Recyklovat plasty a ještě na tom vydělat. Víme, jak na to!

24.03 2021|Technika
Recyklovat plasty a ještě na tom vydělat. Víme, jak na to!

Plastový odpad je celosvětový problém, za jehož likvidaci nese nemalé finanční a ekologické náklady každý z nás. Na rozdíl od jiných odpadových materiálů dochází k jeho recyklaci jen velmi málo. Statistiky ukazují, že od roku 2015 se recykluje v průměru pouze 9 % plastového odpadu. Zbytek znečišťuje skládky a životní prostředí. Podle profesora z Michigenské univerzity Joshui M. Pearce budou lidé recyklovat plasty jen v případě, že na tom budou moci vydělat peníze. A tahle šance díky nejnovějším technologiím právě přichází!

"Bylo dokončeno několik technologií, které lidem umožňují recyklovat odpadní plast v pohodlí domova a následně si z něj díky 3D tiskárnám vyrobit cenné výrobky za zlomek jejich běžné ceny. Výrobky mohou používat pro vlastní potřebu, nebo je prodávat, uvedl Pearce pro server The Conversation.

Lidé mohou svůj vlastní recyklovaný plast využít k výrobě dekorací, dárků, výrobků pro dům a zahradu, doplňků a obuvi, hraček, her, sportovních potřeb a gadgetů díky milionům bezplatných návrhů pro 3D tiskárny. Tento přístup se nazývá distribuovaná recyklace a aditivní výroba (proces, při němž vzniká výrobek postupným nanášením tenkých vrstev na sebe) nebo zkráceně také DRAM.

Jak DRAM funguje?

Metoda DRAM začíná u plastového odpadu, do kterého můžete zařadit vše od použitých obalů až po rozbité výrobky. Prvním krokem je roztřídění a umytí plastu mýdlem a vodou nebo dokonce umytí v myčce na nádobí. Poté je třeba plast rozdrtit na částice. U maléhoh množství se dá využít skartovačka na papír nebo CD s příčným řezem. Pro větší množství je vhodný granulátor průmyslového plastového opadu.

Následně existuje několik možností. Částice můžete převést na vlákno pro 3D tiskárny pomocí recyklovače, což je hardwarové zařízení s otevřeným zdrojovým kódem, které proměňuje mletý plast na vlákno pro 3D tiskárny. Takto vyrobené vlákno je v porovnání s komerčním vláknem neuvěřitelně levné. Druhý přístup je trochu novější. Můžete přeskočit krok výroby vlákna a použít k výrobě tavené částice k přímému 3D tisku. Tento přístup je nejvýhodnější pro velké produkty na větších tiskárnách.Recyklovač

"Moje výzkumná skupina, spolu s desítkami laboratoří a společností po celém světě, vyvinula širokou škálu produktů s otevřeným zdrojovým kódem, které umožňují DRAM, včetně drtičů, recyklační robotů, fúzovaných vláken a fúzovaných 3D tiskáren," říká s nadšením Pearce.

Ukázalo se, že tato zařízení fungují nejen se dvěma nejoblíbenějšími plasty pro 3D tisk ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) a PLA (Polylaktidová vlákna), ale také s dlouhým seznamem plastů, které pravděpodobně používáte každý den, včetně PET láhví na nápoje. Je tak možné přeměnit jakýkoliv plastový odpad se symbolem recyklace na hodnotné výrobky.

Iniciativa "ekologický tisk" v Austrálii dále prokázala, že paměť DRAM může fungovat i v izolovaných komunitách, kde se nerecykluje a není napájení. Použít se totiž dají i solární systémy. Díky tomu je DRAM použitelný všude tam, kde žijí lidé, je spousta plastového odpadu a svítí slunce.Směrem k oběhovému hospodářství

Výzkum ukázal, že tento přístup k recyklaci a výrobě je nejen lepší pro životní prostředí, ale je také vysoce výnosný pro jednotlivé uživatelé, kteří vyrábějí své vlastní výrobky, i pro malé a střední podniky. Vytváření vlastních produktů z open source návrhů totiž může jednoduše ušetřit spoustu peněz.

DRAM umožňuje výrobu zakázkových produktů za nižší cenu, než je daň z obratu u běžných spotřebních výrobků. Miliony návrhů pro 3D tisk zdarma již existují (vše od učebních pomůcek pro děti, přes výrobky pro domácnost až po adaptivní pomůcky pro osoby trpící artritidou). Lidé, kteří si tyto výrobky pomocí 3D tisku tisknou, kolektivně šetří miliony dolarů.

Jedna studie zjistila, že uživatelé MyMiniFactory v roce 2017 ušetřili za jediný měsíc více než 4 miliony dolarů jen tím, že si místo nákupu hraček vyráběli tento sortiment sami. 3D stolní tiskárna stojí přibližně 250 dolarů (5,5 tisíce Kč). Návratnost této investice může být jen při používání pro vlastní potřebu více než 100 %. Návratnost investic se ještě zvyšuje, pokud spotřebitelé používají recyklovaný plast. Pokud například zrecyklujete pomocí recyklačního robotu plastový odpad ze starého počítače, můžete vytisknout až 300 clon objektivu fotoaparátu za stejnou cenu, jako by vás vyšla jedna nová na Amazonu.

Jednotlivci mohou také vydělávat na tisku pro ostatní. Tisíci lidí nabízejí své služby na trzích jako Makexzy, 3D Hubs, Ponoko nebo Print a Thing.

Rozšiřování

Velké společnosti, které vyrábějí plastové výrobky, svůj vlastní odpad již většinou recyklují. S DRAM se do toho nyní mohou pustit i domácnosti. Pokud velká část domácnosti začne recyklovat svůj vlastní plast, pomůže to zabránit negativním dopadům plastu na životní prostředí. Tímto způsobem může DRAM ulehčit cestu k oběhové ekonomice. Problém s plasty se ovšem nevyřeší, dokud se nerozšíří mezi více uživateli. Naštěstí už se na tom pracuje.

Vlákno do 3D tiskáren je nyní spolu s každodenními předměty běžnou položkou na Amazonu, což naznačuje, že 3D tiskárny na bázi plastů se stávají dostupným zbožím pro běžného spotřebitele. Většina rodin však stále domácí 3D tiskárnu, natož tak ještě recyclebot nebo GigabotX, nemá.

Aby se DRAM stala životaschopnou cestou k oběhové ekonomice, mohly by být umístěny větší nástroje v malých místních podnicích, továrnách na výrobu nebo dokonce školách. Francie již studuje vznik malých podniků, které by na školách sbíraly plastový odpad a vyráběly 3D vlákna.

Autor: liv

Plastový odpad je celosvětový problém, za jehož likvidaci nese nemalé finanční a ekologické náklady každý z nás. Vědci z Michigenské univerzity vyvinuli postup, které naopak mnohým může umožnit na plastovém odpadu vydělávat.
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ