Amerika míří opět do vesmíru. Tentokrát na Měsíc

26.10 2017|Věda
Amerika míří opět do vesmíru. Tentokrát na Měsíc

Americký viceprezident Mike Pence prostřednictvím časopisu Wall Street Journal vysvětlil, jak Spojené státy hodlají znovu získat prvenství v průzkumu vesmíru. Nebyl sice moc konkrétní, ale plán USA je zcela jasný. Dostat lidi na Měsíc ještě dřív, než se první národ dopraví na Mars.

Zpátky k Měsíci

NASA už dříve prohlásila, že je připravena se vrátit na Měsíc, jakmile jí to současná administrativa umožní. Teď, když vedení potvrdilo svůj zájem navštívit nejdříve Měsíc, bude muset dát své plány do pohybu.

V komentáři, který Mike Pence publikoval v časopise The Wall Street Journal 4. října vysvětlil, že výkonný výbor nařídil obnovit Národní Vesmírnou radu pod jeho vedením. Na prvním setkání Rady po přibližně 25 letech předal Pence stručné poselství: "Amerika opět míří do vesmíru."

Americké vesmírné politice podle něj chybí ucelená vize, což je důvod, proč USA nikam nepokročily, zatímco země jako je Čína nebo Rusko se posunulo dál. Pence taky vysvětlil, jak zoufale USA potřebuje ve vesmíru vlastní technologie, aby mohla ochránit své přístroje, komunikaci a navigační systémy od útoků hackerů.

Ale co Mars?

Oficiálně uváděným cílem cest do vesmíru je lidský průzkum. Nicméně Pence věří, že nezbytným strategickým cílem je začít osídlením nejbližšího souseda Země, což je Měsíc. Není to poprvé, co Měsíc dostal přednost před ostatními vesmírnými misemi.

V srpnu bývalý astronaut Chris Hardfield prohlásil, že nejdříve by se měl osídlit Měsíc a vyčkat, zda se to osvědčí. Poté je možné pokračovat. Podle Pence chtějí být Spojené státy americké první zemí, která vyšle lidi na Mars. Nicméně podnět k vesmírné expanzi se tady zdá být spíše komerční než výzkumný či vědecký.

V několika následujících týdnech vytvoří odborníci poradenskou skupinu, která se bude skládat z různých lídrů z komerčního vesmírného průmyslu. Záměrem je využít odborné znalosti těch, kteří se podílejí na vývoji nového hardwaru a technologií, které dostanou lidi do vesmíru.

Zatím se neví, kdo v této skupině bude. Nabízí se zvučná jména jako Elon Musk (šéf SpaceX) nebo Jeff Bezos (zakladatel Blue Origin). Musk nedávno upřesnil nový plán, podle kterého by měl vyslat lidi na Mars v roce 2024, zatímco Blue Origin má v úmyslu vysílat lidi do vesmíru od příštího roku.

Autor: IVe

USA světu oficiálně oznámily, že se znovu chystají na Měsíc. Ještě než se první člověk dostane na Mars, chtějí poslat svou misi na Měsíc.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ