících faktů.

1.

Jupiter se otáčí rychleji než kterákoliv jiná planeta - rychlostí 47 000 kilometrů za hodinu. Kdyby se touto rychlostí otáčela Země, pozemský den by trval méně než hodinu.

2.

Teplota v centru Jupiteru je téměř 40 000 stupňů Celsia, což je vyšší teplota než na povrchu Slunce.

3.

Jupiteru trvá oběhnutí Slunce 12 let, zatímco Zemi 365 dní.

4.

Saturn není jediná planeta s prstenci. Jupiter má tři prstence, ale jsou natolik tmavé, že je obyčejným dalekohledem nelze spatřit.

5.

Síla gravitace Jupiteru je dvakrát silnější než na Zemi. Pokud někdo váží 36 kilogramů na Zemi, na Jupiteru by vážil 90 kg.

6.

Planeta Jupiter je pojmenována podle římského boha Jupitera, který byl vůdcem všech ostatních bohů. Byl to bůh světla, nebe a spravedlnosti.

7.

Mraky na Jupiteru nejsou jako na Zemi. Na Jupiteru se mraky otáčejí kolem planety rychlostí až 644 kilometrů za hodinu.

8.

V roce 2011 skupina vědců předpověděla, že jezera kapalné vody na jednom z Jupiterových měsíců (Europě) mohou podporovat život.

9.

Jupiter se velmi podobá hvězdě. Je složen převážně z hélia a vodíku.

10.

Na Jupiter by se mohlo vejít více než 1000 zemí.

11.

Pouze tři objekty jsou na noční obloze jasnější než Jupiter: Slunce, náš Měsíc a planeta Venuše. Když se Jupiter objeví na noční obloze, září krémově bílou barvou.

12.

Jupiter nemá pevný povrch, což znamená, že člověk by se prostě ponořil hlouběji a hlouběji do planety. Jupiter může mít pevné jádro, ale bylo by velmi malé a bylo by jedinou pevnou částí planety.

13.

Zatímco Země nemůže vydávat více energie, než přijímá od Slunce, Jupiter vyzařuje téměř dvakrát tolik tepla, kolik přijímá od Slunce.

14.

Jeden z Jupiterových měsíců, Io, má nejaktivnější vulkány v naší sluneční soustavě.

15.

Jupiter je pátou planetou od Slunce. Ve vzdálenosti 484 milionů kilometerů je od Slunce zhruba pětkrát dále než Země.

16.

Protože Jupiter generuje své vlastní teplo, zmenšuje se každý rok o 2 centimetry. Když poprvé vznikl, byl dvojnásobný a také mnohem teplejší.

17.

Velká rudá skvrna na Jupiteru je největší bouří ve sluneční soustavě. Je třikrát větší než Země a pozorujeme ji přes 300 let.

18.

Jupiter je jedna z pěti planet, které jsou ze Země viditelné pouhým okem. Dalšími čtyřmi planetami jsou Venuše, Mars, Merkur a Saturn.

19.

Jupiterův měsíc Ganymed je největším měsícem ve sluneční soustavě. Je dokonce větší než planeta Merkur.

20.

Jupiterova ochranná známka - jeho Velká rudá skvrna, se zmenšuje. Nyní je nejmenší od doby, kdy byla v roce 1831 objevena.

21.

Bez masivní gravitace Jupitera by Zemi zasáhlo mnohem více asteroidů. Plynový gigant je v podstatě náš vesmírný "vysavač".

22.

Europa - jeden z Jupiterových měsíců má obrovský oceán, hluboký přes 62 kilometrů. Předpokládá se, že má více vody než Země.

23.

Jupiter má 67 přiznaných měsíců. Vědci však odhadují, že plynový gigant má také kolem 200 přirozených satelitů, které jej obíhají. Jeho čtyři největší měsíce jsou kolektivně známé jako Galileovy měsíce.

24.

Jupiter prozatím navštívilo osm vesmírných lodí. První byla 10. prosince 1973 kosmická sonda NASA Pioneer. Poslední kosmickou lodí, která navštívila Jupiter, byla sonda Juno od NASA, v červenci 2016.

25.

První, kdo spatřil Jupiter na noční obloze, byli staří Babyloňané kolem 7.-8. století před naším letopočtem.

26.

Obyvatelé Mezopotámie nazývali Jupiter "Marduk" a tvrdili, že je patronem města Babylon.

27.

Jupiter produkuje silné výbuchy přírodních radiových vln. Jsou dokonce silnější než ty, které produkuje Slunce. Výbuchy jsou tak silné, že rádiové vlny mohou ovlivnit sopečnou činnost až na Jupiterově měsíci.

28.

Galileo byl první, kdo v roce 1610 objevil čtyři hlavní měsíce Jupitera. Právě tento objev dokázal, že nebeská tělesa obíhají něco jiného než Zemi a poskytují další důkazy o Koperníkově heliocentrické sluneční soustavě.

29.

Kdyby byl Jupiter 80 krát masivnější, změnil by se na hvězdu.

30.

Jupiter je masivní. Má dvojnásobnou velikost všech planet v naší sluneční soustavě dohromady.

31.

Kdyby člověk mohl cestovat rychlostí světla, trvala by mu cesta ze Země na Jupiter 43 minut. Pokud by někdo cestoval na Jupiter ze Země rychlostí 100 km za hodinu, trvalo by mu to 850 let.

32.

Jupiterův měsíc Callisto je krátery nejhustěji pokrytým tělesem ve sluneččí soustavě.

33.

Jupiter je obří magnet. Je to jedna ze šesti planet, která má magnetické pole větší než samotná planeta. Dalšími pěti planetami jsou Neptun, Uran, Saturn, Merkur a Země.


Autor: Liv

33 fascinujících faktů o Jupiteru. Sluneční soustava. Jupiteru trvá oběhnutí Slunce 12 let, zatímco Zemi 365 dní. Jupiterův měsíc Europa
Zajímavosti a novinky

 420 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Kore|13.10 2022 13:48
Kjhh
Odpovědět
 3 
Karel|31.08 2023 09:05
Píšete že velká skvena bouře je na Jupiteru přez 300 let. Ale dál píšete že byla objevena 1831. Tak že to je jen něčí domněnka
Odpovědět
 0