10 nejstrašnějších a nejodvážnějších experimentů v historii

25.03 2016|Věda
10 nejstrašnějších a nejodvážnějších experimentů v historii

Kdyby lidé neprováděli experimenty, asi bychom teď žili stále v době kamenné. Ale kde je hranice mezi potřebou získat nová data a morálkou, kterou je při experimentech potřeba obětovat? Ifenomén pro vás má 10 experimentů, které morální hranici překročily.

1. Projekt Stormfury

Projekt Stormfury byl velmi neúspěšný pokus vedený americkou vládou v letech 1962-1983, ve kterém se USA snažily o řízení počasí. Vynikající americký chemik Irving Langmuir dospěl k závěru, že pokud letadlo rozpráší na tropický cyklon jodid stříbrný, mohlo by to narušit vnitřní strukturu hurikánu. Jeho hypotéza se ukázala jako nesprávná a způsobilo to ne jednu katastrofu. 13. října 1947 se General Electric, US Army Signal Corp, Office Naval Research a USA Air Force pokusili na základě Langmuirovy hypotézy oslabit hurikán, který směřoval od západu k východu, směrem na moře. Oslabit hurikán se jim nepodařilo, za to jej však odklonili na město Savannah ve státě Georgia, což přineslo jen smrt a zkázu. Kubánský prezident Fidel Castro tvrdil, že projekt Stormfury byl pokus USA, používat hurikány jako zbraň hromadného ničení.Projekt Stormfury

2. CIA umučila slona LSD

V 60. letech minulého století řešila CIA různé vojenské taktiky. Jednou z nich bylo i testování LSD. Bohužel je nenapadlo nic lepšího, než obří dávku LSD vyzkoušet na bezbranném třítunovém slonovi. Jeden z nejpodivnějších vojenských experimentů proběhl v roce 1962 na univerzitě v Oklahomě, pod vedením civilního spolupracovníka CIA Luiase Jolyona Westa. West vpravil slonovi do žil 297 miligramů LSD, což je v podstatě smrtící dávka. Vědci pak cynicky sledovali, jak nevinné zvíře pomalu a v hrozných bolestech umírá.

V zápisu CIA se psalo: “Pět minut poté, co jsme mu vpravili drogu, začal slon troubit. Pak zkolaboval, těžce dopadl na pravý bok, samovolně se mu vyprázdnila střeva a začaly se u něj projevovat příznaky podobné epilepsii. Končetiny na pravé straně těla dostaly křeč a strnule trčely z těla; končetiny na pravé straně se mu křečovitě zmítaly. Víčka měl zavřená a škubal se mu oční nerv. Očima strnule zíral nalevo, nápadné byly jeho široce rozevřené zornice. Tlamu měl rozevřenou, dýchal těžce a s velkou námahou; zdálo se nám, že mu v příjmu kyslíku brání křeče v hrdle. Prokousl si jazyk.“

Pár desítek minut po injekci s LSD vědci vyzkoušeli, co slonovi udělá injekce thorazinu, který se používá při předávkování LSD. Tato látka však slonovi jen zmírnila křeče a do hodiny a čtyřiceti minut od první injekce zemřel. Na rozdíl od ostatních pokusů, které v 60. letech CIA tajně prováděla, se tento dostal velmi rychle do médií. Novináři odsoudili amatérsky provedený pokus i osobu Dr. Westa. Tento na první pohled seriózní vědec se podílel na všech pokusech CIA s drogami, už od dob nechvalně proslulého projektu MK-ULTRA. West totiž zkoušel drogy nejen na dobrovolnících a lidech, kteří o tom vůbec netušili, ale dokonce sám na sobě.

3. Vlastní srdeční katerizace

Srdeční katerizaci provedl v roce 1929 německý chirurg Werner Forrsmann přímo na sobě. Použil lokální anestezii a vpravil si katetr do žíly na paži. Neví se, jestli katetr mohl prorazit žílu, ale každopádně ohrozil svůj život. Naštěstí byl jeho pokus úspěšný a katetr bezpečně prošel až do srdce. V roce 1956 pak tento člen nacistické strany získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

4. Experimenty nacistů

Nechutné a kruté experimenty nacistů do tohoto seznamu nelze nezavést, protože během mnoha z nich byli lidé používání jako nejlevnější spotřební materiál. Nacistické experimenty na lidech byly série lékařských pokusů na mnoha vězních, a to především Židech (včetně židovských dětí) z celé Evropy, ale v některých případech i na Romech, sovětských válečných zajatcích a handicapovaných ne-židovských Němcích.

Obvykle byly důsledkem lékařského mučení smrt, zohyzdění nebo trvalé následky. Mezi nejznámější pokusy patřily genetické pokusy na dvojčatech, pokusy transplantací kostí, svalů a nervů, úmyslné poranění hlavy, zamrazování, pokusy s malárií, hořčičným plynem, sulfonamidy, mořskou vodou, sterilizací, se zápalnými bombami, jedy nebo výškové pokusy. Spousta lidí následkem nacistických experimentů zemřela, zatímco mnoho jiných bylo po pokusech zavražděno kvůli pitvě. Ti, co přežili, byli často znetvořeni, trpěli trvalou invaliditou, slabými těly a orgány a byli psychicky rozrušeni. Mnoho z těchto nelidských experimentů přineslo pro lidstvo hmatatelné výhody, avšak morální dilema je pro vědeckou komunitu stále nepříjemné.5. Experiment v Murmansku

Od roku 1970 do roku 1990 proběhl v ruském Murmansku experiment, díky kterému vznikl v té době nejhlubší vrt na světě. Jeho hloubka byla neuvěřitelných 12 262 metrů. Díky experimentu vědci získali neocenitelné informace o hloubkové struktuře planety, složení hornin a geotermálnímu režimu zemské kůry. Bohužel, v současnosti se již na projektu nepracuje a nákladné objekty chátrají nevyužité.

6. Velký hadronový urychlovač částic

Velký hadronový urychlovač (Large Hadron Collider - LHC) je největší urychlovač částic na světě. Nachází se mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Na jeho návrhu pracovalo přes 2000 vědců z 34 zemí světa. Urychlovač se nachází v kruhovém tunelu o obvodu 27 kilometrů v hloubce 50-150 metrů pod zemi.

Výsledky měření z urychlovače LHC jsou nesmírně důležité pro jaderné fyziky - otvírají nové možnosti v oblasti výzkumu a odhalují neznámé stránky vesmíru. Vědci, kteří nepatří ke komunitě LHC jsou znepokojeni a tvrdí, že LHC může teoreticky způsobit katastrofu, která by mohla zničit Zemi nebo dokonce celý vesmír. Buď by LHC mohl vytvořit stabilní černou díru nebo způsobit zemětřesení.
7. Starfish Prime

Starfish Prime je americký experiment, který testoval jaderné výbuchy ve vesmíru. Dne 9. 7. 1962 byla odpálená v nadmořské výšce 400 kilometrů jaderná hlavice nad Hawaí. Jaderná bomba způsobila elektromagnetický puls, který způsobil po celé Hawai obrovské škody na elektřině. Byly poškozeny pouliční lampy, poplašná zařízení i signály telefonních společností. Z oběžné dráhy havarovaly tři satelity.

8. Vzkříšení z mrtvých

Americký vědec Robert Cornish prováděl od roku 1932 do roku 1948 pokusy s resuscitací mrtvých. Své pokusy prováděl na psech, které po jejich zabití předávkovával éterem nebo je zkoušel probouzet injekcí adrenalinu. Své bizarní oživovací metody si čirou náhodou vyzkoušel i na utopeném muži, kterého zkoušel válcovat barelem po zádech, pumpovat mu vzduch do úst nebo do oběti pumpovat tabákový kouř. Své experimenty chtěl zkoušet i na lidských dobrovolnících, ale naštěstí neuspěl.

9. Kontrola mysli

Španělský profesor Jose Delgado v roce 1963 zjistil, že pokud do živočišného mozku implantuje malé zařízení, může plně ovládat pohyby i emoce živočicha. Nejčastěji dělal pokusy na kočkách, opicích, ale i lidech, včetně psychiatrických pacientů.

10. Jaderný test Trinity

Trinity byl historicky první jaderný test, který provedly Spojené státy americké 16. července 1945 v Novém Mexiku. Jednalo se o jaderný výbuch plutoniové jaderné zbraně. Stejného typu byla i bomba Fat Man, která byla později svržena na Nagasaki a další následně na Hirošimu.

Na vývoji jaderné bomby se podílel geniální jaderný fyzik Robert Oppenheimer, který byl výsledkem projektu, jež zabil stovky tisíc lidí, zničen. Nukleární zbraně tenkrát možná zabránily třetí světové válce , ale samy o sobě přinesly monstrózní počet obětí.Autor: Mak

10 nejstrašnějších a nejodvážnějších experimentů v historii. Kdyby lidé neprováděli experimenty, asi bychom teď žili stále v době kamenné. Ale kde je hranice mezi potřebou získat nová data a morálkou
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ