Vědci se snaží nahradit naftu

17.08 2015|Věda
Vědci se snaží nahradit naftu

Otázka, co budeme dělat, až dojde ropa, trápí celý svět. Tento světový problém není lhostejný ani vědcům z Kansasu, Michiganu a Nebrasky, kteří se snaží přeměnou rostliny s názvem Lnička setá získat potenciální náhradu nafty.

Problémy s hustotou

Vědci na tomto projektu pracují již nějaký ten pátek. Jejich klíčovou prací je momentálně snižování viskozity nového produktu - tedy jeho tekutosti. Rostlinné oleje mají totiž příliš vysokou viskozitu, která u ropných produktů není žádaná. Řešení problému s viskozitou je však nyní pravděpodobně na spadnutí. Podle Tima Durretta, docenta biochemie a molekulární biofyziky z Kansaské státní univerzity, může vše vyřešit keř s názvem "hořící keř". Rostlina má semena, jejichž olej má pro vědce ideální viskozitu. Jedinou známou překážkou je zatím fakt, že rostlina je považována za invazivní druh, proto její pěstování nepodpoří žádný zemědělec.

Čeká se na testy

Durrett upozornil, že než začne testování, je potřeba sklidit dostatek modifikovaného osiva. Lnička setá je pro účely vědců vhodnou rostlinou. Má podle vědců několik nesporných výhod. V potravinářském průmyslu mezi zřídka používané, což znamená, že se lidé, nemusejí obávat genetické modifikace. Další výhodou rostliny je, že roste na půdě jen okrajově, nepotřebuje mnoho vody ani hnojivo.

"Pokud budou testy úspěšné, olej ze semene by mohl být na rozdíl od ostatních biopaliv připraven jako náhrada za naftu ihned po zpracování. Většina biopaliv musí projít rafinérií, než se může použít," uvedl Durrett. "Pokud testy nebudou úspěšné, můžeme olej použít jako mazivo nebo v chemickém průmyslu," dodal Durrett.

Autor: Ivo

Vědci se snaží nahradit naftu. Celý svět řeší, co se stane poté, až dojde ropa. Vědci z USA začali pracovat na tom, jak nahradit naftu
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ