7 planet, které jsou vhodné pro život

01.02 2017|Věda
7 planet, které jsou vhodné pro život

Zrovna předevčírem prohlásil hlavní vědecký poradce NASA Ellen Štofan, že předpokládá, že v příštích 10 letech najdou vědci přesvědčivé důkazy o existenci života mimo Zemi. Při této příležitosti navrhl 7 planet, které jsou již v této chvíli nejvíce obyvatelné.

Předpokladem pro obyvatelnost je, aby planeta měla železné jádro, kůru, atmosféru a vodu v kapalné formě. Tyto planety jsou ve vesmíru raritou, ale existují.

1. Gliese 667 Cc

Hvězdný systém: Gliese 667
Konstalace: Štír
Vzdálenost od Slunce: 22,7 světelných let

Index podobnosti Zemi je 0,84. Světlo kolem planety patří do trojitého systému hvězd a na rozdíl od červeného trpaslíka využívá Gliese 667 Cc světlo od svých sester oranžového trpaslíka Gliese 667A a Gliese 667B. Planeta má podobnou atmosféru jako Země. Skleníkový efekt v důsledku přítomnosti 1 % CO2 zajišťuje podle výpočtů teplotu -27 stupňů Celsia. Pro srovnání, efektivní teplota Země je -24 stupňů. Jedinou nevýhodou planety je blízkost trojnásobného magntického pole a těkavých plynů.

Gliese 667


2. Kepler 62F

Hvězdý systém: Kepler-62
Konstalace: Lyra
Vzdálenost od Slunce: 1200 světelných let

Index podobnosti Zemi je 0,83. Kepler 62f je jedna z nejvíce obyvatelných planet, co zatím známe. Planeta Kepler 62f je o 60 % větší než Země a s největší pravděpodobností je zcela pokryta vodou. Oběžná doba planety kolem své mateřské hvězdy je 267 dnů. V průběhu této doby se teplota pohybuje mezi +30 až 40 stupni. Noční teploty se pohybují mezi +20 a 10 stupni. Důležitým faktorem zůstává, že je tato planeta vzdálená 1200 světelných let.

Kepler-62f


3. Gliese 832 C

Hvězdný systém: Gliese 832
Konstalace: Crane
Vzdálenost od Slunce: 16 světelných let

Index podobnosti Zemi je 0,81. Gliese 832 C má 5,4 krát větší hmotnost než Země. Doba oběhu kolem mateřské planety je asi 36 dní. Její teplota má být velmi podobná Zemi, ale dochází zde k velkým výkyvům. Průměrná povrchová teplota je -20 stupnů. Nicméně, planeta může mít hustou atmosféru, která by mohla učinit klima mnohem teplejším. Podobně jako Venuse je planeta představitelem "super zemí". Planeta je mnohem blíže ke svým hvězdám, než je Země od Slunce. Dostává přibližně stejné množství energie z červeného trpaslíka, jako Země dostane z našeho žlutého trpaslíka.

Gliese 832 C


4. Tau Ceti e

Hvězdný systém: Tau Ceti
Konstalace: keith
Vzdálenost od Slunce: 12 světelných let

Index podobnosti Zemi je 0,78. Planetě se dostává o 60 % více světla než Zemi od Slunce. Planeta se vyznačuje hustou atmosférou, kterou špatně prochází teplo, zato se velmi dobře prohřeje. Její průměrná teplota je 70 stupňů Celsia. Za těchto podmínek se v horké vodě na březích rybníků udrží jen jednoduché termofilní organismy (bakterie). Bohužel, v současné době, a to i za použití moderních technologií, není možné na Tau Ceti poslat sondu. Nejrychlejší objekt pro stěhování umělého prostoru je Voyager 1. Jeho rychlost je asi 1 17 km/c. Cesta na planetu tak může trvat 211 622 let.

Tau Ceti e


5. Gliese 581 g


Hvězdný systém: Gliese 581
Konstalace: Libra
Vzdálenost od Slunce: 20 světelných let

Index podobnosti Zemi je 0,76. Neoficiálně se tato planeta nazývá Zarmina, podle manželky vědce, který ji v roce 2010 objevil. Předpokládá se, že na Zarmině jsou skály, kapalná voda, ale pokud jde obyvatelnost, tak ta by byla pro pozemšťany velmi obtížná. Vzhledem k blízkosti mateřské hvězdy se Zarmina otočí kolem své osy ve stejném čase jako mateřská hvězda kolem oběžné dráhy. V důsledku toho se Gliese 581 g natočí vždy jen k jedné straně zdroje světla. Na jedné straně tak vládnou stále chladné noci s teplotami - 34 stupňů Celsia. Druhá polovina je pak zahalena do červeného soumraku, protože svítivost hvězdy Gliese 581 je pouze 1 % sluneční svítivosti. Nicméně, denní strana planety může příliš horká. Teploty tam dosahují až 71 stupňů, stejně jako v horkých pramenech na Kamčatce. Vzhledem k rozdílu v atmosférické teplotě hrozí na Zarmíně hurikány.

Gliese 581 g


6. Kepler 22b

Hvězdný systém: Kepler 22
Konstalace: Cygnus
Vzdálenost od Slunce: 620 světelných let

Index podobnosti Zemi je 0,71. Planeta má 35 krát větší hmotnost než Země, gravitařní síla na zemském povrchu je větší. Kombinace větší vzdálenosti od hvězdy a slabšího světelného toku předpokládá mírné teploty. Odhaduje se, že v nepřítomnosti atmosférické rovnováhy je povrchová teplota asi -11 stupňů Celsia, v opačném případě může teplota na povrchu Keplera 22b dosahovat 22 stupňů. Pokud vědci předpokládají správně, Kepler 22b má jeden velký oceán s malým tvrdým jádrem uprostřed. Obří vodní plocha je pod silnou vrstvou atmosférických plynů.

Kepler 22b


Kepler 186 f

Hvězdný systém: Kepler-186
Konstalace: Cygnus
Vzdálenost od Slunce: 492 světlených let

Index podobnosti Zemi je 0,64. Jedno oběhnutí planety kolem mateřské hvězdy Kepler-186 trvá 130 dní. Planeta má svítivost 32 %, a tak je v obyvatelné zóně podobná Marsu. Vzhledem k tomu, že Kepler-186 f byla objevena teprve před rokem, hmotnost, hustota a složení planety zatím není známo. Podle předpokladů vědců může být planeta vhodná pro život v případě, že si zachovala atmosféru. V počátečních fázích své existence planeta totiž vyzařovala proud vysoce energetického ultrafialového záření, díky čemuž by mohla ztratit prvotní atmosféru.

Kepler 186 fAutor: JoL
Foto: garysan97CC BY-SA 2.0

7 planet, které jsou vhodné pro život. V příštích 10 letech najdou vědci přesvědčivé důkazy o existenci života mimo Zemi. Při této příležitosti navrhl 7 planet, které jsou již v této chvíli nejvíce obyvatelné.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ