Lékař prozradil, jak smartphony poškozují mozek

03.04 2018|Věda
Lékař prozradil, jak smartphony poškozují mozek

Neustálá oznámení a varování od smartphonů mají negativní vliv na mozek. Portálu Business Insider to sdělil endokrinolog Robert Lusitg.

Nakonec začínáme dělat hlouposti

V dnešním světě jsou lidé zvyklí na neustálé rozptylováni oznámeními smartphonů. Podle Lustiga skutečně učíme mozek, aby byl ve stavu neustálého napětí a strachu z očekávání. Podle výzkumu, 86 procent Američanů neustále kontroluje emaily a své účty na sociálních sítích, což způsobuje stres, píše Business Insider. Toto ve svůj čas, vede k tomu, že nefrontální kůra mozku, zodpovědná za mnoho důležitých kognitivních funkcí je „rozrušena" a prakticky přestává fungovat. „Nakonec začnete dělat úplné hlouposti" – vysvětluje Lustig.

Smartphone je dobrý sluha, ale špatný pán

Problém spočívá v tom, že mozek 97,5 procent lidí je přizpůsoben tak, že v jakoukoliv dobu se dokáže soustředit pouze na jeden úkol. To znamená, že pokaždé, když od smartphonu přichází nové oznámení, je daná osoba nucena „přepnout“. Současně se uvolňuje stresový hormon – kortizol a také dopamin, který způsobuje pocit radosti. Takže stres, který zažíváme, když se snažíme provádět několik úkolů současně, zároveň zhoršuje naší náladu a v ten samý čas nás přiměje odvracet svou pozornost kvůli vlivu dopaminu.

Smartphony určitě nejsou zlé, zdůraznil Lustig, ale když neustále znova a znova obracejí vaší pozornost na sebe, stávají se problémem. Podle jeho názoru je možné s tím bojovat tak, že vytěsníte svou závislost na spartphonech za hranice "společensky přijatelného chování" – jako například kouření v domě. "Doufám, že jednoho dne dojdeme k tomu, že ve společnosti nebudete moci neustále vytahovat svůj mobilní telefon," uzavřel.

Lékař prozradil, jak smartphony poškozují mozek. Dlouhodobé používání smartphonu poškozuje mozek. Používání smartphonů rozrušuje kognitivní funkci mozku.
Zajímavosti a novinky

 564 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ