NASA zveřejnila průlet sondy Cassini mezi Saturnovými prstenci

02.05 2017|Věda
NASA zveřejnila průlet sondy Cassini mezi Saturnovými prstenci

Kosmická sonda NASA Cassini minulý týden dokončila svůj první z 22 plánovaných průletů přes Saturnovy prstence. Jakmile zakončí svůj finální průlet a přistane přibližně 15. září na Saturnu, bude na Zemi posílat více dat. Žádný jiný objekt se doposud do Saturnových kruhů nikdy předtím nevydal.

Cesta sondy Cassini

Automatická meziplanetární stanice Cassini 26. dubna poprvé proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci v poslední fázi života. K prvnímu průchodu obřím plynovým kruhem Saturnu došlo asi v 11 hodin našeho času. Rychlost sondy byla asi 110 000 km za hodinu.

Vzhledem k nebezpečí srážky s částicemi prachu, které mohly změnit trajektorii sondy, byla Cassini nasazena tak, aby její hlavní anténa plnila funkci štítu, který zakrývá téměř celé zařízení, s výjimkou magnetometrů. Vzhledem k tomu, že anténa směřovala pryč od Země, byla komunikace s řídícím centrem po dobu průletu přerušena.

S úlevou a radostí z úspěšné cestou byla komunikace obnovena až 27. dubna. Po cestě Cassini nafotila mnoho fascinujících fotografií Saturnu, včetně uhlovodíkových jezer a moří, které se nachází v severní polární oblasti planety. Rychlost vozidla se současně zvýšila o 3000 kilometrů za hodinu a oběžná dráha se protáhla a významně změnila. Analyzovat snímky z mise má tým NASA v plánu tento týden.



Mise sondy Cassini

Mise sondy Cassini je nyní zaměřena na analýzu částic tvořících kruhu, zejména na měření jejich hmotnosti, věku a přesného složení. Podle moderních koncepcí je vznik Saturnových prstenců datován do doby před miliony až několika miliardami let. Kromě toho budou vědci analyzovat složení, strukturu a dynamiku horní atmosféry plynového obra. Až doposud to z důvodu odlehlosti stanice nebylo možné.

Cassini je první umělá družice Saturnu

Sonda Cassini vznikla v rámci mise "Sonda Cassini" 15. října 1997 a od začátku byla určena ke studiu planety Saturn, jejího systému prstenců, stejně jako k dodání sondy Huygens na Titan.

Šířka sondy Cassini je 4 metry, výška 6,7 metrů a vzletová hmotnost byla 5710 kg. Cassini je vybavena dvěma hlavními motory s tahem 445 Newtonů, přičemž každý má 16 trysek. Sonda sebou nese 12 vědeckých přístrojů a je poháněna vlastním termoelektrickým generátorem plutonia.

Na dráhu Saturna dorazila Cassini v červnu 2004. Následně NASA prodloužila misi a v roce 2010 jednotka přistoupila k etapě "slunovratu", který skončil dříve. Nová mise vědcům poprvé umožní plně prozkoumat podrobnosti o sezónních obdobích planety.

NASA zveřejnila průlet sondy Cassini mezi Saturnovými prstenci. Mise sondy Cassini trvá již 20 let. Sonda Cassini proletěla prstenci Saturnu
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ