Virus HIV napadá i mozek

28.03 2015|Věda
Virus HIV napadá i mozek

Virus HIV objevili vědci před více než 30 lety. Přestože bylo od prvních dnů epidemie dosaženo v léčbě velkých pokroků, HIV a AIDS zůstávají stále jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě. V Africe jsou příčinou úmrtí číslo jedna. Vědci nyní objevili zajímavý fakt, virus HIV napadá i mozek.

Nová studie

Studie zveřejněna v časopise Plos Pathogens ukazuje, že se virus HIV chová agresivněji než dříve. Vědci z Yale School of Medicine a univerzity v Severní Karolíne zjistili, že virus HIV se může usadit v mozku lidí již čtyři měsíce po infekci. Na druhé straně, může virus HIV v mozku geneticky mutovat a může být odlišný od typu HIV, který cirkuluje v krvi nakaženého. Znamená to, že léky používané k léčbě viru HIV nemusí na rozdíl od ostatních části těla nakaženého fungovat v nervovém systému. Po čase může mít HIV negativní neurologické a duševní účinky na zdraví člověka. Příkladem je otok mozku nebo určitý typ demence.

HIV není jen nemocí imunitního systému

"Většina lidí zná HIV jako onemocnění imunitního systému, který poškozuje imunitní buňky. Ve skutečnosti tu ovšem máme konkrétní infekci mozku. V dlouhodobém horizontu to může mít jemné kognitivní příznaky. V našem výzkumu jsme otestovali 72 nakažených osob v San Francisu. Vzorky jejich krve a mozkomíšního moku ukázaly, že HIV napadl jejich centrální nervový systém ve více než 70 % během několika první měsíců infekce. V druhém roce infekce se virus začal v centrální nervové soustavě nezávisle reprodukovat.

Autor: Jad

Virus HIV napadá i mozek. Virus HIV objevili vědci před více než 30 lety. Přestože bylo od prvních dnů epidemie dosaženo v léčbě velkých pokroků, HIV a AIDS
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ