Čím víc člověk v dětství čte, tím víc v budoucnu vydělává

17.06 2016|Věda
Čím víc člověk v dětství čte, tím víc v budoucnu vydělává

"Dům, ve kterém nejsou žádné knihy, je jako tělo bez duše," řekl jednou Cicero. Podle vědců dnes toto rčení můžeme používat nejen ve vztahu k duchovnímu bohatství, ale také k tomu materiálnímu. Italští ekonomové zjistili, že čtení knih v dětství a bohatství v pozdějším věku má blízký vztah.

Knihou k vyššímu příjmu

Tři ekonomové z univerzity v Padově studovali 6000 lidí z devítí různých evropských zemí a dospěli k závěru, že lidé s přístupem ke knihám od dětství nyní vydělávají podstatně více než ti, kteří vyrůstali bez knih nebo s malým počtem knih.

Studie proběhla v období od roku 1920 do roku 1956, kdy v Evropě zrovna došlo k tomu, že byla zavedena povinná školní docházka. Vědci spočítali, že každý rok vzdělání navíc zvyšuje průměrný lidský příjem po dobu života o 9 %. U dětí, kterí nečtou nebo čtou málo, se tento údaj zvýšil jen o 5 %. Naopak dětem, které čtou hodně, se životní příjem zvýšil 21 %.

Tento jev vysvětlila známá britská neurovědkyně Susan Greenfield. Podle ní není pro rozvoj dětského mozku nic lepšího, než kniha, protože literatura je nejlepším katalyzátorem myšlenkových procesů. Koneckonců, každý příběh má děj, vývoj, vyvrcholení a rozuzlení - tato struktura způsobuje, že mozek maximálně přemýšlí o spojeních mezi událostmi a vše analyzuje.

Proto počet knih, které dítě přečetlo, se projevuje v dospělosti na schopnosti logického myšlení a koncentraci. Vštípit dítěti chuť ke čtení je nejlepší dárek, který mu můžeme do života dát.

Autor: Liv

Čím víc člověk v dětství čte, tím víc v budoucnu vydělává. Italští ekonomové zjistili, že čtení knih v dětství a bohatství v pozdějším věku má blízký vztah.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Ladislav|21.06 2016 11:58
Hmmm, možná je to pravda, ale u mně to nějak nezafungovalo :-)
Odpovědět
 6 
Blanka|03.07 2016 14:56
No, to bych musela mít miliony, podle toho, kolik jsem toho přečetla....a mám akorát vítr v peněžence.
Odpovědět
 2 
Jengen|21.06 2016 14:56
Hloupost, v dětsví jsem četl i 2-3 knihy za den, dnes se pachtím, abych se uživil. Na knížky skoro nemám čas. Můj spolužák ve třídě v životě nepřečtl jedinou knihu, čtenářské deníky jsem mu dopisoval já. Když se ho zeptáte, kdo to byl Shakespeare, myslí že jde o ošklivou kožní nemoc. Má několik hospod, hezkou retauraci v Praze,... Je v balíku i když je to balík.
Odpovědět
 7