Jak se vyhnout stařecké demenci?

08.07 2016|Věda
Jak se vyhnout stařecké demenci?

Ruský neurolog Vladimír Bechtěrev, který zasvětil celý svůj život studii mozku, jednou řekl, že je velké štěstí zemřít a přitom zůstat při smyslech a bez demence. Takové štěstí bude mít ve svém životě jen 20 % lidí.

Zbytek starých lidí zemře jako zlí a naivní mrzouti, kteří budou odkázáni na své dospělé děti a vnoučata. Těchto 80 % nebohých lidí má mnohem větší šanci, že se u nich rozvine rakovina, Parkinsonova choroba nebo Alzheimer. Nic ovšem není ztraceno. Pokud se budete snažit, můžete patřit k těm 20 % šťastných.

Proč většina lidí zemře s demencí a bez smyslů?

Příčinou je obyčejná lenost! V průběhu času začínáme být všichni líní. Většinou hodně pracujeme v mládí a ve stáří hodně odpočíváme. Nicméně, čím více budeme ve stáří odpočívat, tím větší škoda to pro nás bude.

Naše úroveň života se sníží na banální úkony jako dostatečně jíst a spát. Intelektuální práce se omezí na luštění křížovek a osmisměrek. Zvýší se úroveň toho, co potřebujeme a vyžadujeme od života a lidí a začne na nás doléhat naše minulost. Začneme být podrážení z toho, že přestáváme rozumět některým věcem, v důsledku čehož odmítáme realitu. Trpí naše paměť a přestaneme být schopni myslet. Postupně se vzdálíme od lidí i od skutečného světa. Vytvoříme si své vlastní, často násilné, nepřátelské a bolestivé fantazie.

Demence nikdy nepřichází náhle

Vzniká v průběhu let a postupem času nad námi získává stále větší moc. To, co se nám děje teď, je jen pozadím, které se v budoucnosti může stát živnou půdou pro "bakterie" demence. Nejvíce ze všech jsou ohroženi ti, kteří žili život bez jakéhokoliv nasměrování či cíle. Takové vlastnosti, jako přehnaná principiálnost, tvrdohlavost a konzervativnost pravděpodobně ve stáří povede spíše k demenci, než k větší flexibilitě, schopnosti nalézat rychlá řešení a emocionalitě. Hlavní věcí je naslouchat svému srdci!

Zde je několik věcí, které mozku neprospívají:

 1. Je pro vás bolestivé přijmout kritiku, zatímco sami dost často kritizujete ostatní.
 2. Nechcete se učit novým věcem. Raději si například necháte starý mobilní telefon, než abyste se učili nový návod.
 3. Často říkáte: "Kdysi to bývávalo takové a takové" a podobně. Máte často nostalgickou náladu po starých časech.
 4. Nadšeně mluvíte o věcech, i když vidíte, že partnera nudíte. Nezajímá vás, že zrovna spí nebo nechce nic slyšet. Je pro vás důležitější to, že je to zajímavé pro vás.
 5. Zjišťujete, že je pro vás mnohem těší se soustředit, když čtete vědeckou nebo vážnou literaturu. Máte problém si zapamatovat souvislé texty. Dnes například přečtete polovinu textu a zítra už si nemůžete vzpomenout na začátek.
 6. Začínáte hovořit o problémech, které se vás nikdy netýkaly. Například o politice, ekonomice, poezii nebo krasobruslení. A myslíte si, že jste natolik dobří, že byste se rázem mohli stát sportovním rozhodčím nebo literárním kritikem.
 7. Ze dvou druhů filmů - jeden od kultovního režiséra a druhý populární telenovela nebo detektivka, vyberete ten druhý. Proč se znovu namáhat, že? Raději osvědčená klasika, než se trápit s něčím novým.
 8. Jste si jistí, že ostatní se musí přizpůsobit vám a ne vy jim.
 9. Mnoho věcí ve vašem životě je doprovázeno rituály. Například, nemůžete si vypít svou ranní kávu v jakékoliv jiné kavárně, než v té vaši. Nebo nedokážete vyjít z domu bez přečtení ranních novin. Ztráta jednoho pravidelného prvku z vašeho dne vám dokáže vykolejit celý den.
 10. Někdy zjistíte, že své okolí tyranizujete svými požadavky. Nemusíte to dělat ani tak ze špatného úmyslu, prostě jen věříte, že je to tak správně.

Pokud se vás některé výše uvedené body týkají, je čas pro upgrade vašeho mozku. Všimněte si, že lidé, kteří se dožívají nejvyššího věku a netrpí demencí, jsou zpravidla lidé vědy a umění. Jsou neustále ve službě - musejí namáhat svou paměť a dělat každodenní duševní práci. Udržují krok s moderní dobou, sledují módní trendy a dokonce jsou v lecčem popředu. Tato jejich duševní a výrobní činnost je zárukou šťastného a dlouhého života.

Jak se vyhnout demenci ve stáří?

 1. Každé dva nebo nebo tři roky se začněte učit něco nového. Nemusíte chodit na vysokou školu, stačí třeba krátkodobý opakovací kurz, nebo se můžete naučit zcela novou profesi. Můžete začít třeba jíst potraviny, které jste nikdy nejedli a učit se nové chuti, nebo začít nový koníček.
 2. Obklopte se mladými lidmi. Hodně se od nich můžete dozvědět i naučit. Hrajte si svými dětmi, i díky nim můžete objevit spoustu zajímavého.
 3. Pokud jste se nic nového nenaučili, možná jste se špatně rozhlíželi kolem sebe. Rozhlédněte se a zjistíte, kolik zajímavým a nových věcí se děje ve světě, ve kterém žijete.
 4. Čas od času je třeba se pustit do různých hlavolamů a IQ testů.
 5. Učte se cizí jazyky, a to i v případě, že s nimi nikdy nebudete mluvit. Pravidelně se učte nová slovíčka a trénujte svou paměť.
 6. Učte se i do hloubky. Vytáhněte staré knihy z univerzity a oprašte a prohlouběte své staré znalosti.
 7. Cvičte. Pravidelná fyzická aktivita je důležitá před šedivěním i po něm. Chrání vás před demencí.
 8. Trénujte často svou paměť. Učte se věci zpaměti. Můžete se naučit nové verše, taneční kroky, telefonní seznam svých přátel a podobně.
 9. Rozbijte zvyky a rituály. Čím více se bude další den lišit od předchozího, tím méně je pravděpodobné, že vás dostihne demence. Jezděte do práce po různých ulicích, vzdejte se stále stejných pokrmů a objevujte nové věci.
 10. Dejte druhým větší svobodu a dělejte co nejvíce věcí sami. Čím více spontánnosti, tím více tvořivosti. Čím víc jste kreativní, tím déle si udržuje svou mysl a intelekt. A tím je pravděpodobnější, že se vám demence vyhne.


Autor: Jad

Jak se vyhnout stařecké demenci? Většina lidí prožije stáří bez smyslů a s demencí. Existuje však způsob, jak se stařecké demenci vyhnout. Demence ve stáří se
Zajímavosti a novinky

 566 
  Komentáře ( 5 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Emil|21.07 2016 22:42
Nejlepší, když to člověka trefí za pochodu, dokud je ještě při smyslech a fyzické kondici, jinak je to na prd :(
Odpovědět
 34 
ernest|23.07 2016 10:45
V sucastnej hektickej dobe kapitalu nie je socialny ani zdravotný system prívetivý "starobe" a lekari do tohto prispievaju len predpisovaním kopy lieciv a o človeka samotneho NIEje záujem, resp.je zaujem, len ak má dobry financný kapital ulozený na STAROBU..ostatní maju miesto" samoty len pripravene a s tym vsetky mozne i nemožné choroby....//
Odpovědět
 17 
Jarka|28.07 2016 20:18
ano, je to smutné, kam ten svět spěje :(
Odpovědět
 13 
Roman|23.10 2017 17:07
3. Často říkáte: "Kdysi to bývávalo takové a takové" a podobně. Máte často nostalgickou náladu po starých časech.
Odpovědět
 1 
ernest|18.01 2017 11:46
PS: no ono je dobre najsť-stanovit 10 bodov pre aktivity seniora, ale skuste to premenit na drobne-kolko z nas ich aj moze plnit,hlavne ak senior zije sam a to je po 65 vacsina /pocitam tak 65%/navstevy lekarov, zubarov a zabezp.-varenie stravy su jeho hlavnou naplnou dna ak je samostatný...o ZTP radsej pomlcím...//
Odpovědět
 9 
  Komentáře ( 5 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ