Vědci objevili gen obezity, který může pomoci léčit nadváhu

19.09 2016|Věda
Vědci objevili gen obezity, který může pomoci léčit nadváhu

Američtí vědci z Baylor College of Medicine a Polytechnic University of Virginia objevili gen v mozkových buňkách myší, který je odpovědný za obezitu. Deaktivace tohoto genu dokáže zabránit nadváze. Výsledky výzkumu vědci zveřejnili v odborném časopise Cell.

Za obezitu může gen Rap1

Vědci zjistili, že stravování s vysokým obsahem tuku mění mozkovou činnost, čímž se zvyšuje sklon k akumulaci tuku. Za vším podle nich stojí gen Rap1. Výzkumníci zkoumali aktivitu genu Rap1 na několika místech těla myší, včetně mozku. Rap1 se podílí na tvorbě paměti a procesu učení, nicméně vědci se zajímali spíše o jeho roli v energetické bilanci.

Testování na myších

Jedné skupině zvířat vědci zablokovali aktivitu genu ve skupině neuronů v hypotalamu - oblasti mozku, která řídí interakce mezi nervovým a hormonálním systémem těla. Poté hlodavce krmily stravou s vysokým obsahem tuku.

Myši, u kterých byly potlačeny geny Rap1, přibraly méně než ostatní zvířata v kontrolní skupině. Vědci zjistili, že geneticky modifikovaní hlodavci jedli méně a jejich tělo efektivně spalovalo uložený tuk. Zvířata s neaktivním genem také nevyvinula odolnost vůči leptinu (hormon sytosti). Tato sloučenina slouží jako signál, který potlačuje chuť k jídlu. Obézní hlodavci nereagovali na leptin v krvi, takže byl přítomen ve velkých koncentracích. U modifikovaných myší byl obsah leptinu nízký. Zjištění vědcům pomůže vyvinout nové způsoby léčby nadváhy a obezity.

Autor: Mak

Vědci objevili gen, který je zodpovědný za obezity. Gen obezity se jmenuje Rap1. Zjištění genu obezity pomůže vynalézt lék proti nadváze a obezitě
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ