Výbuch supernovy může vést ke vzniku planet

28.03 2015|Věda
Výbuch supernovy může vést ke vzniku planet

Astrofyzikové z NASA objevili oblak prachu ze supernovy, která vybuchla asi před 10 tisíci lety. Podle jejich výpočtů je hmotnost prachu dostatečná na to, aby se z něj vytvořilo 7000 nových planet podobných Zemi.

Astrofyzikové zjistili, že výbuch supernovy je schopen vytvořit tisíce nových planet. Vědci se domnívají, že prach, který běžně pozorují v galaxii by mohl být právě důsledkem takového výbuchu. Výbuchy supernov jsou podle nich základními stavebními kameny pro nové hvězdy i planety.

Pozorování byla provedena pomocí stratosférické observatoře SOFIA (Stratosférická observatoř pro infračervenou astronomii), což je společný projekt NASA a DLR (German Aerospace Center). Hvězdárna se nachází na palubě širokého těla letadla Boeing 747SP, který byl upraven tak, aby mohl ve výšce 12 až 14 kilometrů hosit zrcadlový dalekohled s primárním zrdcadlem o průměru 2,7 metrů.

Autor: LiF
Foto: Hubble HeritageCC BY-SA 2.0

Výbuch supernovy může vést ke vzniku planet. Astrofyzikové z NASA objevili oblak prachu ze supernovy, která vybuchla asi před 10 tisíci lety. Podle jejich výpočtů je hmotnost
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ