Pepřovec brazilský by mohl vyřešit rezistenci bakterií vůči antibiotikům

13.02 2017|Věda
Pepřovec brazilský by mohl vyřešit rezistenci bakterií vůči antibiotikům

Extrakt z bobulí pepřovce brazilského, kteří domorodí léčitelé v Jižní Americe využívají po staletí, by mohl být novým způsobem boje proti bakteriím rezistentním vůči antibiotikům.

Pokusy s MRSA

Vědci tvrdí, že červené bobule pepřovce brazilského obsahují sloučeninu, která může odzbrojit například nebezpečnou bakterii MRSA, která si vyvinula silnou odolnost vůči mnoha antibiotikům používaným v dnešní době.

MRSA nebo-li Staphylococcus aureus nejčastěji způsobuje léze na kůži, ale také závažné infekce, které mohou ohrožovat život. Odhaduje se, že MRSA zabije jen ve Spojených státech každý rok 11 000 lidí. Vědci z Emory University uvedli, že výtažek z bobulí pepřovce brazilského dokázal zabránit rozvoji lézí u myší infikovaných MRSA potlačením genu, který bakterie používají pro komunikaci.

"Tradiční léčitelé v Amazonii využívají pepřovec brazilský k léčbě infekcí a měkkých tkání již celá staletí," říká Cassandra Quave, etnobotanička, která zkoumá léčebné postupy domorodé kultury. "Oddělili jsme od sebe chemické složky bobulí a systematicky je testujeme proti bakteriím, abychom odhalili léčivý mechanismus této rostliny."

Výzkum pepřovce brazilského pokračuje

Extrakt 430D-F5 je směsí 27 chemických látek, které byly podávány myším infikovaným MRSA. U léčených zvířat se nevyvíjely kožní léze, zatím u neošetřených léze propukly.

Podle týmu vědců sloučenina bakterie nezabíjí, ale umlčuje gen, který jim umožňuje mezi sebou navzájem komunikovat. Bakteriální signální systém je známý jako quorum sensing a jeho vypnutí se nazývá quorum quenching. "Jde v podstatě o deaktivaci MRSA. Zabrání se tomu, aby vylučovala toxiny, které používá jako zbraň k poškození tkáně," říká Quave. "Tělo s normálním imunitním systémem má pak větší šanci na zahojení ran."

I když extrakt z brazilské rostliny umlčel komunikační kanály MRSA, nebylo zatím prokázáno, že by poškozoval myši nebo kožní tkáně nebo ovlivňoval zdravé bakterie na kůži zvířat. "Je důležité si uvědomit, že sloučenina nezabíjí MRSA a není vyloženě lékem, protože ošetřené myši byly stále infikované," upozorňuje Quave. Jediná dávka této rostliny však měla pozitivní účinky na dobu až dvou týdnu, což vědcům dává podnět k dalším studiím.

Účinek 430D-F5 byl zatím prokázán pouze u myší, ale vědci doufají, že další studie mohou ukázat nové možnosti pro léčbu bakteriální infekcí u lidí, zejména proto, že pepřovec brazilský má své tradiční dědictví a používá se jako obklad na infikované rány a vředy.

Autor: Liv, Nature

Pepřovec brazilský by mohl vyřešit rezistenci virů vůči antibiotikům. Brazilská rostlina dokáže deaktivovat virus MRSA nebo-li Staphylococcus aureus
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jakub Javurek|15.02 2017 12:13
Antibiotika se pouzivaji proti bakteriim, nikoliv virum. Veta v nadpise nedava smysl, pravdepodobne myslite "...rezistenci bakterii proti antibiotikum". Jinak dekuji za clanek, ale opravte prosim zavadejici nadpis.
Odpovědět
 5