Nové zjištění
Předmětem výzkumu se stali samci madagarského chameleona pardálového, který je typický tím, že při komunikaci se samicí i ostatními samci dokáže během několika minut změnit barvu z modrozelené na sytě červenou. Vědci již vědí, že tato změna probíhá díky speciálním buňkám v kůži, které se nazývají chromatofory. Ty dokáží přemísťovat zrnka pigmentů čtyř barev. Tyto pigmenty absorbují viditelné světlo v celé vlnové délce, nejen v její části (například červené). Nyní ale Michel Milinkovitch z ženevské univerzity objevil, že pro chameleony jsou důležitější iridofory – buňky, které nepohlcují světlo, ale přeměňují geometrickou strukturu povrchu kůže, což ji umožňuje ohýbat nebo odrážet určité vlny.Milinkovitch a jeho kolegové studovali kůži chameleonů pomocí transmisní elektronové mikroskopie a našli tam dvě vrstvy iridoforů. Horní vrstva byla pokrytá guaninovými nanokrystaly, složenými ve tvaru jasně strukturované mřížky. Vzdálenosti mezi jednotlivými krystaly v mřížce mají hlavní roli při změně barvy. Když se samci nacházejí ve vzrušeném stavu, vzdálenosti se zvětšují. A čím je větší vzdálenost, tím více se odráží světlo s delší vlnovou délkou (červené). Když se krystaly k sobě začnou opět přibližovat, odrážejí světlo s jinou délkou – v tomto případě modré.
Chameleonům pomáhají ještě jedny buňky
Tyto buňky se nazývají xantofory (žluté pigmentové buňky). Ty mění modrou barvu na zelenou a červenou na oranžovou nebo žlutou. Milinkovitch dále ještě zjistil, že v druhé vrstvě kůže s iridofory jsou buňky rozmístěny mnohem chaotičtěji. To jim umožňuje odrážet světlo v infračervené oblasti. Podle vědcova názoru jsou tyto krystaly důležitým prvkem ochrany před přehřátím organismu ve vlhkém a horkém prostředí, ve kterém chameleoni žijí.Po shrnutí všech poznatků je taková struktura kůže považovaná za jedinečnou. Vědcům jsou známi ještěři, kteří mají krystaly v kůži uspořádány pravidelným způsobem a taktéž existují plazi, u nichž v kůži iridofory umí odrážet teplo. Avšak pouze chameleonům se v průběhu evoluce podařilo spojit obě tyto vlastnosti.
Autor: Old
Proč chameleon mění barvu? Vědci objevili další látku, která chameleonům pomáhá rychle měnit barvu. Je známo, že chameleoni mění barvu díky kožnímu pigmentu
Zajímavosti a novinky