Lidem s vysokým IQ se doporučuje méně komunikovat s ostatními

02.08 2016|Věda
Lidem s vysokým IQ se doporučuje méně komunikovat s ostatními

Čas strávený s přáteli činí lidi všeobecně šťastnějšími. U lidí s velmi vysokými výsledky IQ to však může být naopak.

V článku v časopise British Journal of Psychology byla publikována "teorie štěstí ze savany" psychologů Satoshiho Kaazawy z London School of Economics a Normana Liho ze Singapore Management Univerzity. Tandem vědců zkoumal, ze jakých okolností považujeme náš život za kvalitní.

Teorie štěstí savany

Teorie štěstí savany naznačuje, že štěstí se neodvíjí pouze od důsledků aktuální situace, ale i od rodových následků. Tato teorie je výsledkem analýzy údajů shromážděných v letech 2001-2002, v USA. Byly provedeny důkladné rozhovory s více než 15 tisíci lidmi, ve věku 18 až 28 let. V první fázi vědci zkoumali vztah mezi třemi faktory - vyhodnocením IQ, hustotou obyvatelstva v místech, kde lidé žijí a úrovní životní spokojenosti. Jak se dalo očekávat, více spokojení se svým životem jsou lidé v ne příliš přeplněných městech. Nicméně, v případě lidí s extrémně vysokým IQ, to funguje naopak. Lidé s extrémně vysokým IQ se cítí pohodlněji v hustě osídleném prostředí.

Pak vědci zkoumali následující tři faktory - IQ, životní spokojenost a zapojení se do komunikace (setkání, večírky, telefonní hovory, atd.) a opět se ukázalo, že příliš inteligentní lidé jsou jiní než ostatní. Zpravidla jsou lidé šťastnějšími, když delší dobu komunikují s přáteli a známými. Nicméně, majitelé vysokého a velmi vysokého IQ, to mají naopak. Čím více s někým komunikují, tím méně jsou spokojení. K vysvětlení tohoto jevu vědcům posloužila "teorie štěstí savany".

Odpovědí na otázku jsou naší předkové

Autoři zdůrazňují, že naši předkové miliony let žili ve skupinách lovců a sběračů o velikosti asi 150 lidí. Proto přebytek lidí v moderních městech komplikuje naši interakci s nimi a dělá nás méně šťastnými. Naopak, šťastnými nás dělá kontakt a aktualizace sociálních vazeb s přibližně 150 lidmi. U lidí s vysokými hodnotami IQ je tomu však naopak.

Jejich inteligence jim umožňuje velmi efektivně vnímat svět a přizpůsobit se novým podmínkám života. To jim přináší potěšení žít v rozmanitých podmínkách a nepředvídatelných situacích a poklidný venkovský život je pro ně neuvěřitelně nudný. Ze stejného důvodu je pro ně docela pohodlné žít o samotě. Takže pokud nejste mezi lidmi příliš šťastní, možná jste prostě příliš chytří?

Autor: Lim

Lidem s vysokým IQ se doporučuje méně komunikovat s ostatními. Čas strávený s přáteli činí lidi všeobecně šťastnějšími. U lidí s velmi vysokými výsledky IQ ..Teorie štěstí savany
Zajímavosti a novinky

 562 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ