Příklady méně známých dopravních značek

24.04 2018|Technika
Příklady méně známých dopravních značek

S dopravními značkami se setkáváme při jízdě po silnici neustále. Zejména ve městech je jejich hustota někdy taková, že při průjezdu autem zákonnou rychlostí má řidič občas problém je všechny zaregistrovat a interpretovat.

Naštěstí se však ale jedná většinou o značky, které jsou běžné a řidiči jsou na ně zvyklí. Co když se ale před vámi objeví značka, kterou jste ještě neviděli? Pojďme si některé z nich přiblížit.

Značka 1

Tato značka vás nenavádí k tomu, abyste se svým vozem dělali kotouly, ale upozorňuje vás na místo dopravní nehody. Výstražná značkaNehoda“ je tzv. přechodná značka, takže ji na stejném místě pravděpodobně neuvidíte dvakrát. Můžete ji dokonce vidět např. i ve světelné formě v tunelech apod.

Značka 2

Pokud si myslíte, že vám bude v následujících chvílích umyto auto v myčce, není tomu tak. Výstražná značka „Mlha“ upozorňuje na častý výskyt mlh či kouře, jehož výsledkem je snížená viditelnost.

Značka 3

Ani v tomto případě vás zákon nenabádá k přeplavání řeky svým vozem, nebo k jeho očistě. Výstražná značka „Nábřeží“ vás informuje, že jedete po pozemní komunikaci, která směřuje na nechráněné nábřeží nebo na břeh vodní plochy.

Se zákazovou značkou „Zákaz vjezdu osobních přepravníků“ jste se možná ve větších městech již setkali. Pokud si ji však vykládáte jako „Zákaz Segwayů“, tedy oblíbených vozítek sloužících k přepravě, vykládáte si ji chybně. Značka se ve skutečnosti vztahuje na všechny přepravníky se samovyvažovacím zařízením, tedy i na hoverboardy, jednokolky, kolonožky apod.

Značka 4

Všichni, kdo disponují řidičským oprávněním vědí, že cyklista má na přechodu kolo vést, a nikoliv na něm jet. Pozor však na vodorovnou dopravní značku „Přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce“. V tomto případě cyklista z kola sesedat nemusí, ale má právo po červeném pruhu přejet.

Značka 5

Jako poslední si představíme vodorovnou dopravní značku, která by vám mohla připadat jako špatně nakreslené kolmé parkovací stání, případně stání pro kola, motocykly a automobily dohromady. Jde ale o značku „Optická psychologická brzda“. Uvidíte ji namalovanou na silnici před železničním přejezdem, před přechodem pro chodce a na dalších místech, kde je vyžadována zvýšená pozornost řidiče. Funguje nejen opticky, ale v některých případech i akusticky a má řidiče přinutit zpomalit.

Příklady méně známých dopravních značek. Co když se ale před vámi objeví značka, kterou jste ještě neviděli? Pojďme si některé z nich přiblížit.
Zajímavosti a novinky

 306 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Karel|31.03 2020 11:59
Ted jsem narazil na další novinky v značení.. https://www.dopravniznaceni.com/Nove-dopravni-znacky-b5312.htm Mrkněte se na to
Odpovědět
 1