Uber a Lyft mají nového konkurenta. Na trh společně vstupují Daimler a BMW

03.03 2019|Technika
Uber a Lyft mají nového konkurenta. Na trh společně vstupují Daimler a BMW

Němečtí automobiloví giganti BMW a Daimler zakládají společný podnik, který bude konkurovat firmám, jako je Uber nebo Lyft. Do sdílené dopravy, alternativní taxislužby a dobíjecích a parkovacích systémů pro elektromobily nalijí miliardu eur.

Výrobce Mercedesů a BMW v pátek v Berlíně společně představili novou platformu na sdílení jízdy a alternativní taxislužbu, jež mají konkurovat firmám Uber, Lyft a jim podobným. Napsal o tom německý deník Deutsche Welle.

Společný podnik BMW a Daimler

Generální ředitelé Daimleru a BMW, Dieter Zetsche a Harald Krüger, uvedli, že do společného podniku investují miliardu eur. Jejich společný podnik bude ve velkých městech provozovat platformu pro spolujízdu a alternativní taxislužbu, autonomní parkování, plánování cest a dobíjecí servis pro elektromobily. Jak uvedl časopis Forbes, oba výrobci automobilů mají v novém podniku 50procentní podíl.

„Investujeme více než miliardu eur, abychom založili nového „hráče“ na rychle rostoucím trhu městské mobility,“ sdělil médiím Zetsche. Cílem německých výrobců luxusních automobilů je zlepšit své postavení na trhu a nabídnout 60 milionům svých zákazníků nové platformy. Oba ředitelé se shodli na tom, že podnik bude založen v Berlíně a dá práci více než tisícovce lidem po celém světě.

Podnik bude mít pět různých divizí - Reach Now, která bude zaštiťovat multimodální služby, Charge Now pro nabíjecí systémy, Free Now pro sdílenou taxislužbu, Park Now nabízející parkování bez klasických lístků a Share Now pro sdílení osobních automobilů. „Těchto pět služeb bude stále více splývat, až nakonec vznikne jediné portfólio mobilních služeb s celoelektrickým a samoobslužným vozovým parkem, ve kterém se budou automobily samy nabíjet a parkovat,“ sdělil budoucí vizi Krüger.

Spolupráce s konkurencí

V oblasti sdílené dopravy již BMW a Daimler nějakou dobu fungují jako samostatní hráči. Ve třiceti městech provozují aplikace DriveNow a Car2go, prostřednictvím kterých si lidé mohou za pomoci smartphonu najít a pronajmout vozidlo. Tyto dvě aplikace budou v rámci spolupráce nakonec sloučeny pod značkou Share Now. Obě společnosti také pracují na vlastní technologii autonomního řízení.

Jak uvádí Forbes, automobilové společnosti se stále častěji spojují s konkurenty, aby sdílely náklady na vývoj nových technologií. Rozsáhlou alianci například vytvořily automobilky Ford a Volkswagen nebo Renault a Nissan.

Autor: jad

Uber a Lyft mají nového konkurenta. Na trh společně vstupují Daimler a BMW. Výrobce Mercedesů a BMW chtějí vytvořit automobily, které se budou samy nabíjet a parkovat
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ