Za kolaps aztécké společnosti může katastrofická epidemie salmonelly

20.02 2017|Věda
Za kolaps aztécké společnosti může katastrofická epidemie salmonelly

DNA z 500 let staré bakterie je první přímý důkaz, který ukazuje na jednu z nejsmrtelnějších epidemií, ke které kdy došlo. Podle posledních výzkumů může za smrt milionů původních mexických obyvatel epidemie salmonelly.

Jak naznačuje dvojice studií, jedna z nejhorších epidemií v historii lidstva, která zdevastovala mexické domorodé obyvatelstvo, mohla být způsobena smrtelnou formou salmonely, kterou do Mexika přivezli z Evropy španělští conquistadoři. V jedné ze studii vědci prozkoumali DNA žaludečních bakterií z obětí pohřbených v Mexiku v roce 1540. Podle výsledků zabila epidemie salmonely až 80 % původních obyvatel země.

To je potenciálně první genetický důkaz patogenu, který způsobil masivní pokles původní mexické populace kvůli evropské kolonizaci," říká Hannes Schroeder, výzkumný pracovník DNA z Natural History Museum v dánském Kodani, který byl do výzkumu také zapojen.

Mrtvá těla a příkopy

V roce 1519, kdy síly vedené španělským conquistadorem Hernandem Cortésem přijely do Mexika, byla původní populace odhadována na zhruba 25 milionů. O sto let později, po španělském vítězství a sérii epidemií, se čísla propadla na zhruba milion.

Největší z těchto ohnisek nákazy byla známá jako cocoliztli (od slova "mor" v aztéckém jazyce Nahuatl). Dvě hlavní cocoliztli měly počátek v roce 1545 a 1576 a zabily celkem 7 až 8 milionů lidí, kteří žili na mexické vysočině.

"Ve městech se od východu do západu slunce kopaly příkopy a nedělalo se nic jiného, než že se mrtví házeli do příkopů," popisuje jeden z vědců. V roce 2002 se objevila malá shoda o příčině cocoliztli a vědci spekulovali o spalničkách, neštovicích i tyfu. Vědci z Národní autonomní univerzity v Mexiku přišli s tím, že za vším mohla být hemoragická horečka, kterou zhoršovalo katastrofální sucho.

Bakteriální genomika

Ve snaze najít správnou odpověď se tým vedený evolučním genetikem Johannesem Krausem z Insitutu Maxe Plancka pro vědu o lidských dějinách v Jeně v Německu rozhodl extrahovat a sekvenovat DNA ze zubů 29 lidí pohřbených na vrchovině jižního Mexika Oaxacan. Starověké bakteriální DNA získané z lidí potvrdilo, že se jednalo o Salmonellu. Bakterie byla pro jistotu srovnána s databází více než 2700 moderních bakteriálních genomů.

Další sekvenování krátkých a poškozených fragmentů DNA z ostatků původních Mexičanů umožnilo rekonstruovat dva genomy Salmonella enterica, která je známá jako Paratyfus C. Dnes tato bakterie způsobuje skvrnitý tyfus podobný chřipce, k němuž dochází většinou v rozvojových zemích. Pokud se neléčí, zabijí 10-15% nakažených.

Otázka původu

Krause a jeho kolegové dospěli k názoru, že Salmonella Paratyfus C byla do Mexika přivezena z Evropy. Tým vedený Markem Achtmanem, mikrobiologem na Univerzitě Warwick v Conventry ve Velké Británii, shromáždil a sekvenoval genom bakteriálního kmene z pozůstatků mladé ženy pohřbené kolem roku 1200 na hřbitově v norském Trondheimu. To byl nejvzácnější důkaz existence Salmonelly tohoto kmene i důkaz toho, že se tato bakterie šířila v Evropě.

"Chceme oba kmeny ještě prozkoumat společně," říká Hendrik Poinar, evoluční biolog z McMaster University v kanadském Hamiltonu. Pokud se nám podaří shromáždit více starověkých genomů z Evropy a Ameriky, mohli bychom se dozvědět přesvědčivější fakta o tom, zda smrtící patogeny, jako jsou Salmonella byly do Nového světa přivezeny z Evropy.

Existence Salmonelly paratyfu C v Norsku 300 let předtím, než se objevila v Mexiku nedokazuje, že Evropané šířili tyfus na domorodé Mexičany, říká Schroeder, ale hypotéza má rozumný základ. Na infikování Mexičanů stačilo malé procento lidí nakažených virem Salmonella paratyfu C.

"Vzhledem k tomu, že postrádali přirozenou odolnost, to pro ně byla smrtelná záležitost. Salmonella paratyfu C se přenáší fekáliemi a zhroucení společenského řádu během španělského dobývání mohlo vést ke špatným hygienickým podmínkám, které jsou pro šíření Salmonelly ideální," uzavírá prozatimní výzkum Schroeder.

Autor: Liv, bioRxiv

Za smrt Aztéků může pravděpodobně katastrofická epidemie Salmonelly, které do Mexika v 16. století přivezli španělští conquistadoři. Vymření Aztéků kvůli Salmonelly
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ