Geologové našli v Kanadě nejstarší stopy života na Zemi

02.03 2017|Věda
Geologové našli v Kanadě nejstarší stopy života na Zemi

Geologové našli v blízkosti kanadského Québecu stopy prvních mikrobů na Zemi, staré až 4,28 miliard let, což naznačuje, že život se na Zemi zrodil okamžitě po vzniku planety.

Jak a kdy začal život?

"Náš objev podporuje hypotézu, že život na Zemi vznikl z hydrotermálních průduch na dně oceánu, téměř okamžitě po vytvoření planety. Rychlý vznik života na Zemi dobře zapadá do jiných nedávných zjištění, podle kterých již před 3,7 miliardami lety tvořily bakterie celé vrstvy sedimentárních hornin," řekl Matthew Dodd z University Colloge London.

První živé organismy se tedy na Zemi objevily během prahor, ale i přesto neexistuje žádný společný názor o tom, jak a kdy život začal. K dnešnímu dni existuje několik fosilních důkazů, že mikrobi byli přítomní již v primárním oceánu na Zemi, asi před 3,4 miliardami let, ale mnozí vědci věří, že život mohl mít původ mnohem dříve.

Například před třemi lety japonští geologové našli náznaky toho, že život existoval na Zemi asi před 3,7 miliardami let. Zjistili to z grafitových vzorků formace Isua, která se vytvořila ve stejném období jako území Grónska. V roce 2015 vědci nalezli předběžné známky života, které obývaly oceány na Zemi dokonce před 4 miliardami let.

Skutečné stopy prvního života na Zemi

Dodd a jeho kolegové tvrdí, že se jim podařilo najít "skutečné" stopy života, které existovaly skoro tak dlouho, jako samotná planeta. Stopy našli při studiu horniny z jedné z nejstarších vrstev zemské kůry, která se vyskytuje v blízkosti Québecu. Tato vrstva se nazývá Nuvvuagittuq greenstone belt.

Tento pás vznikl přinejmenším před 3,78 miliardami let, avšak podíl izotopů s dlouhým poločasem rozpadu některých radioaktivních prvků naznačuje, že pás mohl vzniknout před 4,28 miliardami let, pouhých 200 milionů let po vzniku Slunce a formaci Země.

V těchto horninách našli Dodd a jeho tým spoustu neobvyklých podlouhlých "trubek" naplněných hematitem, oxidem železa. Struktura krystalů v těchto trubkách je podle geologů totožná s hematitovými usazeninami, které se vyskytují na mořské dně, kde žijí bakterie, které se živí železem a anorganickými sloučeninami.

Vědci zjistili, že v blízkosti ložisek hematitu se nachází také ložiska grafitu a apatitu, které se obvykle vyskytují v důsledku rozkladu a fosilizace ostatků živých organismů. To podle Dodda jasně ukazuje na to, že hematit a jiné usazeniny jsou produkty vitální aktivity prvních mikroorganismů na Zemi.

Samotné trubky s hematitem se nacházely v malých dutých kuličkách o velikosti několika milimetrů až centimetrů, které podle vědců vznikly kvůli plynům z rozkladu bakterií po jejich smrti. "To naznačuje, že život na Zemi vznikl, když Země a Mars byly obyvatelné a měly oceány s vodou, což nás staví před zajímavé otázky týkající se existence mimozemského života. Z toho důvodu se domníváme, že Mars musí brzy odhalit stopy života v horninách, které vznikly před 4 miliardami let," uzavírá téma Dodd.

Autor: Liv, CNN

Geologové našli v Kanadě nejstarší stopy života. Vědci objevili stopy prvních mikrobů na Zemi. Ty jsou podle nich staré až 4,28 miliardy let. To naznačuje, že planeta Země vznikla
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ