10 futuristických technologií, které věda přenesla do reality
Uber a Lyft mají nového konkurenta. Na trh společně vstupují Daimler a BMW
Zámečnická pohotovost Praha 7 – otevřeme Vám dveře domů
Maglevy: Proč jsou nejrychlejší vlaky na světě jen ve třech asijských zemích?
Jak odhalit skryté vady smartphonu?
10 nejlepších mobilů
10 nejlepších televizí z roku 2019
10 tipů na vánoční dárky z elektroniky
Recyklovat plasty a ještě na tom vydělat. Víme, jak na to!
Uber a Lyft mají nového konkurenta. Na trh společně vstupují Daimler a BMW
Zámečnická pohotovost Praha 7 – otevřeme Vám dveře domů
Maglevy: Proč jsou nejrychlejší vlaky na světě jen ve třech asijských zemích?
Jak odhalit skryté vady smartphonu?
10 nejlepších mobilů
10 nejlepších televizí z roku 2019
10 tipů na vánoční dárky z elektroniky
Recyklovat plasty a ještě na tom vydělat. Víme, jak na to!
10 futuristických technologií, které věda přenesla do reality

Každá generace má svou vlastní představu o tom, co slovo „futuristický“ znamená. Před padesáti lety to byla televize s plochou obrazovkou, bankomaty s nepřetržitým provozem a další věci, které dnes považujeme za samozřejmost.
Vzhledem k tomu, že technologický růst je spíše exponenciální než přímočarý, tak „futuristický“ znamená v roce 2019 mnohem více, než v té době. Všechny odhady a sázky jsou v daný okamžik pryč, protože věděcký pokrok zanechává i naše představy a fantazie hluboce za tím vším. Mnoho z nás tak ani neví, že bylo těchto 10 futuristických technologií ve vývoji, natož že již existují. Jak se říká: Pokrok nezastavíš!
Každý, kdo o ruku přišel vám řekne, že protézy nejsou takové, jako mít ruku skutečnou. Bez ohledu na to, jak moc reálně vypadají a jsou zdokonalené, stále nemohou komunikovat s mozkem a neuronovou sítí. Samozřejmě, že toto bylo pouze do doby, než se věda a vědci rozhodli, že nastal čas pro změnu a to vytvořit protézy řízené myšlenkami.
Při experimentu financovaném agenturou Defense Advanced Research Projects vybrali muže z Floridy, který se stal první osobou, jenž dostala umělou končetinu, kterou lze ovládat myšlenkami. A to se stalo naprosto ohromující novinkou v oblasti vědy. Ačkoli stále nemůže s protézou dělat některé věci (jako přijít do kontaktu s vodou), funguje z velké části tak, jak bylo zamýšleno.
Ačkoli se diskutovalo o významné firmě v San Diegu, které se úspěšně podařilo vytisknout tkáně jater, nebylo to totéž jako tištěné 3D orgány, protože lidský orgán je mnohem více, než pouhá tkáň. Téměř všechny orgány v lidském těle jsou tak složitě navrženy, že se zatím nepodařilo žádným, ani těm nejlepším přístrojům, vytvořit jejich kopii. Až doteď.
Výzkumník z univerzity Rice nedávno vytiskl plnohodnotný model plic – včetně vzduchových cest a krevních cév, které napodobují skutečné plíce. Také jsme o krok blíž k dokonalé kopii lidské tkáně. V jiné laboratoři byli vědci schopni přeprogramovat buňky našich tkání do kmenových buněk a vytvořit z nich bio inkoust.
Nedávno vědci vytvořili sítnicový implantát, který funguje přesně jako skutečná sítnice a úspěšně jej testovali na potkanech. Chtěli bychom poznamenat, že oční implantáty již samozřejmě existují. Doposud ale žádný z nich nemohl opravit poškození sítnice, která je zodpovědná za to, že informace, které vidíte okem, se přenášejí do mozku, kam se ukládají. Tato nová technologie dokáže oko „opravit“ a použít jako náhradu sítnice a fotoreceptorové buňky, což nebylo dříve možné.
V dalším výzkumu vědci vytvořili 2D materiál, který by mohl být využit k výrobě umělé sítnice. Zkombinujme to s výše uvedenými implantáty a může z toho vzejít technika potřebná k vyléčení slepoty. Bude však ještě minimálně několik let trvat, než bude dokonalá a dostupná pro lidi.
Nemluvíme o nahrazení naší vlastní kůže. Tato metoda by byla jakýmsi „tetováním“ a stejně jako normální tetování by byla vpravena do kůže, kde by projektovala pomocí diod různé obrázky, čas a další věci. To by mohlo být využito pro mnoho jiných věcí, jako je například sledování tepu a dalšího zdravotního využití, zatímco byste se během kontroly připojili přes aplikaci na vašem telefonu. Tato metoda má opravdu mnoho využití od ukládání různých kódu a informací pro vaše zařízení, až po tetování na zakázku na párty.
Ve skutečnosti to již vědci vyzkoušeli u myší. Ve studii publikované v časopise Nature, vědci prokázali, že jsou schopni vypěstovat pankreatické buňky pro myš u potkanů (a ano, jsou to úplně jiné druhy). Nejdříve vstříkli krysám kmenové buňky a udělali další komplikované vědecké věci. Poté transplantovali vyvinuté buňky slinivky břišní do myší s diabetem. K překvapení všech byly myši vyléčeny a jejich hladina cukru byla po dobu jednoho roku snížena. Tato technika by mohla být jednoho dne použita k vypěstování jakéhokoli orgánu, který potřebujeme, v tělech zvířat.)
Nedávno vyvinuli vědci z Hong Kongu 3D tištěné roboty s nanočásticemi s kmenovými buňkami, niklem a titanem a úspěšně je použili k dodávání rakovinotvorných buněk do specifického místa v myším těle. Konečným cílem bylo samozřejmě odstranění rakoviny, ale to netestovali. Chtěli zjistit, zda by roboti mohli dopravit užitečné zatížení na přesné místo v těle a využít přitom rakovinotvorné buňky, protože jsou nejjednodušší na sledování.
Přes internet zatím bohužel nemůžeme posílat to, co cítíme. Nyní jsme o krok blíže i k této schopnosti. Ano, čtete správně. Ve studii prováděné na univerzitě v Singapuru byli vědci schopni poslat určité množství kyselosti citronového nápoje do sklenice vody, která byla na úplně jiném místě. Dokonce si to mohli vyzkoušet lidé. I když většina z nich přiznala, že virtuální citronová chuť je o něco méně kyselá, než ta skutečná, i tak byli účastníci schopni do značné míry identifikovat chuť. Zní to neuvěřitelně a my se tak můžeme do budoucna těšit, že si budeme moci přeposlat všelijaké dobroty z různých koutů světa.
Vědci ze Scientists at the National University of Singapore totiž nedávno vyvinuli samoléčebný materiál, který je podobný kůži medúzy. Kůže je schopna se opravit během několika minut po pořezání nebo roztržení a dokonce může vydržet i kontakt s vodou. I když se někteří těší na tuto možnost hlavně jako na další krok při výrobě realistických sexuálních robotů, existuje i několik dalších využití. Tento materiál může být používán při výrobě realistických protéz, které by mohly být zkombinovány s výše popsaným mechanismem řízeným myšlenkami, aby se umělé končetiny daly vytvořit mnohem lepší, než naše vlastní. Tato elektronická kůže je také udržitelná a prostředí prospěšná, neboť se díky své samoléčící schopnosti nemusí likvidovat jako jiný odpad.
Stroje nemají představu o správných ingrediencích a proporcích, aby bylo jídlo chutné. I tak již dokázali, že to zvládnou stejně dobře, jako my. Podle společnosti Natural Machines, která se zabývá tiskem potravin, máme technologii potřebnou pro 3D tisk potravin jako jsou například hamburgery či pizza. Foodini, jak se jejich přístroj nazývá, je schopen brát si potřebné ingredience a poté je přeměnit v chutný pokrm, který se prý vyrovná pokrmu připravenému člověkem. Nejlepší je, že se tato společnost nyní zaměřuje na zdravé potraviny a čerstvé suroviny. Mnoho dalších firem nyní vyvíjí stroje, které vám umožní vytisknout si 3D potraviny doma. Otázkou zůstává, zda budou mít 3D potraviny stejné vlastnosti a živiny jako potraviny normální.
Tento koncept je natolik futuristický, že ani my nedokážeme pochopit, jak by něco takového mohlo fungovat. Ale je to možné. Technologie vyvinuta výzkumnými pracovníky MIT je toho již do značné míry schopna. Známa je jako inFORM a jedná se o rozhraní pro změnu tvaru, které může přijímat vstupy ze vzdáleného místa a přesně kopírovat tyto akce na jiném místě. InFORM je však pouze název rozhraní. Nyní se vyvíjí několik dalších aplikací.
Například aplikace Materiable je jedna z aplikací, která vám umožní vzdáleně zpracovávat objekty, dokonce byla úspěšně testována v laboratoři. Je schopna napodobit vlastnosti mnoha materiálů na Zemi, jako je písek, voda či guma. Vzdálená manipulace je pouze jednou z možností použití, protože zatím není jasné, na co vše by se dala ještě aplikovat.
Autor: Claudie Kornelová
1. Myšlenkou řízené protézy
Lidstvo má dlouhou historii v oblasti odnímání končetin. Ve srovnání s minulostí mají v dnešní době protetické končetiny před sebou dlouhou cestou. Už se nepoužívají kousky dřeva, které se vytvarovaly do tvaru paže či nohy a které jsme mohli vidět například ve filmech či v pohádkách o pirátech. Protézy v dnešní době jsou natolik dokonalé, že téměř vypadají a fungují jako skutečné končetiny.Každý, kdo o ruku přišel vám řekne, že protézy nejsou takové, jako mít ruku skutečnou. Bez ohledu na to, jak moc reálně vypadají a jsou zdokonalené, stále nemohou komunikovat s mozkem a neuronovou sítí. Samozřejmě, že toto bylo pouze do doby, než se věda a vědci rozhodli, že nastal čas pro změnu a to vytvořit protézy řízené myšlenkami.
Při experimentu financovaném agenturou Defense Advanced Research Projects vybrali muže z Floridy, který se stal první osobou, jenž dostala umělou končetinu, kterou lze ovládat myšlenkami. A to se stalo naprosto ohromující novinkou v oblasti vědy. Ačkoli stále nemůže s protézou dělat některé věci (jako přijít do kontaktu s vodou), funguje z velké části tak, jak bylo zamýšleno.
2. Plně funkční 3D vytisknuté orgány
3D tiskárny se staly velkou senzací, neboť díky nim můžeme vytisknout téměř všechno, pokud je k dipozici plán a materiál. Lidé na této tiskárně, od chvíle co vznikla, už vytiskli neuvěřitelné věci od zbraní až po různé hudební instrumenty. Medicína se rozhodla tento objev využít ve svůj prospěch a vyzkoušela, zda na ní půjde vytisknout a poté nahradit orgány, které byly poškozeny například při nehodách.Ačkoli se diskutovalo o významné firmě v San Diegu, které se úspěšně podařilo vytisknout tkáně jater, nebylo to totéž jako tištěné 3D orgány, protože lidský orgán je mnohem více, než pouhá tkáň. Téměř všechny orgány v lidském těle jsou tak složitě navrženy, že se zatím nepodařilo žádným, ani těm nejlepším přístrojům, vytvořit jejich kopii. Až doteď.
Výzkumník z univerzity Rice nedávno vytiskl plnohodnotný model plic – včetně vzduchových cest a krevních cév, které napodobují skutečné plíce. Také jsme o krok blíž k dokonalé kopii lidské tkáně. V jiné laboratoři byli vědci schopni přeprogramovat buňky našich tkání do kmenových buněk a vytvořit z nich bio inkoust.
3. Funkční sítnicové implantáty
Podle odhadů vědců WHO žije na světě 1,3 miliardy lidí, kteří mají diagnostikovanou nějakou poruchu zraku. Mnoho z nich trpí degenerativními chorobami sítnice, které nelze vyléčit. Úplné vyléčení slepoty by jistě bylo považováno za futuristickou nabídku. Díky průkopnickému výzkumu sítnicových implantátů, které dokáží dokonale napodobit lidské oko, tak můžeme již mít technologii, která to zvládne.Nedávno vědci vytvořili sítnicový implantát, který funguje přesně jako skutečná sítnice a úspěšně jej testovali na potkanech. Chtěli bychom poznamenat, že oční implantáty již samozřejmě existují. Doposud ale žádný z nich nemohl opravit poškození sítnice, která je zodpovědná za to, že informace, které vidíte okem, se přenášejí do mozku, kam se ukládají. Tato nová technologie dokáže oko „opravit“ a použít jako náhradu sítnice a fotoreceptorové buňky, což nebylo dříve možné.
V dalším výzkumu vědci vytvořili 2D materiál, který by mohl být využit k výrobě umělé sítnice. Zkombinujme to s výše uvedenými implantáty a může z toho vzejít technika potřebná k vyléčení slepoty. Bude však ještě minimálně několik let trvat, než bude dokonalá a dostupná pro lidi.
4. Digitální tetování
Možná, že už jste slyšeli o různých typech LED obrazovek, na kterých vědci pracují, včetně super tenkých nebo skládacích, které můžeme nosit po kapsách jako kapesníky. Ale možná jste ještě neslyšeli o tom, že totéž bychom mohli mít na kůži. Na základě nedávného vývoje japonského týmu vědců totiž už máme k dispozici materiál, který to dokáže.Nemluvíme o nahrazení naší vlastní kůže. Tato metoda by byla jakýmsi „tetováním“ a stejně jako normální tetování by byla vpravena do kůže, kde by projektovala pomocí diod různé obrázky, čas a další věci. To by mohlo být využito pro mnoho jiných věcí, jako je například sledování tepu a dalšího zdravotního využití, zatímco byste se během kontroly připojili přes aplikaci na vašem telefonu. Tato metoda má opravdu mnoho využití od ukládání různých kódu a informací pro vaše zařízení, až po tetování na zakázku na párty.
5. Růst orgánů jeden v druhém
Jedním z největších problémů při transplantacích orgánů je to, že lidské tělo je velmi vybíravé, když přijímá něco, co na něm či v něm nevyrostlo přirozenou cestou. Ale nyní může existovat způsob, jak tento problém obejít. V jiném organismu vypěstujete potřebné orgány, které se dokonale podobají těm, které vytvořilo vaše vlastní tělo a ty se poté už jen transplantují. Pokud vám to zní jako něco neskutečného, co přichází ze vzdálené budoucnosti, pak vám můžeme s radostí říct, že tomu tak není.Ve skutečnosti to již vědci vyzkoušeli u myší. Ve studii publikované v časopise Nature, vědci prokázali, že jsou schopni vypěstovat pankreatické buňky pro myš u potkanů (a ano, jsou to úplně jiné druhy). Nejdříve vstříkli krysám kmenové buňky a udělali další komplikované vědecké věci. Poté transplantovali vyvinuté buňky slinivky břišní do myší s diabetem. K překvapení všech byly myši vyléčeny a jejich hladina cukru byla po dobu jednoho roku snížena. Tato technika by mohla být jednoho dne použita k vypěstování jakéhokoli orgánu, který potřebujeme, v tělech zvířat.)
6. 3D tištění nanoboti
Nanoboti nebo nanoroboti jsou roboti o velikosti řádově nanometrů. Dosud jsme je znali především z populární beletrie. To se ale možná brzy změní. Teoreticky bychom byli schopni postavit roboty tak malé, že by byli schopni vstoupit do krevního oběhu a provádět uvnitř těla nepatrné operace, jako je například ruční zabíjení rakovinotvorných buněk. Již byly mnohokrát zmíněny pokroky v této oblasti, ani v jednom případě se ale nejednalo o nanoroboty. Místo toho se jednalo o složené řetězce DNA z jiného organismu, ačkoli by se vzhledem ke své funkci a vlastnostem daly nazvat nanoboty.Nedávno vyvinuli vědci z Hong Kongu 3D tištěné roboty s nanočásticemi s kmenovými buňkami, niklem a titanem a úspěšně je použili k dodávání rakovinotvorných buněk do specifického místa v myším těle. Konečným cílem bylo samozřejmě odstranění rakoviny, ale to netestovali. Chtěli zjistit, zda by roboti mohli dopravit užitečné zatížení na přesné místo v těle a využít přitom rakovinotvorné buňky, protože jsou nejjednodušší na sledování.
7. Odeslání chuti přes internet
Tento vynález jistě potěší mnoho milovníků dobrého jídla a pití. Internet změnil naše životy, to víme všichni. Můžeme vidět a slyšet, co se děje v různých částech světa. Stačí kliknout na několik tlačítek na našich telefonech. Nicméně můžeme posílat pouze informace, které se týkají zraku a sluchu. A i to je stále omezeno kvalitou záznamového zařízení a dovedností osoby, která záznam zaznamenává.Přes internet zatím bohužel nemůžeme posílat to, co cítíme. Nyní jsme o krok blíže i k této schopnosti. Ano, čtete správně. Ve studii prováděné na univerzitě v Singapuru byli vědci schopni poslat určité množství kyselosti citronového nápoje do sklenice vody, která byla na úplně jiném místě. Dokonce si to mohli vyzkoušet lidé. I když většina z nich přiznala, že virtuální citronová chuť je o něco méně kyselá, než ta skutečná, i tak byli účastníci schopni do značné míry identifikovat chuť. Zní to neuvěřitelně a my se tak můžeme do budoucna těšit, že si budeme moci přeposlat všelijaké dobroty z různých koutů světa.
8. Sebeléčící se kůže
Opotřebení a trhání se je velkým problémem pro každé odvětví, ať už jde o výrobu, architekturu či lékařství. Každý musí souhlasit s faktem, že se věci časem opotřebí a rozpadnou, a tak to musíme vzít v úvahu při jejich návrhu a výrobě. Tento problém je obzvláště viditelný na lidském těle, které se v průběhu stárnutí stává slabší a náchylnější ke zraněním. Pokud ovšem budeme moci věřit nedávnému výzkumu, pak tento problém nebudeme mít dlouho.Vědci ze Scientists at the National University of Singapore totiž nedávno vyvinuli samoléčebný materiál, který je podobný kůži medúzy. Kůže je schopna se opravit během několika minut po pořezání nebo roztržení a dokonce může vydržet i kontakt s vodou. I když se někteří těší na tuto možnost hlavně jako na další krok při výrobě realistických sexuálních robotů, existuje i několik dalších využití. Tento materiál může být používán při výrobě realistických protéz, které by mohly být zkombinovány s výše popsaným mechanismem řízeným myšlenkami, aby se umělé končetiny daly vytvořit mnohem lepší, než naše vlastní. Tato elektronická kůže je také udržitelná a prostředí prospěšná, neboť se díky své samoléčící schopnosti nemusí likvidovat jako jiný odpad.
9. 3D tištěné jídlo
Stroje připravily v průběhu času některé lidi o práci a tento trend bude v následujících letech pokračovat. Nemusíme si ale zoufat. Je to jen další část rychlého technologického pokroku posledních několika desetiletí, který nám v mnoha oblastech života přinesl i pozitivní změny. Předpokládáme a doufáme, že některá pracovní místa budou vždy pouze pro lidi, protože stroje by to nikdy nedokázali. A vaření je přesně jedním z nich.Stroje nemají představu o správných ingrediencích a proporcích, aby bylo jídlo chutné. I tak již dokázali, že to zvládnou stejně dobře, jako my. Podle společnosti Natural Machines, která se zabývá tiskem potravin, máme technologii potřebnou pro 3D tisk potravin jako jsou například hamburgery či pizza. Foodini, jak se jejich přístroj nazývá, je schopen brát si potřebné ingredience a poté je přeměnit v chutný pokrm, který se prý vyrovná pokrmu připravenému člověkem. Nejlepší je, že se tato společnost nyní zaměřuje na zdravé potraviny a čerstvé suroviny. Mnoho dalších firem nyní vyvíjí stroje, které vám umožní vytisknout si 3D potraviny doma. Otázkou zůstává, zda budou mít 3D potraviny stejné vlastnosti a živiny jako potraviny normální.
10. Dálkové ovládání
Velkým omezením při provádění určité činnosti je nutnost být na konkrétním místě. Pokud například chcete osobně nakoupit potraviny v obchodě, musíte do toho obchodu dojít. Podle vědců je nutnost být někde přítomný překážkou, a tak se ji snaží všemožně překonat. Představte si svět, kde byste mohli mít pohlavní styk s někým napříč celým světem, jako byste tam byli, ale přitom tam být nemusíte, nebo povedete vzdálenou konferenci s verzí sebe, která by kopírovala přesně to, co děláte, včetně manipulace věcí na dálku.Tento koncept je natolik futuristický, že ani my nedokážeme pochopit, jak by něco takového mohlo fungovat. Ale je to možné. Technologie vyvinuta výzkumnými pracovníky MIT je toho již do značné míry schopna. Známa je jako inFORM a jedná se o rozhraní pro změnu tvaru, které může přijímat vstupy ze vzdáleného místa a přesně kopírovat tyto akce na jiném místě. InFORM je však pouze název rozhraní. Nyní se vyvíjí několik dalších aplikací.
Například aplikace Materiable je jedna z aplikací, která vám umožní vzdáleně zpracovávat objekty, dokonce byla úspěšně testována v laboratoři. Je schopna napodobit vlastnosti mnoha materiálů na Zemi, jako je písek, voda či guma. Vzdálená manipulace je pouze jednou z možností použití, protože zatím není jasné, na co vše by se dala ještě aplikovat.
Autor: Claudie Kornelová
10 futuristických technologií, které věda přenesla do reality. 3D potraviny nebo odesílání chuti přes internet? A je toho mnohem víc, co už vědci dokázali
Zajímavosti a novinky
306
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ