Elektronické cigarety jsou nebezpečné pro imunitní systém

14.02 2015|Věda
Elektronické cigarety jsou nebezpečné pro imunitní systém

Vědci z univerzity Johns Hopkins zjistili, že elektronické cigarety jsou škodlivé pro myši. Vdechování výparů jim vážně narušuje imunitní systém a snižuje schopnost jejich plic bojovat proti virové a bakteriální infekci.

Muši kuřáci umírali častěji

Během experimentů polovina myší dva týdny dýchala čerstvý vzduch a druhá polovina kouř z elektronických cigaret. Myši pak byly vystaveny viru chřipky a pneumokoka. Zvířata, která vdechovala páry z elektronické cigarety infekci rychle podlehla. Ztratila hmotnost a jejich úmrtnost byla vyšší než u myší "nekuřáků".

Jedním z důvodů jsou volné radikály, které jsou obsaženy v páře z elektronických cigaret. Tyto volné radikály jsou obvykle přítomny v cigaretovém kouři při vyšší koncentraci, protože doprovázejí proces spalování, a to i přesto, že topná aromatická kapalina je v elektronických cigaretách obsažena v dvakrát menším množství než
u klasických cigaret.

Elektronické cigarety škodí i lidem

U lidí se vyskytuje tzv. oxidační stres. Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty. U lidí se oxidační stres podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom. Dalším důvodem rozvoje onemocnění při kouření elektronických cigaret může být výskyt propylenglykolu. Lidé, kteří s touto látkou přichází do styku mají často problémy se světlem.

Autor: Jil

Elektronické cigarety jsou nebezpečné pro imunitní systém
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ